Lubica
20.10.04,12:02
Zdravím všetkých . V ČR nakupujeme stroje a predávame ich na Slovensku.
Teraz sme sa ale s jedným odberateľom v SR pre nedostatok peňazí dohodli na prenájme tohto stroja / hodnota 350.000,- ). V zmluve máme uvedené že stroj zostáva po celý čas v našom vlastníctve ( teda vlastn. prenajímateľa) a budeme mu faktúrovať mesačné nájomné. Teraz vlastne ešte nikto ani nevie či si ho budú chcieť nechať alebo ho nám po nejakom čase vrátia. Potrebujem poradiť, či si môžem stroj zaradiť ja do svojho majetku a odpisovať ho ???? A v prípade faktúrovania mesačného nájmu aké účty (PÚ ) mám používať ? Stretla som sa s tým prvýkrát a potrebujem radu od skúsenejších.
ingi
20.10.04,11:47
Stroj musíš podľa mňa zaradiť do majetku a odpisovať ho, nájom účtuješ mesačne podľa faktúry 311 MD/ 602 D, na 602 si urob analytiku.
emily
20.10.04,11:56
Súhlasím a ingi.
alexxandra
20.10.04,12:43
Suhlasim. Este na upresnenie: Na prenajom majetku,ktory ma firma zaradeny ako svoj majetok, nepotrebuje mat v zivnostenskom liste uvedenu zivnost "Prenajom toho a toho", vsak nie?
ingi
20.10.04,12:59
Keď si pozrieš § 33 živn.zákona, je tam ako obchodná živnosť uvedená kúpa tovaru na účely jeho predaja.....,no a následne v §34 je uvedené, že podnikateľ v rámci tohto živn.oprávnenia môže tiež prenajímať tovar, takže by to malo byť ok, iba - podľa môjho názoru, ak by to bola činnosť, ktorá by bola hlavným zdrojom príjmov, potom by bolo vhodné skočiť na ž.úrad.
alexxandra
20.10.04,13:06
ano,presne to ustanovenie zivnostenskeho zakona som mala na mysli ;-}
Lubica
20.10.04,13:32
Ďakujem , ďakujem veľmi ste mi pomohli.