milka1619
20.11.14,13:53
Ahojte, chcem sa spýtať, či dohodár (v dohode o VP má dohodnuté poskytovanie CN) má nárok na stravné, ak v jeden deň vykonal pracovnú cestu, ktorá trvala od nástupu po príchod do firmy 5,5 hodín . (odpracoval 3,5 hodiny a 2 hodiny mal prestávku).
Ja som mu preplatila stravné vo výške 4,00 Eur.
veronikasad
20.11.14,17:03
o výkon akej práce ide ? Čo rozumieš pod "prestávkou " ?
milka1619
21.11.14,05:52
Ako vodič odváža výrobky do iného mesta na zinkovanie. Prestávka v práci - odvezie a čaká na naloženie, aby ich priviezol pozinkované späť.
avalik
21.11.14,06:20
Zákon o cestovných náhradách

§ 2
Vymedzenie pojmov

(1) Pracovná cesta podľa tohto zákona je čas od nástupu zamestnanca na cestu na výkon práce do iného miesta, ako je jeho pravidelné pracovisko (odsek 3), vrátane výkonu práce v tomto mieste do skončenia tejto cesty. Pracovná cesta podľa tohto zákona je aj cesta, ktorá trvá od nástupu osoby uvedenej v § 1 ods. 2 na cestu na plnenie činností pre ňu vyplývajúcich z osobitného postavenia vrátane výkonu činností do skončenia tejto cesty.

(2) Zahraničná pracovná cesta podľa tohto zákona je čas pracovnej cesty (odsek 1) v zahraničí vrátane výkonu práce v zahraničí do skončenia tejto cesty.

(3) Pravidelné pracovisko podľa tohto zákona je miesto písomne dohodnuté so zamestnancom. Ak také miesto nie je dohodnuté, je pravidelným pracoviskom miesto výkonu práce dohodnuté v pracovnej zmluve alebo v dohodách o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. Ak ide o zamestnancov, ktorým častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania, možno ako pravidelné pracovisko dohodnúť aj miesto pobytu.3) Ak má zamestnanec na základe dohody o vykonaní práce výkon práce v mieste mimo miesta pobytu, môže s ním zamestnávateľ v tejto dohode dohodnúť, že mu poskytne i pri ceste z miesta pobytu do miesta výkonu práce a späť náhrady ako pri pracovnej ceste.



§ 5
Stravné(1) Zamestnancovi patrí stravné za každý kalendárny deň pracovnej cesty za podmienok ustanovených týmto zákonom. Suma stravného je ustanovená v závislosti od času trvania pracovnej cesty v kalendárnom dni, pričom čas trvania pracovnej cesty je rozdelený na časové pásma

a) 5 až 12 hodín,

b) nad 12 hodín až 18 hodín,

c) nad 18 hodín.



- nie je tam uvedené, že na stravné je nárok v závislosti od počtu odpracovaných hodín
milka1619
21.11.14,06:27
OK. Ja som to tiež tak pochopila, len som si nebola istá. Lebo u dohodára sa musím zmestiť do počtu hodín za rok a ten má kotúč v aute.
veronikasad
21.11.14,07:50
No, neviem či ti pri kontrole IP prejde, že mu do trvania výkonu práce (počet odpracovaných hodín) budete počítať len jazdu.
milka1619
21.11.14,08:38
Veď zamestnanec len výrobky odvezie a odchádza do mesta - má voľno. V dohode má dohodnutú pracovnú úlohu : odviezť výrobky na zinkovanie.....
Ako by ste mu to vykázali vy? Poraďte.
Ďakujem.
veronikasad
21.11.14,08:41
"Bijú" sa ti tu dve veci - pracovná cesta, za ktorú mu vyplácaš stravné (viac ako 5 hod.) a skutočný výkon práce. Skús napísať na IP, ako to vyriešiť, aby bol aj vlk sýty (zamestnavatel dodržal limitovaný počet hodín na dohodu) aj ovca celá - zamestnanec dostal stravné za celú pracovnú cestu.
milka1619
27.11.14,19:18
Mám ešte jeden dotaz - mám uzatvoriť ďalšiu dohodu na odvoz výrobkov. Do odmeny za prácu môžem uviesť vetu: odmena ..,.. E/hod. za dobu jazdy vozidlom ...
(tie isté podmienky - 350 hodín, evidencia ÚP)

Predchádzajúci dotaz ešte nemám vyriešený.

Ďakujem.