103adriana
21.11.14,09:19
Viete mi niekto poradiť ako ďalej postupovať?

Ako navrhovateľka som sa žalobou na okresnom súde domáhala konania o určenie vlastníctva k nehnuteľnostiam.
Dnes mi bolo súdom doručené rozhodnutie, že konanie súd zastavuje kvôli neuhradenému zákonného poplatku, aby mohlo konanie začať.
Výzva na zaplatenie zákonného poplatku mi doručená nebola.
V rozhodnutí sa uvádza, že výzva na zaplatenie bola oznámená, ale nebola v lehote vyzdvihnutá.
Oznámenie o uložení zásielky som nenašla a tak o výzve zo súdu som nevedela. Preto som si ju nevyzdvihla.
Na odvolanie mám 15 dní...

Existuje nejaký §, ktorý by nevyzdvihnutie zásielky zo súdu zohľadňoval, keď sa o nej adresát vôbec nedozvedel?
draik
21.11.14,08:40
Museli by ste preukázať, že Vám nebola zásielka doručená. Pokiaľ totiž nie je preukázaný opak, tak sa údaje na doručenke považujú za pravdivé. Na doručenke je zrejme uvedené, že adresát nebol zastihnutý (dá sa overiť v spise).
103adriana
21.11.14,08:49
Ďakujem.
Určite som ju neprevzala, ani som o nej nevedela, oznámenie o uložení zásielky som v schránke nenašla... v uznesení sa uvádza:
Písomnosť bola žalobkyni doručovaná poštou, avšak dňa 8.10.2014 bola súdu vrátená ako neprevzatá v odbernej lehote. Nakoľko žalobkyňa si písomnosť uloženú na pošte neprevzala, súd pri doručovaní písomností aplikoval ustanovenie § 46 ods. 2 O.s.p. a za deň jej doručenia považoval 8.10.2014, kedy bola vrátená súdu i keď sa adresátka - žalobkyňa o tom nedozvedela.

No čo môžem teraz robiť? Podať nový návrh-žalobu? Alebo sa odvolať... a ako svoje odvolanie zdôvodním a čím podložím? Viete mi na toto odpovedať?
Chobot
21.11.14,10:11
TAk ak sa dá, tak uhraď ten poplatok, aby mohol súd začať. Ak nie, že je konanie už úplne zastavené, tak podaj nový návrh a dohliadni, aby si uhradila súdny poplatok.

Inak neviem, na čo si čakala? VeĎ si vedela, že súdny poplatok bude treba uhradiť. Myslela si si, že na to zabudnú? Ak si vedela výšku, mala si ho uhradiť hneď pri podaní návrhu.

Ak jeho výška nebola známa, ja byť na tvojom mieste, tak každý týždeň volám, aby mi vyčíslili jeho výšku a aby som ho mohol uhradiť. Nečakal by som na nejaký doporučený list zo súdu
103adriana
21.11.14,10:39
Chobot:

Omyl...
Ako som mohla uhradiť poplatok, keď som nevedela jeho výšku, variabilný symbol a číslo účtu.... to aj tak sa dá?
Napísala som vyššie, čo mi napísali zo súdu ohľadom úhrady poplatku - Túto výzvu som vôbec nedostala, ani som o nej nevedela, preto som si ju nevyzdvihla... aj keď som samozrejme po podaní žaloby na toto čakala.
draik
21.11.14,13:13
Môžte podať novú žalobu. Predpokladám, že nemáte ako preukázať, že nebol urobený pokus o doručenie zo strany pošty.
blaškova
24.11.14,23:09
Kým nie je rozhodnutie o zastavení konania právoplatné môžete uhradiť súdny poplatok.
103adriana
27.11.14,08:00
kovacivan .... o čom tu točíš???