Vika69
25.11.14,05:52
Dobrý deň,

Mám jeden veľký problém, jeden odberateľ denno denne odoberá z jednej firmy kamenivo na výstavbu cesty, váži sa to na elektronickej váhe, denné prehľady sa odsúhlasujú.

Fakturácia prebieha nasledovne:

1., bola vystavená preddavková fa dňom 28.10.2014 / hoci už brali od 26.10.2014 / - pretože to je väčšia firma a preddavková fa sa nemohla vystaviť, len kým nám neposlali objednávku, ktorú museli podpísať aj traja riaditelia...

2., odberateľ ju uhradil až 06.11.2014 - deň pripísania platby na účet

3., dňom 06.11.2014 – zdaniteľné plnenie – bola vystavená fa k prijatej platbe s rozpisom DPH – teda ide do KV DPH v novembri

4., teraz treba urobiť vyúčtovaciu fa na základe dodaní a tu je ten problém, keby ju uhradili v októbri, tak je všetko v poriadku, pretože ja som našla denné váženia ešte z októbra / 6 dní – od 26.10.2014 do 31.10.2014/

A teraz rozmýšlam, čo stým ? Viete, bola som dva týždne vážne chorá a toto bolo na kope z novembra, až naspodu som našla tieto váženia z októbra.

Teraz som chcela narýchlo poslať DP DPH a KV DPH, a že idem robiť fa z novembra a toto...

Nemohla by som spraviť vyúčtovaciu fa s dátumom zdaniteľného plnenia zo 06.11.2014, pretože tie váženia z októbra aj tak nepostačujú na výšku prijatej platby, vždy je to viac a oni potom doplatia rozdiel ?

Alebo tie váženia z októbra vyfakturujem samostatne, bez odpočítania preddavku? Aj keď im to pošlem takto neskoro, môžu si DPH uplatniť inokedy.
A preddavok odpočítam z novembrových vážení.

Ide mi o to, tá firma podlieha auditu a ak by som urobila spoločnú vyúčtovaciu fa október-november, či mi to nevyhodia a ja budem musieť prerábať DPH.

Na druhej strane, zaplatili to v novembri a jedná sa o opakované dodanie na základe zmluvy, a ak by som ten október samostatne vyfakturovala, nebudem mať priložiť akú objednávku, keď jasne ideme na preddavky, ktoré žiaľ neplatia pred dodaním tovaru.

Prosím, prosím, poraďte mi !
Veď toto mi hrozí na prelome každého mesiaca !!!

PS: účtujem v Omege
Mishok
25.11.14,06:24
1. Sprav súhrnú faktúru za október - pôjde do KV
2. Za november spravíš súhrnú vyúčtovaciu vyúčtovaciu faktúru kde odpočítaš zálohu... to KV ti už pôjde iba rozdiel medzi zálohou a vyúčtovacou faktúrou