jued
28.04.06,06:40
Ahojte, chcela by som sa Vás spýtať , ako sa správne vypočíta minimálny vymeriavací základ pre zdravotné poistenie, ak mám zamestnanca zamestnaného na 5 hod. denný pracovný čas.
jued
28.04.06,06:12
To mi naozaj nikto z Vás nevie poradiť?
alušik
28.04.06,06:22
Zamestnávateľ má stanovený inak týždenný pracovný čas na 40 hod.?
jued
28.04.06,07:13
Je to zamestnanec, ktorý má stanovený týždenný pracovný čas 25 hod.
alušik
28.04.06,07:15
To mi je jasné, ale ustanovený pracovný týždeň je inak u zamestnávateľa aký? Pýtam sa, aký by mal inak týždenný pracovný čas, ak by robil na PLNÝ úväzok.;)
jued
28.04.06,07:25
Prepáč, zle som ťa pochopila, zamestnávateľ má stanovený 40 hod. pracovný týždeň.
jued
28.04.06,08:48
Ako mám teda postupovať?
alušik
28.04.06,11:16
Takto - poďme postupne - načo potrebuješ za zamestnanca s kratším úväzkom min.VZ? Ak idem podľa názvu témy, tak zvažujem, že minimálne sumy pre ročné zúčtovanie poistného potrebovať ani nebudeš. Predpokladám totiž, že zamestnanec s kratším prac.časom určite nepresiahne sumu 43095 a vtedy by si RZP vlastne nerobila. Ak áno, tak nepotrebuješ zase minimálny základ.;)
No ale keď mám odpovedať na otázku - tak si chceš asi skontrolovať min.VZ, ktoré Ti vypočítal softvér, alebo niečo pod.? Ja by som postupovala takto - 25/40 - to je pomer kratšieho prac.času voči plnému úväzku*6500 a potom od 1.9. 6900. Pod túto sumu potom nemôže klesnúť jeho mzda a tým pádom to musí byť aj minimálny VZ. Ale ten minimálny VZ sa ráta stále až do konca roka zo sumy 6500. Lenže v skutočnosti, ak chceš dodržať zákonom stanovenú minimálnu mzdu, tak pri jej dodržaní vlastne vždy minimálny VZ dosiahneš.:) Teda pri normálnom odpracovanom mesiaci, lebo ak má neplatené voľno, tak to je o inom.
jued
28.04.06,11:48
Ďakujem Ti pekne za odpoveď. Aby som to celé uviedla na pravú mieru potrebovala som to z toho dôvodu , že tento zamestnanec je aj SZČO a musím mu vystaviť doklad o výške príjmu na základe jeho žiadosti. IV.oddiel tohto tlačiva - údaje o výške minimálneho základu a úhrne príjmov zamestnanca. Pre tieto účely by som potom do minimálneho základu mala dať sumu 4063,-Sk ak to počítam zo 6500,-Sk po celý rok, lebo minimálny vymeriavací základ pre ZP za rok 2005 je 6500,-Sk. Uvažujem správne?
Jana Motyčková
28.04.06,13:09
Ďakujem Ti pekne za odpoveď. Aby som to celé uviedla na pravú mieru potrebovala som to z toho dôvodu , že tento zamestnanec je aj SZČO a musím mu vystaviť doklad o výške príjmu na základe jeho žiadosti. IV.oddiel tohto tlačiva - údaje o výške minimálneho základu a úhrne príjmov zamestnanca. Pre tieto účely by som potom do minimálneho základu mala dať sumu 4063,-Sk ak to počítam zo 6500,-Sk po celý rok, lebo minimálny vymeriavací základ pre ZP za rok 2005 je 6500,-Sk. Uvažujem správne?
Do potvrdenia dáš ako minimálny základ
- ak je platený hodinovo, tak 37,40 x fond pracovného času v tom mesiaci ponížený o dobu neplateného voľna do 31.8 a dobu PN, OČR, materskej
- ak je platený mesačne, tak 6500/fond prac. času x (fond prac. času- nepl.voľno do 31.8, - PN, materská, OČR...)

Ale popravde, ak nemal od septembra nejaké neplatené voľná, tak sa s tým moc trápiť nemusíš (koruna hore-dole), aj tak ako SZČO bude musieť v RZ uviesť minimálny základ 6500 ponížený iba o dobu poberania nemocenských dávok.