Miroslav Tóbis
24.11.14,19:49
Našiel som si vedlajšiu prácu, jednalo sa o prácu šoféra pre opatrovatelky, pracujúce v Rakúsku. Majiteľ firmy mi za prvú cestu nezaplatil, s odvôvodnením, že to bola skúšobná jazda a ako spolucestújecoho mi posadil jedného zo svojich šoférov, na ostaných miestach sedeli opatrovatelky. Celú cestu tam aj speť som šoferoval Ja , 26 hodín, 2000 km. Nemám s Ním žiadnu zmluvu, ale ma ani neupozornil , že prvá jazda je zadarmo. Mám právo od neho na zaplatenie, za svoju 26 hodinovú jazdu ?
misoft
24.11.14,19:02
Hmmmmm... toto zaváňa prácou na čierno, vykorisťovaním....
Ak toto urobil ..... nie je istota, že ti nabudúce zaplatí, resp. že bude za teba odvádzať zákonné odvody....
Najlepšie je - hodiť spiatočku. A nahlásiť firmu UPSVaR, DR SR, IP.
Miroslav Tóbis
24.11.14,19:16
myslíš, že je reálne od neho nejak legálne vymáhať zaplatenie za moju 26 hod. prácu - šoférovanie ?
Xanti
24.11.14,19:17
nie je reálne od neho nič vymôcť, nemáš žiaden doklad, že si tu cestu spravil, nemáš s ním zmluvu, nemáš s ním dohodnuté platové podmienky ... proste ťa zneužil ... legálne od neho prachy nedostaneš ...
misoft
24.11.14,19:19
...a ešte doplním.... mzdu za tú cestu dostane ten prísediaci vodič (ako dozor).....
Miroslav Tóbis
24.11.14,19:22
tak zneužil ma , spravil som chybu, že som si nedohodol podmienky písomne, ale dôveroval som mu ... ale iste niečo porušil aj On , myslím nepostupoval zákonne
Xanti
24.11.14,19:39
áno nelegálne zamestnávanie sa tomu hovorí ... Postih vo forme poriadkovej pokuty do 331 eur sa však týka aj pracovníka, ktorý nelegálne pracuje.
V prípade porušenia zákazu nelegálneho zamestnávania sa rozlišuje závažnosť tohto porušenia podľa počtu nelegálne zamestnávaných osôb. V prípade jednej osoby je minimálna výška pokuty 2 000 eur, v prípade dvoch a viac fyzických osôb súčasne sa je dolná hranica pokuty zvýšila na 5 000 eur. Maximálna výška pokuty sa nezmenila, je vo výške 200 000 eur. Tieto pokuty platí zamestnávateľ.

Takže je len na tebe či to budeš riešiť legálne a udáš ho, ale i ty zaplatíš pokutu abo to necháš tak.... http://www.podnikajte.sk/pravo-a-legislativa/c/1192/category/zakonne-povinnosti-podnikatela/article/nelegalne-zamestnavanie-2014.xhtml
dracik1
24.11.14,23:24
To co pise Xanti som aj ja chcel napisat. Ale urcite tu firmu nejak nahlas, aspon anonymne, alebo pohladaj na webe inych co sa nu stazuju. Je totiz mozne, ze firma s takymito praktikami vykoristuje aj tie opatrovatelky a ktovie ake svinstva k tomu ma este za nechtami.
jslancik
25.11.14,05:16
Zlodej krici: chytte zlodeja...
ty si vedome isiel do roboty s tym, ze nemas zmluvu/dohodu. Dovolim si povedat, ze na 99% ste neplanovali nikdy oficialny pracovny pomer. To je bezna vec, ze sa pracuje nacierno. Kto by uz len platil zbytocne peniaze do poistovni... Lenze takato praca nesie zo sebou riziko, napriklad nezaplatenie ci kratenie mzdy...
Praca nacierno je obojstranny vedomy akt, preto su postihovane pri zisteni obidve stany. A skus ich anonymne nahlasit. Myslis, ze na teba nepridu? Vdacny byvaly sef alebo kolegovia, co dostanu pokutu, radi udaju dalsie osoby. Staci, ze si budu mysliet, ze im to trocha pomoze. Alebo pasazierky auta, co si soferoval. Nemaju dovod kvoli tebe klamat.
Dobre si to rozmysli. A nabuduce pocitaj so vsetkymi rizikami, ked pojdes robit nacierno.
veronikasad
25.11.14,06:35
Naozaj to bola sľúbená mzda ? Mal si pracovať na pracovnú zmluvu alebo na živnosť ?
jslancik
25.11.14,07:48
počkaj, mirko, a ty u neho stále "pracuješ"? Lebo si nenapísal, že si u neho skončil, iba že "za prvú jazdu ti nezaplatil"... Stále píšeš iba o prvej jazde, takže boli aj druhé? A píšeš, že nemáš s ním žiadnu zmluvu.
arizona
25.11.14,12:56
Dnes 07:16
jslancik
bez servítky jslancik
Zlodej krici: chytte zlodeja...
ty si vedome isiel do roboty s tym, ze nemas zmluvu/dohodu. Dovolim si povedat, ze na 99% ste neplanovali nikdy oficialny pracovny pomer. To je bezna vec, ze sa pracuje nacierno. Kto by uz len platil zbytocne peniaze do poistovni... Lenze takato praca nesie zo sebou riziko, napriklad nezaplatenie ci kratenie mzdy...
Praca nacierno je obojstranny vedomy akt, preto su postihovane pri zisteni obidve stany. A skus ich anonymne nahlasit. Myslis, ze na teba nepridu? Vdacny byvaly sef alebo kolegovia, co dostanu pokutu, radi udaju dalsie osoby. Staci, ze si budu mysliet, ze im to trocha pomoze. Alebo pasazierky auta, co si soferoval. Nemaju dovod kvoli tebe klamat.
Dobre si to rozmysli. A nabuduce pocitaj so vsetkymi rizikami, ked pojdes robit nacierno.

