MartinkoK
20.11.14,09:33
Kúpili sme os.vozidlo zo zahr. bez osl.od DPH, faktúra je vystavená 3.9.2014, zaplatená 5.9.2014, automobil bol však dodaný až 8.10.2014. Ako to zaúčtovať, ktorými dátumami? Veľmi pekne ďakujem za rady
evuš
20.11.14,10:20
O aké auto sa jedná ??? Nové auto, ojazdené ??
MartinkoK
20.11.14,10:35
ojazdené
evuš
20.11.14,10:35
Tuzemská eseročka je platiteľom DPH a v októbri nadobudla jazdené osobné motorové vozidlo od predajcu z autobazáru v EÚ. Vozidlo bude využívať na podnikanie. Predajca vystavil faktúru bez DPH. Musí slovenská eseročka urobiť samozdananie DPH na vstupe aj výstupe? Alebo nemá tento nákup vozidla uvádzať pri podávaní daňového priznania k DPH?

Vychádzame z predpokladu, že nie ste obchodník s ojazdenými motorovými vozidlami a predmetný autobazár je platiteľ DPH v inom členskom štáte.

V súlade s §66 ods. 14 Zákona o dani z pridanej hodnoty (ďalej len „ZDPH“) sa nadobudnutie použitého tovaru v SR z iného členského štátu, ak je predávajúcim obchodník (napr. autobazár) z iného členského štátu a uvedený tovar bol zdanený podľa osobitnej úpravy uplatňovania dane (pozn. obdoba slovenského §66 ZDPH) v inom členskom štáte, v ktorom sa odoslanie alebo preprava tovaru začala, nepovažuje sa za nadobudnutie tovaru v SR z iného členského štátu podľa § 11 ZDPH.

Vyššie uvedené znamená, že pokiaľ vami uvádzaný autobazár použil osobitnú metódu zdanenia prirážkou nie ste povinný predmetnú transakciu považovať za nadobudnutie tovaru z iného členského štátu a uvádzať ju v daňovom priznaní.

...tým pádom, túto faktúru by som zaúčtovala ako "voľný základ" s dátumom vystavenia fa a do DP DPH ani KV nevstupuje....
MartinkoK
20.11.14,10:51
Je to faktúra bez DPH
evuš
20.11.14,10:53
..písala si, že bez oslobodenia od DPH, takže som ju brala aj s DPH !
MartinkoK
20.11.14,10:55
joj, zle som to napísala, chcela som napísať, že faktúra je bez DPH, s oslobodením (samozdanenie)
evuš
20.11.14,11:05
Auto bolo kúpené od súkromnej osoby alebo od predajcu automobilov ?
Ak od súkromnej osoby - automobil /ojazdený/ nepodlieha DPH ani tam, ani pri dovoze u nás.... ak bol kúpený od predajcu automobilov, FA mala byť s ich DPH....
MartinkoK
20.11.14,11:20
faktúra je od predajcu, auto bolo kúpené cez aukciu, a faktúra je bez DPH
evuš
20.11.14,11:29
..takže máš povinnosť samozdaniť ?
MartinkoK
20.11.14,11:31
áno, len neviem v ktorom mesiaci, kedže faktúra vystavená v 9/2014 ale dodanie bolo v 10/2014
evuš
20.11.14,11:32
..to Ti povedal predajca, alebo je to uvedené na faktúre ?
Pretože som našla na nete toto : ...../dám to do prvej odpovede..../
MartinkoK
20.11.14,11:38
na faktúre je uvedené DPH.........0,00 €
dole v poznámke je - oslobodené od DPH z dôvodu trojstranného obchodu. Obrátené zdanenie. Ide o použité zbožie.
evuš
20.11.14,11:41
..takže si v postavení "druhého odberateľa" ?
MartinkoK
20.11.14,11:44
auto nám predala belgická spoločnosť, ale auto pochádza z francúzska, takže áno, nikdy som sa s niečim takým ešte nestretla
evuš
20.11.14,11:51
..uff...tak by som to zaúčtovala ako trojstranný obchod /si v pozícii druhého odberateľa/ a samozdanenie urobila k dátumu vystavenia, čiže k 3.9....