smachotka
25.11.14,09:01
firma SRO (platca DPH) vystavi zahranicnej firme zalohovu fakturu na sluzby. Zahranicna firma zaplati tuto zalohovu fakturu na ucet slovenskej firme. Slovenska firma je teraz povinna spravit fakturu na prijatu zalohu. Zaujima ma ci tato faktura na prijatu zalohu vstupuje do suhrnneho vykazu? alebo ci do suhrnneho nepojde az cela vyuctovacia faktura po ukonceni sluzby a tato faktura za prijatu zalohu tam nejde? Dakujem
smachotka
25.11.14,08:10
tak az ked sa sluzba ukonci. Inak ste ma tym potesili. Lebo som si myslela ze do suhrnneho musim dat tu za prijatu zalohu. dakujem
petra:-)
25.11.14,08:36
Daňová povinnosť pri dodaní služby do EÚ vzniká prijatím platby a uvedie sa podľa toho aj do súhrnného výkazu.
Prijatím platby nevzniká daňová povinnosť len pri prijatí preddavku na dodanie tovaru.

Ak je pred dodaním služby s miestom dodania v inom členskom štáte podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH, prijatá platba, daňová povinnosť vzniká z prijatej platby dňom prijatia platby.
To znamená, že pri vykazovaní služieb v súhrnnom výkaze sa bude brať do úvahy aj vznik daňovej povinnosti podľa § 19 ods. 4 zákona o DPH. Z článkov 65 a 66 smernice 2006/112/ES doplnenej smernicou 2008/117/ES vyplýva, že ak je platba prijatá pred poskytnutím služby s miestom dodania v inom členskom štáte, za ktorú je povinný platiť daň príjemca služby, daňová povinnosť vzniká z prijatej sumy prijatím platby. To znamená, že vznik daňovej povinnosti sa v danom prípade posudzuje rovnako v každom členskom štáte.
Príklad č. 9
Rakúsky podnikateľ identifikovaný pre daň v Rakúsku si objednal u platiteľa dane opravu stroja. Dňa 14. marca 2014 zaplatil preddavok na dodanie služby vo výške 50% dohodnutej protihodnoty. Služba bola poskytnutá dňa 7. apríla 2014. Miesto dodania služby je v Rakúsku a osobou povinnou platiť daň je rakúsky podnikateľ. Ak je platiteľ dane povinný podať súhrnný výkaz mesačne, uvedie hodnotu dodanej služby vo výške 50% dohodnutej protihodnoty v súhrnnom výkaze podanom za kalendárny mesiac marec 2014 a vo výške ostávajúcej časti protihodnoty v súhrnnom výkaze podanom za kalendárny mesiac apríl 2014.
Ak by bola dňa 14. marca 2014 zaplatená celá dohodnutá protihodnota, dodanie služby sa v súhrnnom výkaze uvedie len za kalendárny mesiac marec 2014.
petra:-)
25.11.14,09:10
Ak je pred dodaním služby s miestom dodania v inom členskom štáte podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH, prijatá platba, daňová povinnosť vzniká z prijatej platby dňom prijatia platby a uvedie sa podľa toho aj do súhrnného výkazu. Daňová povinnosť nevzniká len pri prijatí preddavku na dodanie tovaru do EÚ.
Mishok
25.11.14,10:00
petra ma prawdu... trepal som