Trochu poznam tuto oblast, lebo som dlho spracuvavala stranky prepravcom celeho Slovensky, ktori vykonavaju tento druh prepravy/ SK- AT, SK-DE, SK-CH atd./ spolupracovala s nimi, riesila ich problemy.

Aj ked sa to vola ludovo "autotaxi pre opatrovatelky",tuto formu prepravy po Europe vyuziva mnoho ludi bud na sukromnu prepravu,na cestu za pracou,lebo je cenovo velmi vyhodna a preprava sa robi z adresy na adresu, takze ziadne vlacenie sa s kuframi, presadanie,vycakavanie na pripoje a pod.

Mozno,par rokov dozadu sa dalo prepravovat na cierno,ale posledne roky je to dost problem a riziko a hlavne posledny rok si to dovoli ozaj len hazarder,alebo totalne neznaly clovek.

Prepravca musi mat v prvom rade koncesiu.http://www.infotaxi.sk/

80% tychto prepravcov smeruje do AT. Od decembra min. roku musia mat vsetci /aj slovenski/prepravcovia aj rakusku licenciu a platit dane za pouzivanie ciest.

Rakusky policajti nie su hlupi,dojednavat sa s nimi neda. Pokuty zacinaju pri ciastke 1400 eur a vyssie. A nestaci len pokutu zaplatit,ale aj vysadia celu osadku vozidla a nedovolia pokracovat v jazde.Takze osadka vozidla musi cakat niekde na kraji cesty niekolko hodin,pokym pride nahradne vozidlo s platnou licenciou. To firmu stoji dost penazi,dost vysvetlovania a rychlo sa to medzi cestujucimi rozsiri, takze sa takejto firme vyhybaju a objednaju nabuduce niekde inde, kde maju zaruku. A ver,ze toto je iba jeden s problemov.

Bolo viacero pripadov, ze taketo auto havarovalo a niekto z posadky dlhodobo marodil, ci zomrel. Od cierneho prepravcu sa tazko vymahaju naklady za skodu,ale oficialny prepravca ma poistenie aj na taketo pripady.

Ti, co cestuju pravidelne, tak o tom vedia a nechcu riskovat. Uz sa to parkrat rozoberalo aj v rakuskej TV,ale aj na strankach, ktore tuto prepravu ponukaju,takze cestujuci si pytaju aj blocky,vsimaju si, ci ma prepravca v aute oznam, ze splna vsetky podmienky a je legalny atd.

Niektore tieto prepravne firmy / je ich malo/ zamestnavaju soferov,ale ponukaju firemne auta. Niektore firmy si najimaju vodicov-zivnostnikov s vlastnymi autami.

Skoda, ze zadavatel otazy nenapisal meno prepravcu a aku vlastne mali dohodu./viem mu overit a napisat sem, ci je legalny,alebo nie/.

Uz len to, ze necha vodica 26 hodin sediet za volantom bez striedania a riskovat zivoty prepravovanych ludi hovori same za seba...

Aby som nebola celkom mimo temy: Miroslav,uz ti predo mnou mnohi napisali, ze peniaze oficialnou cestou tazko vymozes,nakolko aj ty si urobil chybu.Zial, za chyby sa neraz plati. Mozno budes musiet ozeliet tie peniaze a do buducna si radsej vopred over,pre akeho prepravcu chces jazdit a trvaj na zmluve vopred.

Tato stranka ti urcite pomoze,najdes tam nielen zakony,tykajuce sa tejto formy prepravy,dolezite informacie nielen pre prepravcov,ale aj pre soferov.

zaroven si mozes podla mena,ICO,ci SPZ overit, ci je prepravca, ci sofer legalny,alebo ide iba o spekulanta,ktory riskuje a vyuziva ludi atd, atd.

Staci sa preklikat a citat http://www.infotaxi.sk/overenie-prevadzkovatela-taxisluzby-3f.html

..ak sa da, napis meno firmy,naozaj ma to zaujima
Dav
25.11.14,13:08
Buď rád, že si od Teba nepýtali za zaškolenie... Lebo bez zmluvy o pracovnej činnosti si si do toho auta vôbec nemal sadnúť. So zmluvou by si mal aj preukázané a preukázateľné právo na mzdu. Takto si v pozícii, že aj Tebe hrozia sankcie za nerešpektovanie zákonov. Aby sme majiteľovi nekrivdili, choď sa do sociálnej poisťovne spýtať, či si bol, resp. či si u neho prihlásený.