jalka
28.04.06,09:55
Ako zaradím auto z osobného užívania do podnikania, keď ide len o škodu 120 a jej cena nie je ani do 30.000Sk.
Problém je v tom, že som len prefotila veľký technický, dala do výdavkov poistku a cestnú daň a PHM, ale neocenila som ju - bolo to v roku 2005. Dá sa s tým niečo robiť? Alebo budem musieť podať dodatočné daňové? A tiež by som potrebovala vedieť, kam v JÚ dať cestnú daň, zákonnú príp. havarijnú poistku za auto a podobne. Veľmi ďakujem.
mudroš
30.04.06,15:47
Mylím si, že žiadna chyba sa nestala. Aj keby auto stálo viac ako 30 000,- už by bolo pravdepodobne odpísané. A vo výkaze o majetku a záväzkoch sa vykazuje zostatková cena.
Treba ho len evidovať, aby boli obhájiteľné náklady súvisuiace s autom.
Poistka, cestná daäň a podobne sa účtujú ako daňové výdavky (prevádzková réžia).

Stále ale rozmýšľam, prečo sa auto zaradilo? Aké to má výhody?

Ak by zostalo nezaradené (nebolo by v obchodnom majetku) dalo by sa uplatňovať v podnikaní ako výdavok vo výške náhrad podľa zákona o cestovných náhradách. Nebolo by to lepšie? Aj pri predaji by sa príjem z predaja nemusel zdaňovať.
stevoba
05.03.07,10:49
Mudroš, chcem sa opýtať na jdenu vec. Kúpil som jazdené auto za 75.000,- jedná sa o daewo nubira rocnik 1997. Stav dobrý, jazdiť jazdí. Kúpil som ho 1.12.2006 zua spomínanú sumu. Teraz si idem robiť daňové priznanie a chcem ho odpísať zo základu dane. V akej sume ho môžem odpísať? Lebo viem že nové autá sa odpisujú cca 4-5rokov. Toto sa môže odpísať celé naraz, alebo tiež nejak tak? Ak môžeš byť konkretnejší aj v číslach lebo vidím, že sa v tom vyznáš. ďakujem
Tweety
05.03.07,10:51
Mudroš, chcem sa opýtať na jdenu vec. Kúpil som jazdené auto za 75.000,- jedná sa o daewo nubira rocnik 1997. Stav dobrý, jazdiť jazdí. Kúpil som ho 1.12.2006 zua spomínanú sumu. Teraz si idem robiť daňové priznanie a chcem ho odpísať zo základu dane. V akej sume ho môžem odpísať? Lebo viem že nové autá sa odpisujú cca 4-5rokov. Toto sa môže odpísať celé naraz, alebo tiež nejak tak? Ak môžeš byť konkretnejší aj v číslach lebo vidím, že sa v tom vyznáš. ďakujem
Nie som Mudroš, ale, ak dovolíš, odpoviem.
OS 1- 4 roky odpisu
za rok 2006 18750.-.