Suzi33
21.11.14,09:36
Presnejšie takto znie otázka, svokor je živnostník a do podnikania si zakúpil auto (auto je už úplne splatené ale stále sa odpisuje). Ku koncu roku chce živnosť zrušiť a auto by chcel potom ako súkromné. Ako by sa to dalo spraviť? Predajom "sám sebe"? Alebo ako? A následne je možné toto auto predať niekomu inému? Mám na mysli inej firme (s.r.očke).. Snáď ste ma pochopili.. Ďakujem
jslancik
21.11.14,09:45
svokor je schizofrenik?
Tweety
21.11.14,09:53
Sám sebe ho predať nemôže, môže ho len vyradiť z podnikania. Predajom, darovaním.....
veronikasad
21.11.14,09:54
Predaj majetku, ktorý bol zaradený do podnikania, je do 5 rokov od vyradenia predmetom dane z príjmu.
Ak ho bude používať na osobnú potrebu, preradí ho z podnikania do súkromného majetku.
marjankaj
21.11.14,10:27
Myslím si, že zákon niečo také nezakazuje. A ani zákonodarca s takýmto prípadom nepočítal.
Ale zdravého človeka by to nenapadlo.:D
Suzi33
21.11.14,10:41
Zle som to napísala, myslela som predať ako živnostník sebe ako súkromníkovi.. Ale pokiaľ nie je s tým teda problém. Ďakujem
Suzi33
21.11.14,10:43
Zle som sa vyjadrila, predať sám sebe bolo tak že živnostník to predá súkromnej osobe (tá istá osoba).. Predať ho môže bez problémov ako som sa dočítala.. No neviem skôr ako to bude s tým, že súkromník by ho chcel ďalej predať PO (s.r.očke). Je to možné?
Suzi33
21.11.14,10:44
Ďakujem za radu.
veronikasad
21.11.14,10:47
Je to možné (predaj s.r.o.), len príjem z predaja mu vstúpi do základu dane.
marjankaj
21.11.14,10:49
No čiste teoreticky. Živostník by takýto príjem uviedol do §6 ako príjem zo živnosti.
Keďže FO živnostník a FO nepodnikateľ je jedna a tá istá osoba, tak podáva jedno daňové priznanie tylu B.
Mohol by si v §8 od príjmov odpočítať výdavky. Ale výdavok na kúpu auta by tam mohol ísť iba v prípade, že by to auto v tom roku aj predal. A ten výdavok môže byť maximálne do výšky predaja.
Tweety
21.11.14,15:11
ale veď som napísala, že nemôže sám sebe predať, nečítala si? Môže predať sro, a .s., inej FO.
marjankaj
21.11.14,15:22
Majka, no veď uveď paragraf, ktorý to zakazuje.
Tweety
21.11.14,15:44
Každý má jedno ja, či?
marjankaj
21.11.14,16:08
Že to je blbosť to vieme obaja. Ale robiť blbosti zakázané nie je. Či??
marjankaj
21.11.14,16:13
Keď ho sebe predá, tak by mal zaplatiť 19% daň z príjmu + odvody do poisťovní. A ešte aj policajtom za prepis auta.
Je to podobné ako keby to predal manželke.
To sa vyplatí.:---
Keď ho iba vyradí z obchodného majetku, tak neplatí nič.
dracik1
21.11.14,18:18
Neviem ci je vhodne to nazvat predanie sebe. Zivnostnik ma auto, ktore pouziva na podnikanie, aplikuje nan naklady, ale je to to iste, ako s prijmami. On ich len prevadza ako vyplatu. Cize ak ukonci zivnost, auto uctovne prevadza na seba. Ak riadne uzavrie uctovnictvo a do konca marca dalsieho roka poda DP, vsetko je v poriadku. Neviem ci je potrebna zmena na DI. Ak by bolo auto pisane na firmu, tak ano, ak na osobu, tak nie.
Dav
21.11.14,19:32
V tomto prípade je SZČO a občan tá istá osoba. Majetok SZČO a občana je jeden a ten istý, len podľa istých právnych predpisov je časť z neho považovaná za firemný . Aj ručenie za záväzky je celým majetkom podnikateľa-občana. Vyjadrené množinami, firemný majetok podnikateľa je podmnožinou majetku občana.
SZČO majetok sám sebe ako občanovi nemá dôvod predávať, lebo je jeho vlastníkom.
marjankaj
21.11.14,19:38
Presne tak. Nemá žiadny dôvod to predávať sebe. Ale mnohí tiežpodnikatelia o tom nemajú ani šajnu.
A sú aj takí, ktorí auto vo svojej sro považujú za svoje.