merry123789
21.11.14,21:16
Moja mama ma diagnostikovanu reumaticku artritidu,( ma "mierne" obmedzenu motoriku) ktoru ma uz zopar rokov, podstupuje biologicku liecbu a ma 46% invalidny dochodok, chcem sa spytat ci ma narok na preukaz ZŤP, nakoľko musi cestovat na lekarske prehliadky dost daleko a cestovne naklady nie su zadarmo. Na internete som sa docitala ze treba aby to posudil posudkovy lekar ci ma narok alebo nie na preukaz. Dakujem za odpoved.
Peggynka
21.11.14,20:38
Nenazvala by som to nárokom,má to svoje pravidlá.Môžeš si pozrieť orientačne,ako sa to posudzuje:
http://www.upsvar.sk/buxus/docs/SSVaR/tlaciva/priloha_c._3_447-2008.pdf
A tu môžeš pozrieť,čo to obnáša-vlastniť preukaz ŤZP:
http://www.porada.sk/t73562-ztp-preukaz-ake-zlavy-to-obnasa.html
Niektoré veci sú už zmenené,ale z tvojej otázky mi nie je celkom jasné,či si to nepletieš s príspevkom na dopravu,resp. na prevádzku mot. vozidla.Tak sa na to pozri.
VANUSKA
22.11.14,06:10
Preukaz ZŤP je žiaľ v tejto dobe s prepáčením len "zbytočným zdrapom papiera"!!!!
Prečo? Nuž preto, že držiteľ tohoto preukazu tým, že je jeho držiteľom nemá z tohoto preukazu absolutne nič. Proste má preukaz ZŤP a tým to pre neho končí !!!!
Dôležité su kompenzácie vyplývajúce z diagnostikovaných ochorení dotyčnej osoby ktorej bol eventuálne priznaný štatút "občana s ťažkým zdravotným postihnutím ".....a ti " TIPER NAČINÁJUT PRABĽEMY " ......ÚPSVaR urobí " z pravidla " všetko, aby dotyčná osoba žiadne kompenzácie nedala a je vec vybavená !!!!! Žiaľ v tomto tzv.sociálnom štáte peniaze na starých a chorých proste NIET !!!!! Treba šetriť. A na kom sa šetrí najlepšie no na starých a chorých predsa !!!! Pritom inde sa šafári až to bolí !!!! A čo sa deje no nič. Keď to už vypukne - viď megazlodejina CT Pieštany a to je len vrchol ľadovca, tak sa "ako že" vládnúca garnitúra zatvári, že urobí poriadky, ale to je len také BU-BU-BU a divadielko pre "naivnú Slovač" a kradne sa veselo ďalej !!!! Nuž čo. Taký je život. Želám Vám pri "boji " s úradníkmi ÚPSVaR-u veľa úspechov a pevné nervy, ale aj keď nie som VEŠTEC, z toho oblaku nezaprší...mám tým na mysli, že mamička od nášho sociálneho štátu ŽIAĽ s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou dostane " FIGU BOROVÚ !!!!!! Takže, aby ste neboli sklamaní . Ale možno sa to niekedy zmení...apropo ale určite nie k lepšiemu. Ale to je téma na dlhú, predlhú debatu.
Peggynka
22.11.14,07:05
Je to pravda;človek z dediny (podľa mojich skúseností) získa len oslobodenie od platenia úhrady u RTVS (4,64€) a ak je dôchodca ,tak 2,32€.Ani to nestojí za to,aby absolvoval ponižujúcu anabázu na ÚPSVaR-e.:mee:
Anika61
22.11.14,07:09
Podaj si ziadost v ÚPSV a R na vydanie preukazu ZTP-daju Ti tlacivo,ktore vyplnis a dolozis k tej ziadosti prefotene lekarske nalezy nie starsie ako pol roka/cim viac-tym lepsie,pripoj aj dalsie diagnozy,ktore ma/na tom tlacive je kolonka zdovodnenie ziadosti-tam uvedies,ze ma pohybove problemy,nemoze cestovat sama,potrebuje pomoc pri nastupovani atd......posudkovy lekar stav posudi a pride Ti rozhodnutie,myslim,ze do troch mesiacov.....potom mozes poziadat o kompenzaciu zvysenych nakladov na prepravu .....ja osobne som s tym nemala ziadny problem.
Peggynka
22.11.14,07:16
Anika,oprav-na ÚPSVaR-e,nie v Socpoist.
mareko
22.11.14,07:17
Nie je to celkom tak ako píšeš. Držiteľ preukazu ZŤP (ak nezíska kompenzácie)tak cestuje za cca polovičku vlakom, má zľavy na cestovnom v prímestských i niektorých (prevažná väčšina zľavy dáva)diaľkových autobusoch, v MHD má zľavy (v BA dokonca zdarma), nemusí platiť daň za psíka, koncesionárske poplatky, zľavy na kultúrne podujatia (divadlá, kiná, múzeá, rôzne aquaparky) či športoviská. Každopádne je to viacej, záleží aj od VZN - iek jednotlivých miest a obcí. Takže to nie je iba zbytočný zdrap papiera, snáď iba pre toho, kto už nikam nechodí...
Peggynka
22.11.14,07:24
