mak
21.11.14,11:20
Dobrý deň,
potrebujem presne vedieť, či OZ podlieha auditu ak dostáva z VUC (verejné zdroje) dotácie. Zo zmluvy s VUC to nevyplýva, ale neviem, či to neupravuje zákon. Neviem sa k tomu dopátrať. Príjem z 2 % im nepriesiahol 35 000 € takže z tohto dôvodu by im nevyplývala povinnosť. Viete mi prosím poradiť? Ďakujem
Papierniková
21.11.14,10:25
auditu nepodlieha, ale kontrole zo strany hlavného kontrolóra VÚC, ktorého kontrole podliehajú aj právnické osoby, ktorým boli z rozpočtu VÚC poskytnuté dotácie a to na konkrétne úlohy a akcie vo verejnom záujme alebo v prospech rozvoja územia v súlade so zákonom č.583/2004 Z.z. o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy a o zmene a doplnení niektorých zákonov v rozsahu nakladania s týmito prostriedkami,
mak
21.11.14,10:30
To áno, každoročne podávame podrobné informácie o čerpaní - účel, kedy, aká suma, doklad... sú to tzv. tabulky EON. Toto mi je úplne jasné, len som bola na školení, a tam ma školiteľka veľmi zneistela, že musím mať audit, nakoľko poberame príjmy z verejných zdrojov (čo dotácie tam patria) a presiahli sme sumu 35 000 €. No a taký audit nie je lacná záležitosť pre OZ. Ako účtovníčka som povinná informovať štatutára o povinnosti auditu. Tak radšej sa pýtam skôr, ako potom stresovať. Nikde som to totiž nenašla...
Papierniková
21.11.14,10:47
povinnosť auditu len podľa zákona o účtovníctve § 19 ods. (4) Povinnosť overenia účtovnej závierky audítorom majú aj právnické osoby vymedzené v osobitnom predpise, 26) ktorých suma ročného podielu prijatej dane je vyššia ako 35 000 eur, a to za účtovné obdobie, v ktorom boli tieto finančné prostriedky použité; táto účtovná závierka musí byť overená audítorom do jedného roka od skončenia účtovného obdobia, ak osobitný predpis neustanovuje inak.26aa)
mak
21.11.14,11:27
Ďakujem p. Papierniková za radu. Takže ak beriem do úvahy - povinnosť auditu účtovnej závierky podľa § 19 odseku 4 ZÚ majú: právnické osoby, u ktorých suma ročného podielu prijatej dane podľa § 50 ZDP bola vyššia ako 33 193,92 EUR, a to za účtovné obdobie, v ktorom boli tieto finančné prostriedky použité.

Od 1.1.2014 došlo ku zmene ZÚ a suma 33 193,92 EUR sa zvýšila na 35 000 EUR. Platí to však až pre rok 2014.Preto keď prijímateľ dane príjme v roku 2014 podiel dane vo výške 33 193,92 nemá už povinnosť auditu. Ale keď uvedenú sumu prijal v roku 2013, povinnosť auditu ešte stále má, a to za účtovné obdobie, kedy tieto prostriedky použije.


Podľa § 50 ZDP podiel dane možno poskytnúť prijímateľovi, ktorým je:
•občianske združenie,
•nadácia,
•neinvestičný fond,
•nezisková organizácia poskytujúca všeobecne prospešné služby,
•účelové zariadenie cirkvi a náboženskej spoločnosti,
•organizácia s medzinárodným prvkom,
•Slovenský Červený kríž,
•subjekty výskumu a vývoja,
•Protidrogový fond,
•Fond rozvoja odborného vzdelávania a prípravy.

A momentálne OZ túto hranicu neprekročilo - nie je povinnosť auditu.
Mám dva OZ - jedno je neverejný poskytovateľ sociálnych služieb a má dotácie z VUC. A druhé poskytuje sociálne služby v hmotnej núdzi - tiež dostáva dotácie z VUC. Informáciu ktorú som obdržala bola, že je zmena v neziskových organizáciach, ktoré dostavajú peniaze z verejných zdrojov (dotácie od štátu - VUC, 2 % z daní, príspevok z UPSVaR) a ich hranica presiahla 35 000 € je povinnosť auditu - nasla som len materiál zo školenia (nemám tam ale § a ani zákon) podľa všetkého sa školiteľka pomýlila... myslím si.
Papierniková
21.11.14,11:38
pre neziskové organizácie plati :

