Katka29
28.04.06,13:19
Z-covi, vodičovi motorového vozidla je zverené motorové vozidlo
V zmysle ZP nie je možné s ním uzatvoriť "Dohodu o hmotnej zodpovednosti".
Prosím, poraďte mi, ako má byť zametnávateľ v takomto prípade krytý, aby nedošlo napr. k poškodeniu vozidla zo strany z-ca ?
Ak má niekto vzor, prosím pošlite mi ho.
Ďakujem a prajem pekný deň.
Cila
28.04.06,17:13
Prečo sa nedá s vodičom uzatvoriť dohodu o hmotnej zodpovednosti? Niečo mi ušlo?
Cila
Eulalia
28.04.06,18:54
Za vozidlo, ktoré má zamestnanec pridelené, sa môže uzatvoriť dohoda o zodpovednosti za zverené predmety podľa § 185 Zák. práce. Samozrejme len za podmienky, že je jediný, ktorý s tým vozidlom jazdí. Pokiaľ s vozidlom jazdia viacerí zamestnanci, navzájom si ho napr. odovzdávajú, je možné uzavrieť tzv. kolektívnu dohodu, podľa ktorej budú za vozidlo zodpovedať spoločne a nerozdielne. Vozidlo nie je hodnota, určená na vyúčtovanie, preto sa pri ňom nedá postupovať podľa §182 ZP. V dohode by mali byť presne stanovené podmienky, aké sú povinnosti zamestnanca a na druhej strane zamestnávateľa. Zamestnanec sa musí o vozidlo starať, dodržiavať všetky predpisy, súvisiace s jeho používaním, a na druhej strane zamestnávateľ musí zamestnancovi na to vytvoriť podmienky - napr. ak zamestnanec zistí poruchu na vozidle, musí zamestnávateľ zabezpečiť opravu, pravda, ak aj tuto starostlivosť nemá v prac. náplni ten, kto má auto pridelené. Pokiaľ súvisia s používaním služobného vozidla, či už osobného alebo nákladného, aj nejaké hodnoty na vyúčtovanie (kedysi sa PHM tankovali na základe poukážok, dnes sú nahradené platobnými kartami), na tieto hodnoty sa može samostatne uzavrieť dohoda o hmotnej zodpovednosti podľa § 182 ZP. Môžu to byť napr. peniaze vo forme zálohy na drobnú údržbu a pod.
Takže za auto nie klasická dohoda o hmotnej zodpovednosti, ale dohoda o zodpovednosti za zverené pracovné predmety, prostriedky.

Ešte na doplnenie: Rozhodne by v takejto dohode mali byť presne špecifikované podmienky oboch strán, čo sa týka ochrany vozidla, teda kto je zodpovedný napr. za zabezpečenie priestoru na vhodné parkovanie, kto a kde má vozidlo odstaviť, odovzdať doklady a kľúče k nemu a pod. Ako ho má vodič pri krátkodobom parkovaní niekde v meste zabezpečiť, akými ochrannými zariadeniami by ho mal naopak zamestnávateľ vybaviť a pod.
cloe
11.08.08,16:09
Otváram túro tému, lebo sa márne snažím nájsť vzor Dohody za zverené motorové vozidlo pre zamestnanca - vodiča.
Ak by ju náhodou niekto mal, bol by taký dobrý, že by ju priložil? Vopred ďakujem.
Keby by som sa trochu potrápila, snáď by som ju aj vytvorila, ale klient si chce za hodinu prísť pre to. Volal pred pol hodinou a už by to aj potreboval. Poznáte to...
veronikasad
11.08.08,18:09
Otváram túro tému, lebo sa márne snažím nájsť vzor Dohody za zverené motorové vozidlo pre zamestnanca - vodiča.
Ak by ju náhodou niekto mal, bol by taký dobrý, že by ju priložil? Vopred ďakujem.
Keby by som sa trochu potrápila, snáď by som ju aj vytvorila, ale klient si chce za hodinu prísť pre to. Volal pred pol hodinou a už by to aj potreboval. Poznáte to...
pozri túto tému :


http://www.porada.sk/t49837-dohoda-o-hmotnej-zodpovednosti.html?highlight=zodpovednos%BB+zveren %E9+vozidlo
Čučoriedka 5
12.08.08,11:14
Prikladám aj ja jeden vzor dohody o HZ.

Neprikladám, lebo neviem ako mám uvedený súbor( pridať , prilepiť ???? )
Poradí mi niekto ???

Ď.
Čučoriedka 5
12.08.08,11:18
Ale nakoniec sa mi to predsa podarilo .
mimotemy