...kto už nikam nechodí...tu je tá podstata.Predstavila som si svoju 80-ročnú tetu,ako "zírala" na Rozhodnutie z upsvar-u,kde jej ŤZP priznali,ale príspevok a parkovací preukaz,nie.Pochopila,že jej to je k ničomu.Zľavu na cestovanie nevyužije,lebo s jej kĺbami sa tam nedostane,šport,kultúra v jej prípade :eek:Nie je majiteľom nehnuteľnosti,ani psíka. Takže tak.
mareko
22.11.14,07:32
Keďže mamina zadávateľky témy poberá ID 46% (má mierne obmedzenú motoriku), vychádza z toho, že je ešte v produktívnom veku a ak jej nepriznajú náhrady, tak si aspoň náklady na cestovanie zníži. Ak by dostala ZŤP so sprievodcom, tak sprievodca cestuje zdarma.
Anika61
22.11.14,07:38
Dakujem Peggynka....volam to familiarne,ze socialka-tak som sa pomylila...
marjankaj
22.11.14,07:43
No ja som si doteraz myslel, že ID je buď plný alebo polovičný poprípade žiadny. Kde ste zobrali tých 46%??
veronikasad
22.11.14,07:44
Vanuska, nesúhlasím. Mám preukaz ŤZP už 6 rokov, nemám auto a na cestovnom MHD (zástavku mám pred domom) vlak, autobus som za to obdobie ušetrila dosť. O iné kompenzácie som UP nežiadala, bezbarierovú kúpelňu a WC som si prerobila na vlastné náklady.
Anika61
22.11.14,07:47
Aj ja by som s tymto suhlasila/s mareko/ a dokonca ani nic ponizujuce som nezazila -vyplnila som tlaciva/daju sa poslat aj postou /a cakala som na rozhodnutie
veronikasad
22.11.14,07:50
Janko, veď "polovičný" dôchodok už neexistuje. Nárok na výplatu ID vznikne, ak posudková komisia prizná invaliditu aspoň 41 %, teda kľudne aj tých 46%. Uvedeným % sa potom prepočítava vypočítaný SD ku dňu priznania invalidity.
VANUSKA
22.11.14,08:31
Vlak ?? Dôchodca zadarmo !!! MHD ??? Kde ??? V Hornej-Dolnej určite !!!! Veď tam nechodí ani SAD-ka!!!! Divadlá, kina, sporty ??? Tak možná BA, KE a ZA ale kde je ten zbytok a to je 90 % !!!!! Kde to žijete preboha ???
Na Slovensku ????
Katy a R
22.11.14,08:45
vanuska - zbytočne sa rozčuľuješ - je pravda, že niekto môže využiť viac, niekto menej. Tí, čo už nikde nechodia - tak iba ak na tie koncesie. Ale ver, že tých ID, ktorí to ešte využijú býva v KE a BL (resp väčšie mestá) určite oveľa viac, ako 10% ... skôr by som povedala, že pomer je opačný.
Katy a R
22.11.14,08:51
- a to už bude 11 rokov , čo platí z. 461 ;) (27.11.03 vyhlásený a od 1.1.04 platný)
betka631
22.11.14,09:00
tak Vanuska, si predstav, že ja žijem na Slovensku...mám preukaz ZŤP-S...vlak zadarmo? áno, ale odkedy? a dokedy?...ja dochádzam k lekárom veľmi často, vlakom cca 45 km tam a tak isto naspäť, áno od 17.11. zadarmo, ale keďže idem so sprievodcom, tak to nebudem využívať, pôjdem na preukaz, ja za polovičku a sprievodca zadarmo...MHD mám v KE zadarmo aj so sprievodcom...ak idem autom, parkovné v areáli nemocnice zadarmo, ja som už len na tom ušetrila nemalú sumu...nemáme v našom meste ani kino a ani divadlo...ale to, neznamená, že si nikam inam nemôžem zájsť a poviem ti, že som preukaz ZŤP už použila na viacerých miestach v ČR pri vstupe do hradov a zámkov a neplatila som žiadne vstupné...žiadne iné kompenzácie som si nežiadala, ale pri mojej diagnóze by som s tým problém určite nemala...myslím si, že je dosť ľudí, ktorí ten preukaz využíjú na viac vecí ako len na konc.poplatok
mareko
22.11.14,10:16
Absolútny súhlas s betka631 :)
Anika61
22.11.14,10:20
A ja sa k Vam pripajam
buchač
22.11.14,11:57
Ja len mierne upresním.

Nárok v podstate nemá nik...môže ho len na základe zdravotného stavu dostať.

No bol zverejnený nie jeden prípad "spravodlivého" hodnotenia zo strany úradov.
Ležiaci-bezvládny pacient daný do odpisu bez nároku....
Na druhej strane mladý pobehajko má na tereňáku možnosť parkovania na príslušných miestach...
merry123789
11.12.14,06:52
presne tak ako hovoris, okolo mna je kopec ludi kt. maju preukaz len aby mohli podnikat a podobne a pri tom im nic nie je
buchač
11.12.14,06:54
merry ...POZOR na slovíčka !!!

Hlavne neprekrúcaj tie moje ..;)