maped
22.11.14,19:55
Prosím o poradenie. Spoločnosť, neplatiteľ dph, je registrovaná podľa § 7a zákona o DPH kvôli dodávaným službám a podávania SV. Táto istá spoločnosť nakupuje z ČR tovar, odkiaľ dostáva vystavené fa s rozpisom dph. Nakúpený tovar je v malých čiastkach. Za sprostredkovanie predaja tovaru si spoločnosť vystavuje faktúry bez rozpisu dph s názvom provízia za sprostredkovania predaja.
Je tento postup účtovania správny?

Dočítala som sa, no neviem, či postupujeme správne:

Čiastoční platitelia DPH, resp. osoby registrované v zmysle § 7a zákona o DPH, ktorí sú registrovaní pre DPH prioritne z dôvodu poskytovania služieb, postupujú trochu odlišne. Ak však na účely svojho podnikania nakúpia tovar od dodávateľa z iného štátu EÚ, samozdaniť si ho (na rozdiel od postupu pre plnohodnotných platiteľov) môžu alebo nemusia. Majú na výber.

Ďakujem pekne!
KEJKA
22.11.14,20:38
ano, môžeš sa rozhodnúť, či nakupiš pod ičDPH a zdaniš v SR, alebo nakúpiš ako neplatiteľ a zaplatíš DPH v DF iného štátu EU.
malé či veľkí, to až tak nerozhoduje, pokiaľ za kalendárny rok neprekročí cca 14000EUR

vystavené faktúry - tam naďalej vystupuješ ako neplatiteľ DPH vo vzťahu k tuzemsku
a za služby voči EU - tam uvádzaš ičDPH a prenos daňovej povinnosti.
maped
23.11.14,10:23
Ďakujem!
Mishok
27.11.14,08:41
len dodám že aj keď máš možnosť sa rozhodnúť tak ak je predpoklad že sa firma registruje za plnohodnotného platcu DPH (podľa §4) v budúcnosti tak je pragmatickejšie si tovar samozdaňovať, kôli odpočtu pri registrácii.
(inaq by si žiadala o vrátenie DPH zo zahraničia)