zákon č. 213/1997 Z.z. o neziskových organizáciách poskytujúcich všeobecne prospešné služby § 33 ods. 3 :
Ročná účtovná závierka musí byť overená audítorom, ak
a) dotácie zo štátneho rozpočtu, z rozpočtu štátneho fondu a z rozpočtu obce prekročia v roku, za ktorý je ročná účtovná závierka zostavená, 33 193 eur,
b) všetky príjmy neziskovej organizácie prekročia 165 969 eur.
mak
21.11.14,17:13
Dobry vecer. Ak teda tomu rozumiem ob. Zdruzenia su zakladano podla ineho zakona a nie podla zakona o neziskovych organizaciach. Teda aj ked dostanu dotaciu.. nie je potrebny audit.. je to takto ok? Ospravedlnujem sa ale chcem mat v tom jasno. Dakujem za vas cas.
Papierniková
21.11.14,18:34
občianske združenie je založené podľa zákona č. 83/1990 Zb. o združovaní občanov v znení neskorších predpisov a audit sa na ne vzťahuje tak ako som písala podľa§ 19 ods. 4
mak
21.11.14,19:15
Ve1mi pekne Vam dakujem za odpoved. Sumar - audit sa vztahuje na OZ podla hore uvedeho par. 19 ods. 4 /uvedeny par. sa dotyka vysky prijateho podielu z 2 per./ Teraz mi je to jasne. Myslim si, ze to uz budem vediet vysvetlit statutarovi. DAKUJEM :}
Papierniková
21.11.14,19:18
:)
mamina h.
23.07.15,12:32
mozem poprosit o odpoved?

odkedy plati tato povinnost pre OZ robit audit pri dotaciach prevysujucich tych cca 35.000€ ? aj v roku 2010?

srdecna vdaka vopred
Papierniková
23.07.15,12:52
áno aj v roku 2010 bola povinnosť ... tam bol limit 33.193,92 €

(4) Povinnosť overenia účtovnej závierky audítorom majú aj právnické osoby vymedzené v osobitnom predpise, 26) ktorých suma ročného podielu prijatej dane je vyššia ako 33 193, 92 eura, a to za účtovné obdobie, v ktorom boli tieto finančné prostriedky použité; táto účtovná závierka musí byť overená audítorom do jedného roka od skončenia účtovného obdobia, ak osobitný predpis neustanovuje inak.26aa)
mamina h.
23.07.15,12:59
Dakujem vam velmi pekne, mozem sa este poradit prosim?

OZ nevedela, ze je tato povinnost pri dotaciach a audit nerobilo, prosim vas, aky odporucate postup, aby si OZ splnilo svoju povinnost? Pripadne co OZ-iu hrozi, ak tuto povinnost malo uz od r. 2010?

Podla vas nehrozi povinnost vratenia dotacie, kedze nebola splnena povinnost voci statu?

Plus niekde som citala: "Ak nezisková organizácia neuloží výročnú správu vo verejnej časti registra účtovných závierok, týmto konaním zakladá zákonný dôvod na zrušenie neziskovej organizácie. Nezisková organizácia zaniká ku dňu výmazu z registra...." Taketo nieco nam podla vas nehrozi?

Srdecna vdaka vopred.
Papierniková
23.07.15,13:04
Prepáčte ... som si nevšimla, že ste písali o dotácii ... lebo to je povinnosť pri sume prijate dane z príjmov ... pri prijatých dotáciách ste povinný tieto len vyúčtovať poskytovateľovi :)
mamina h.
23.07.15,16:10
Dakujem, som z toho trochu popletena.

Povinnosti podla zákona č. 213/1997 Z.z. o neziskových organizáciách poskytujúcich všeobecne prospešné služby:

- overenie ročnej účtovnej závierky audítorom v prípade, ak dotácie zo štátneho rozpočtu, z rozpočtu štátneho fondu a z rozpočtu obce prekročia v roku, za ktorý je ročná účtovná závierka zostavená, sumu vo výške 33 193 EUR

Moja otazka, toto sa tyka aj obcianskeho zdruzenia?
Ak netyka, tak je vsetko v poriadku, to by som bola rada.

(Este poznamka: prijatu dan mame malu, s tym problem nemame)

Srdecna vdaka
Papierniková
23.07.15,19:47
píšete že ste OZ ... nie NO ... to platí pre neziskovky ... OZ je podľa zákona č. 83/1990 Zb. o združovaní občanov v znení neskorších predpisov. ... tam taká povinnosť uvedená nie je
mamina h.
23.07.15,19:54
srdecna vdaka, dufam ze to tak naozaj je, takze je vsetko v poriadku.

mozem sa spytat, nahodou sa nevenujete aj auditom? potrebovala by som dat spravit jeden, pekny vecer este :)
Papierniková
23.07.15,19:57
to nie ... ale na porade nájdete aj takých :)