Paula Kohani
21.11.14,16:45
Moze sa biologicky otec nejakym pravnym sposobom dozadovat styku s dietatom alebo zverenim do starostlivosti ak nie je uvedeny na rodnom liste ani na ziadnom inom dokumente a ja som jediny pravny zastupca dietata?
dracik1
21.11.14,16:08
Muž, ktorý tvrdí, že je otcom može navrhnúť, aby otcovstvo určil súd.

Ďalej zákon o rodine o veci pojednáva takto:

"Za otca sa bude považovať muž, ktorý s matkou dieťaťa súložil v čase od ktorého neprešlo do narodenia dieťaťa menej ako 180 a viac ako 300 dní, ak jeho otcovstvo nevylučujú závažné okolnosti (§94 Zákona o rodine). Tento spôsob určenia otcovstva sa využíva napríklad vtedy, keď k určeniu otcovstva súhlasným vyhlásením nemôže dôjsť z dôvodu, že domnelý otec dieťaťa odmieta otcovstvo k dieťaťu. V takomto prípade podáva návrh na súd matka dieťaťa a návrh smeruje proti domnelému otcovi."

Tu by išlo o presne opačný prípad, kedy sa otec dožaduje uznania otcovstva, ktoré matka dieťaťa popiera.

V takomto prípade by teda súd musel požiadať muž, čo sa dožaduje uznania otcovstva. Súd by potom v konaní ustanovil znalca, ktorý určí predpoklad otcovstva k dieťaťu.

Metódy znaleckého skúmania majú medicínsky charakter a ide najmä o posudky z odboru: hematológie (krvné skúšky), gynekológie (porovnanie termínu súlože a pôrodu), sexuológie (zisťovanie schopnosti muža splodiť dieťa), genetiky, vrátane DNA diagnostiky.
Paula Kohani
21.11.14,16:16
Dakujem
dracik1
21.11.14,16:23
ja by som sam explictne nehovoril o "sulozi", znie to tak technicky a chladne, ale tak je to uvadzane v zakone, kazdopadne sa ospravedlnujem, ak to znelo netaktne. Dufam ze sa situacia vyriesi k vasej spokojnosti a predovsetkym v zaujme dietata. Prajem vsetko dobre.
Paula Kohani
21.11.14,17:00
Dakujem velmi pekne.Zatial su to len vyhrazky zo strany otca,ale chcem byt pripravnena ,ak by k niecomu doslo.Fyzicky a psychicky ma tyral aj ako tehotnu a opustila som ho dva tyzdne pred porodom . Od vtedy nie sme v kontakte a zrazu si robi naroky... uz som sa medzicasom vydala a moj syn si mysli ,ze moj manzel je jeho skutocny otec. Rozmyslam o osvojeni mojho syna mojim manzelom, mal by aj potom biologicky otec nejake sance?
Mila123
21.11.14,18:11
šance vždy sú....
dracik1
24.11.14,23:10
Paula, priznam sa, neviem ako prebieha proces osvojenia v pripade, ak dieta nema urceneho otca (je neznamy). Urcite to vsak mozne je. Biologicky otec sa vsak uznania otcovstva moze sudne domahat kedykolvek. Tazko sa mi radi, priznam sa, pretoze na jednej strane su tu prava biologickeho otca, a aj prava dietata na otca, vase subjektivne skusenosti a postoje, a tiez perspektiva novej rodiny, a to zvonku zvazit nejde. Jedine co sa tu da poznamenat je, ze ak by bol za otca dietata urceny jeho biologicky otec, vznikla by mu vyzivovacia povinnost, ak by ste po urceni otcovstva o to poziadali (v pripade, ak by o tom nerozhodol sud priamo s urcenim otcovstva).
Paula Kohani
25.11.14,13:09
Ja zijem v zahranici a dotycny ma chce vraj obvinit ,ze som mu uniesla dieta. Moze to urobit , aj ked nema dokaz o tom, ze je otcom? Je tomu pat rokov ,co som ho opustila a pocas toho casu ma ani raz osobne nekontaktoval . No v priebehu tych rokov to skusal cez nejakych svojich znamych .stale niekoho ineho. .Ti ludia mi posielali spravy cez facebook a snazili sa zistit ,kde zijem a povyzvedat o mne co sa da. S tym ,ze si to potebuju overit.On sa dokonca ozeniel ,ma dalsie dieta a uz sa aj rozviedol. Jeho exmanzelka ma kontaktovala,ze on aj jeho rodina tyra ju aj ich dieta a ze ako sa ho ma zbavit. Nemyslim si ,ze jeho umysly dostat sa ku mne a k mojmu synovi su bezuhonne a ze chce byt teraz milujucim otcom. Mojho syna zapieral a mna len osocoval.Ked som otehotnela obvinil ma z nevery a potom si vymyslel ,ze je neplodny...a pocas tehotenstva som od neho vyfasovala nejeden kopanec ci facku. Mam z toho cloveka starch aj ked som tisic kilometrov daleko. Uz len sposob akym sa ma snazi kontaktovat je neseriozny ,takze o jeho cistych umysloch dost pochybujem.