lenka_mikusova
23.11.14,20:23
Dobrý deň. Potrebovala by som poradiť ohľadom vzniknutých kurzových rozdielov pri úhrade faktúr vystavených v cudzej mene. Účtujem pre SZČO, neplatcu DPH. Mám tieto dve faktúry v cudzej mene:

1. Faktúra z Anglicka na sumu 10,70 GBP. Ja som faktúru zaevidovala do knihy došlých faktúr a suma po prepočte kurzom vyšla 12,87 EUR. Z účtu SZČO odišla suma 13,14 EUR (túto faktúru platil cez Paypal). Úhradu na bankovom výpise som zaúčtovala s faktúrou a čo teraz so vzniknutým rozdielom?

2. Faktúra z ČR na sumu 16 272 CZK. Faktúru som zaevidovala do knihy došlých faktúr, suma po prepočte kurzom vyšla 592,10 EUR. SZČO faktúru uhradil ako dobierku pri prebratí tovaru. Ako doklady mám sprievodný list z Českej pošty so sumou v CZK a potvrdenku zo Slovenskej pošty o úhrade dobierky v sume 609,13 EUR (iné údaje o úhrade dobierky nemám). Zaúčtovala som úhradu faktúry ako výdavkový pokladničný doklad. A rovnako neviem čo s kurzovým rozdielom.

Už som pozerala viac príspevkov ohľadom kurzových rozdielov a prepočtov cudzej meny, ale mám v tom riadny chaos. Preto by som bola rada, keby mi niekto vysvetlil ako to mám urobiť v mojich dvoch prípadoch a ako to zaúčtovať do peňažného denníka.

Veľká vďaka za všetky Vaše odpovede :-)


Účtujem v programe MRP.
mondes
23.11.14,19:32
V akom programe účtuješ?
kn-alka
23.11.14,19:37
Záleží od programu

ale v podstate úhradu účtuješ vo výške evidovanej faktúry a rozdiel druhým zápisom ako kurzová strata, prípadne kurzový zisk.
lenka_mikusova
23.11.14,19:57
v programe MRP
mondes
23.11.14,20:01
Hmm, v tom prípade ti nepomôžem, ale môžeš postupovať tak, ako ti píše kn-alka.
V alfe plus sa tie kurzové rozdiely vyrovnajú až pri koncoročných operáciach.
lenka_mikusova
23.11.14,20:08
Čiže môžem to urobiť aj na konci roka pri účtovnej závierke? a do ktorého stĺpca v peňažnom denníku sa to účtuje? Predpokladám, že ako výdaj, resp. príjem ovplyvňujúci základ dane, ale neviem, ktorý konkrétne stĺpec.
mondes
23.11.14,20:29
Ako ostatné príjmy/výdavky ovplyvňujúce ZD.