thecrow17
20.11.14,04:14
Dobry den, uz sa zacinam pripravovat na situaciu, ktora ma bude zacat zaciatkom buduceho roka.

Mame vo firme dvoch dohodarov. Jeden je nezamestnany a pobera socialne davky, druhy je starobny dochodca. Obaja maju od aprila 2014 podpisanu dohodu o pracovnej cinnosti s pravidelnym mesacnym prijmom. Ani jeden z nich nema podpisane vyhlasenie. Zo mzdy im je preddavkovo strhavana dan z prijmov. Dohody u oboch budu pokracovat do konca roka 2014.

1. Ak v nasledujucom roku poziadaju o vykonanie rocneho zuctovania preddavkov, mozu si v ramci tohto zuctovania uplatnit nezdanitelnu cast zakladu dane?
2. Ak odpoved na otazku 1. je ano, nebude problem, ze od zaciatku platnosti dohody nebolo podpisane vyhlasenie a nezdanitelna cast zakladu dane nebola uplatnovana pomerne kazdy mesiac, ale az suhrne v rocnom zuctovani?
3. Ten dohodar, ktory je nezamestnany a nema iny pracovny pomer na narok na celu vysku nezdanitelnej casti zd?
4. Pri dochodcovi je narok iba na rozdiel nezdanitelnej casti zd a vyplateneho starobneho dochodku?
5. Ak buduci rok nepoziadaju v termine o vykonanie rocneho zucovania, som povinna im vydat iba potrvdenie o zrazenych a odvedenych preddavkoch a tym moje povinnosti voci nim skoncili?


DAKUJEM vopred za odpovede. Velmi si vazim kazdeho kto je ochotny venovat svoj cas nam menej skusenym a poradit.
kn-alka
20.11.14,05:16
1. áno - prvý v plnej výške, druhý (dôchodca) - ak bol na dôchodku už od 01.01. tak len rozdiel nezd.časti a jeho dôchodku
2. nie, žiadny problém - na to to ročné zúčtovanie je, aby sa vysporiadali dane
3. áno, celú
4. áno
5. ak nepožiadajú, dáš potvrdenie a tým tvoje povinnosti končia
thecrow17
20.11.14,09:19
Dakujem krasne za odpovede. Este jednu vec si chcem ujasnit /mozno sa pytam ako blbla, ale chcem mat istotu/. Dochodca, kedze bol na dochudku uz 01.01.2014 ma narok iba na rozdiel nezdanitelnej casti zd a vyplateneho dochodku. A teraz, vyplateneho dochodku od januara do decembra, ci az od aprila (teda od platnosti dohody) do decembra?
kn-alka
20.11.14,09:34
ročné zúčtovanie sa predsa robí každej osobe z celoročných príjmov (nie len z príjmov u vás)

takže musí doložiť VŠETKY dosiahnuté príjmy za celý rok a nárok na nezd.časť takisto na celý rok
thecrow17
20.11.14,10:16
Od januara do aprila nikde nepracoval ani na dohodu, ani nemal iny zdroj prijmov, iba starobny dochodok, preto ma napadla ta predchadzajuca otazka. Ale mate pravdu, musim posudzovat cely rok komplexne.