fipina
28.04.06,06:11
Môj brat má živnosť od 10/05. Za rok 2005 nemal žiadne príjmy a nepodával daňové priznanie (nie som si istá, či urobil správne!). Mal povinnosť ho podať - aj keď nemal príjmy ?
Od 01.05.06 sa chce prihlásiť do soc. poisťovne z dôvodu, že už bude mať príjmy a tiež kvôli možnosti uzatvorenia zmluvy na II. pilier. Nebudú od neho vyžadovať pri prihlásení výpis z daňového priznania?
Má sa prihlásiť ako dobrovoľný platca alebo ako SZČO ?
Stina
28.04.06,04:34
Predpokladám, že je prihlásený v ZP , SP a tak isto zaregistrovaný na DÚ. Daňové priznanie mal podať.
fipina
28.04.06,04:54
Zdravotné poistenie si platí, s ostatným nie som si istá. Ako postupovať v prípade nepodaného daňového priznania? Môže ho ešte podať ? Ako ho vypísať, keď nemal ani príjem ani výdaj ?
Zoltán Kovács
28.04.06,05:21
Zdravotné poistenie si platí, s ostatným nie som si istá. Ako postupovať v prípade nepodaného daňového priznania? Môže ho ešte podať ? Ako ho vypísať, keď nemal ani príjem ani výdaj ?

Do 10/05 nemal žiadne príjmy? A čo príjmy zo závislej činnosti? Tie sa mali uviesť v daňovom priznaní. Bude musieť podať daňové priznanie, a samozrejme znášať sankcie za nepodanie včas.
bepo
28.04.06,05:38
Ak sa nezaregistroval na DU tak najskôr zaregistrovať a podať daňové priznanie
fipina
28.04.06,06:36
Mal síce otvorenú živnosť, no emal ani príjem zo závislej činnosti ani z podnikania, bol doma. Nemá čo uviesť do daňového priznania, iba ak všade nulu. Nemám s týmto skúsenosti - neviem si to predstaviť.
alušik
28.04.06,07:12
Viem, že raz som sa na daňovom úrade na to pýtala, lebo známa nemala zo živnosti žiadne príjmy ani výdavky, tak mi povedala pracovníčka daňového úradu, že teda daňové priznanie podať nemusí, stačí keď napíše čestné prehlásenie, že nemala žiadne príjmy... A tak to aj urobila...
Aj manžel má živnosť už viac rokov, a pokiaľ nemá príjmy ani výdaje, môže mu urobiť ročné zúčtovanie - čo má pracovný pomer - aj mzdárka. To som sa pýtala už 3x na daňovom úrade. Takže nie vždy musí nepodnikajúca SZČO podať daňové priznanie.
alušik
28.04.06,07:13
Mal síce otvorenú živnosť, no emal ani príjem zo závislej činnosti ani z podnikania, bol doma. Nemá čo uviesť do daňového priznania, iba ak všade nulu. Nemám s týmto skúsenosti - neviem si to predstaviť.

Ak by predsa vypísal daňové priznanie - čo ja si myslím, že nemusí - tak by ho vypísal nulové.
alušik
28.04.06,07:18
32
Daňové priznanie
(1) Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník v lehote podľa § 49, ak za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 1 písm. a), s výnimkou uvedenou v odseku 4. Daňové priznanie je povinný podať aj daňovník, ktorého zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie nepresiahli 50 % sumy podľa § 11 ods. 1 písm. a), ale vykazuje daňovú stratu. Do sumy zodpovedajúcej 50 % sumy podľa § 11 ods. 1 písm. a) sa nezahŕňajú príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, ak
a) vybraním tejto dane je splnená daňová povinnosť (§ 43 ods. 6) alebo
b) daňovník neuplatní postup podľa § 43 ods. 7.

