JankaK.
24.11.14,14:49
Dobrý deň prajem,
Iba náhodou som sa dopočula, že začínajúci pedagogický zamestnanec by mal mať nárok na príplatok k platu, ak je zaradený na adaptačné vzdelávanie.
Rada by som vedela či mám aj ja nárok na príplatok pre začínajúceho pedagogického zamestnanca, ak nie som kvalifikovaná? Ak áno je možné vymáhať od zamestnávateľa tento príplatok aj za predchádzajúci školský rok?
V MŠ pracujem 3 rok, po roku sa zamestnávateľ rozhodol zaradiť ma na adaptačné vzdelávanie, ktoré stále trvá od školského roku 2013/2014.

Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Papierniková
24.11.14,20:46
Podľa § 36 zákona č. 317/2009 Z. z.cieľom adaptačného vzdelávania začínajúceho pedagogického zamestnanca je získanie profesijných kompetencií potrebných na výkon činností samostatného pedagogického zamestnanca. Adaptačné vzdelávanie sa uskutočňuje pri prvom pracovnom pomere v školstve, teda vtedy je učiteľ začínajúci, keď začína učiť. Ak učí bez vzdelania, aj tak je začínajúci.

§ 27 zákona 317/2009
(2) Pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec bez rozdielu dosiahnutého stupňa požadovaného vzdelania, ak tento zákon neustanovuje inak, sa zaradí do týchto kariérových stupňov
a) začínajúci pedagogický zamestnanec alebo začínajúci odborný zamestnanec,
b) samostatný pedagogický zamestnanec alebo samostatný odborný zamestnanec,
c) pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou alebo odborný zamestnanec s prvou atestáciou,
d) pedagogický zamestnanec s druhou atestáciou alebo odborný zamestnanec s druhou atestáciou.

(3) Pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec sa zaradí do kariérového stupňa začínajúci pedagogický zamestnanec alebo začínajúci odborný zamestnanec pri nástupe do
a) prvého pracovného pomeru, v ktorom bude vykonávať pedagogickú činnosť alebo odbornú činnosť, alebo
b) pracovného pomeru s iným zamestnávateľom po neúspešnom ukončení adaptačného vzdelávania pedagogického zamestnanca alebo odborného zamestnanca u predchádzajúceho zamestnávateľa.

§ 28
(1) Začínajúci pedagogický zamestnanec vykonáva pedagogickú činnosť a začínajúci odborný zamestnanec vykonáva odbornú činnosť pod dohľadom uvádzajúceho pedagogického zamestnanca alebo uvádzajúceho odborného zamestnanca. V škole alebo v školskom zariadení, v ktorom nie je pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou alebo druhou atestáciou alebo odborný zamestnanec s prvou atestáciou alebo druhou atestáciou, uvádzanie začínajúceho pedagogického zamestnanca alebo odborného zamestnanca zabezpečí riaditeľ po dohode s riaditeľom inej školy alebo s riaditeľom iného školského zariadenia, v ktorom vykonáva pedagogickú činnosť alebo odbornú činnosť pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec s prvou alebo druhou atestáciou.

(3) Začínajúci pedagogický zamestnanec a začínajúci odborný zamestnanec je povinný absolvovať adaptačné vzdelávanie a úspešne ho ukončiť najneskôr do dvoch rokov od vzniku pracovného pomeru, v ktorom vykonáva pedagogickú činnosť alebo odbornú činnosť; v osobitných prípadoch, najmä z dôvodu materskej dovolenky, 43) rodičovskej dovolenky alebo dočasnej pracovnej neschopnosti44) trvajúcej dlhšie ako 90 kalendárnych dní, riaditeľ lehotu predĺži.