No a on predsa nemal zdaniteľné príjmy presahujúce 43.968 a nemal ani stratu z podnikania. Takže zastávam názor, že nebol povinný podať daňové priznanie. Ak by ho predsa podal, tak by ho vypísal nulové.
fipina
28.04.06,07:56
Nebudú teraz od neho žiadať na soc. poisťovni aj výpis z DP - pri prihlasovaní ? Ako sa má prihlásiť - ako SZČO alebo ako dobrovoľný platca ? - keďže nemal povinnosť platiť odvody.
On si z toho ťažkú hlavu nerobí, lebo si neuvedomuje svoje povinnosti a následky z ich nesplnenia. No ja mu chcem pomôcť.
Lídia
28.04.06,08:27
SZCO musí byť zaregistrovaná na DU, dostane pridelené DIC a podáva daňové priznanie, keď nemá žiadny príjem, tak nulové. Treba to urobiť čo najskôr.
V SP predloži nulové DP a závisí len na ňom, či chce byť dobrovoľným plátcom do SP.
ekopo
28.04.06,10:09
Jednoznačne nie je povinný podať DP. V prílohe prikladám odpoveď na dopyt z UDR.
Leila
01.05.06,18:27
Sta4ilo napisať čestne prehlasenie, že nemal žiadne prijmy z podnikania. Sestra to tak robi už x rokov a je to v pohode.
tozuma
01.05.06,21:01
Ak chce vstúpiť do II. piliera - DSS tak sa môže prihlásiť ako dobrovoľný platca na dôch. poistenie - stačí na niekoľko dní. Keď mu príde potvrdenie o zaregistrovaní do II. piliera dá odhlášku. Zbytočne by platil už teraz odvody ak mu to nevyplýva z podnikania. Takto sa to bežne robí.
fipina
02.05.06,08:09
Sta4ilo napisať čestne prehlasenie, že nemal žiadne prijmy z podnikania. Sestra to tak robi už x rokov a je to v pohode.
Ako by malo vyzerať také čestné prehlásenie ? Môžeš mi ho tu aspoň približne napísať ?
infoziadatel
19.05.06,08:25
32
Daňové priznanie
(1) Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník v lehote podľa § 49, ak za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 1 písm. a), s výnimkou uvedenou v odseku 4. Daňové priznanie je povinný podať aj daňovník, ktorého zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie nepresiahli 50 % sumy podľa § 11 ods. 1 písm. a), ale vykazuje daňovú stratu. Do sumy zodpovedajúcej 50 % sumy podľa § 11 ods. 1 písm. a) sa nezahŕňajú príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, ak
a) vybraním tejto dane je splnená daňová povinnosť (§ 43 ods. 6) alebo
b) daňovník neuplatní postup podľa § 43 ods. 7.

No a on predsa nemal zdaniteľné príjmy presahujúce 43.968 a nemal ani stratu z podnikania. Takže zastávam názor, že nebol povinný podať daňové priznanie. Ak by ho predsa podal, tak by ho vypísal nulové.

Super výklad a prosím ťa výpis DP(teda keď nemusel robiť) , myslím do sociálky treba poslať nulový alebo tiež sa nemusí posielať?
Dík Zuzana
infoziadatel
19.05.06,08:27
Jednoznačne nie je povinný podať DP. V prílohe prikladám odpoveď na dopyt z UDR.
EKOPO prosím ťa a čo teraz so sociálkou-s výpisom, tam čo treba poslať, napísať alebo čo???
Díky mochttp://www.porada.sk/images/icons/icon11.gif
Zuzana
Cila
19.05.06,15:48
EKOPO prosím ťa a čo teraz so sociálkou-s výpisom, tam čo treba poslať, napísať alebo čo???
Díky mochttp://www.porada.sk/images/icons/icon11.gif
Zuzana

Dnes som na SP odovzdávala Vypis za syna, ktorý bol v roku 2005 zamestnancom ,ale mal aj živnosť. Danové priznamie podával A s čestným prehlásením, že z podnikania žiadne prijmy v roku 2005 nemal. Napriek tomu Výpis musí odovzdať.
Cila
dogicka
19.05.06,16:09
Jednoznačne súhlasím s Alušikom. Nemusí podávať DP na základe paragrafu 32, ktorý tu Alušik prilepil. A podľa mňa netreba žiadne čestné prehlásenie, ja aspoň neviem o žiadnom zákone, podľa ktorého by ho mal dať. DÚ však môže vyzvať daňovníka, ktorý nebol povinný podať DP, na podanie DP. Pokiaľ je tvoj brat riadne prihlásený na DÚ a teda má pridelené DIČ, môže sa stať, že ho DÚ vyzve na podanie DP.
Ja by som dodatočne nepodávala DP, nepísala by som ani čestné prehlásenie, a len v prípade vyzvania daňovým úradom na podanie DP by som DP podala.
Na SP sa môže prihlásiť tak ako písala Tozuma. Ak budú chcieť výpis z DP dáš im nulový.
Braňo
19.05.06,16:12
Mal síce otvorenú živnosť, no emal ani príjem zo závislej činnosti ani z podnikania, bol doma. Nemá čo uviesť do daňového priznania, iba ak všade nulu. Nemám s týmto skúsenosti - neviem si to predstaviť.

Nie je pravda, že nemal žiadne výdavky. Minimálne za kolok na živnostenskom liste zaplatil 1000,- SKK a 50,- SKK za výpis z registra trestov.
Johanka
19.05.06,16:27
Ak sa využije možnosť uplatnenia paušálnych výdavkov, tak ani tieto skutočné výdavky ho nemusia trápiť :D . 25 % z nuly je nula ;) :D .
Anulka
19.05.06,17:43
Priznanie podať nemusel, a nech ho už po lehote ani nepodáva. Len ak mu príde výzva z daňového úradu, na výzvu musí podať daňové priznanie každý!
Jarino
19.05.06,19:50
Ak nepodal daňové priznanie, čo nemusel, nemôže podať Výpis z Daňového priznania do Sociálnej poisťovne. Pôjde na daňový úrad a vypýta si potvrdenie, že nepodal daňové priznanie za rok 2005.