MGiti
25.11.14,09:52
V PZ je dohodnutá len výška mesačnej mzdy, týždenný pracovný čas, ktorý je nerovnomerne rozvrhnutý, nakoľko sa jedná o poľnohosp. práce. Zaujímalo by ma ako to je s preplácaním nadčasových hodín, či na to je nárok podľa ZP . Zamestnanci dostali vyššiu mesačnú mzdu oproti časovej, len v PZ nie je konkrétne formulované, že tam boli už zakalkulované aj prípadné nadčasy.
Tweety
25.11.14,09:25
§ 121
Mzda za prácu nadčas

(1) Za prácu nadčas patrí zamestnancovi dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej v sume 25 % jeho priemerného zárobku. Zamestnancovi, ktorý vykonáva rizikové práce, patrí za prácu nadčas dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej v sume 35 % jeho priemerného zárobku.

(2) Zamestnávateľ môže písomne dohodnúť s vedúcim zamestnancom v priamej riadiacej pôsobnosti štatutárneho orgánu alebo člena štatutárneho orgánu, s vedúcim zamestnancom, ktorý je v priamej riadiacej pôsobnosti tohto vedúceho zamestnanca, a so zamestnancom, ktorý vykonáva koncepčné, systémové, tvorivé alebo metodické činnosti, riadi, organizuje alebo koordinuje zložité procesy alebo rozsiahle súbory veľmi zložitých zariadení, že vo výške mzdy bude zohľadnená prípadná práca nadčas, najviac však v úhrne 150 hodín v kalendárnom roku. V týchto prípadoch zamestnancovi za prácu nadčas nepatrí mzda ani mzdové zvýhodnenie za prácu nadčas podľa odseku 1 a zamestnanec nemôže za túto dobu čerpať náhradné voľno.

(3) Zamestnávateľ môže so zamestnancom dohodnúť čerpanie náhradného voľna za prácu nadčas. Zamestnancovi patrí náhradné voľno v rozsahu, v ktorom práca nadčas trvala; v tom prípade zamestnancovi mzdové zvýhodnenie podľa odseku 1 nepatrí.

(4) Náhradné voľno zamestnávateľ poskytuje zamestnancovi v dohodnutom termíne. Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom nedohodnú na termíne čerpania náhradného voľna za prácu nadčas, zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi náhradné voľno najneskôr do uplynutia štyroch kalendárnych mesiacov nasledujúcich po mesiaci, v ktorom bola práca nadčas vykonaná.

(5) Ak zamestnávateľ neposkytne zamestnancovi náhradné voľno podľa odseku 4, zamestnancovi patrí mzdové zvýhodnenie podľa odseku 1.
MGiti
25.11.14,11:52
Ďakujem pekne za odpoveď, toto som si prešla v ZP aj ja, len by som to potrebovala tak trochu po "lopate" vysvetliť. Jedná sa o zamestnancov, ktorým sa zmenila časová mzda na mesačnú. Pri tejto mesačnej mzde bolo prihliadané na nadčasové hodiny a tým pádom majú väčšiu mesačnú mzdu ako mali časovú. ´Teraz sa oni dožadujú aj preplatenia nadčasov. Doslovne to v PZ nie je podchytené, bolo to len ústne dohodnuté, preto teraz neviem ako máme postupovať v súlade so ZP.
veronikasad
25.11.14,12:52
Ide o riadiacich pracovníkov, alebo bežných zamestnancov ? Aké máte rozvrhnutý prac.čas ? (nerovnomerný=???)
Terezia13
25.11.14,14:13
nezáleží na tom, či je dohodnutý fixný plat, za nadčasy patrí príplatok vždy, ak ich nariadil nadriadený
MGiti
25.11.14,15:04
Nerovnomerný, lebo sa jedná o poľnohospodárske práce, a sú to bežní zamestnanci.
veronikasad
25.11.14,15:20
ako sa prejavuje ten nerovnomerný prac.čas ? Netvoríte konto pracovného času ?
MGiti
25.11.14,15:30
Nemáme konto pracovného času, nakoľko poľnohospodárske práce závisia aj od počasia a sme malá firma (7 zamestnancov) nevieme platiť ľudí aj keď momentálne nie je práca alebo sa nedá na poli pracovať, tak prídu robiť keď sa dá, ale pravdaže obyčajne to je v rámci pracovného týždna.
veronikasad
25.11.14,15:35
Pozri § 87 ZP

§ 87
Nerovnomerné rozvrhnutie pracovného času

(1) Ak povaha práce alebo podmienky prevádzky nedovoľujú, aby sa pracovný čas rozvrhol rovnomerne na jednotlivé týždne, zamestnávateľ môže po dohode so zástupcami zamestnancov alebo po dohode so zamestnancom, rozvrhnúť pracovný čas nerovnomerne na jednotlivé týždne. Priemerný týždenný pracovný čas nesmie pritom presiahnuť v období najviac štyroch mesiacov ustanovený týždenný pracovný čas.

(2) Zamestnávateľ môže v kolektívnej zmluve alebo po dohode so zástupcami zamestnancov rozvrhnúť pracovný čas nerovnomerne na jednotlivé týždne na obdobie dlhšie ako štyri mesiace, najviac na obdobie 12 mesiacov, ak ide o činnosti, pri ktorých sa v priebehu roka prejavuje rozdielna potreba práce. Dohodu nemožno nahradiť rozhodnutím zamestnávateľa. Priemerný týždenný pracovný čas počas tohto obdobia nesmie pritom presiahnuť ustanovený týždenný pracovný čas. Rovnako môže byť rozvrhnutý pracovný čas pre určité organizačné útvary alebo druhy prác.
veronikasad
25.11.14,15:37
Uveď konkrétny prípad, ktorý chceš riešiť. Rozvrhnutie prac.času musí byť v súlade s § 87 ZP, aby bol dodržaný týždenný fond prac.času.
Pre družstvo by asi bolo výhodnejšie tvoriť konto prac.času.
MGiti
25.11.14,15:46
Ano toto som si tiež preštudovala, ďakujem. Ale čo s tými nadčasmi pri mesačnej mzde? Preto sa aj prešlo na mesačnú mzdu, že ked nie je práca, tak môžu ostať doma ale plat bude stále rovnaký. Mesačné mzdy majú dotyční zamestnanci vyššie ako im vychádzala predtým časová mzda aj so započítanými nadčasmi. Urobil sa vtedy priemer a ešte sa zvýšilo. Vtedy sa dohodlo, že dostanú vyšší plat a keď nebude na práca ostanú doma.
veronikasad
25.11.14,15:49
Prepáč, nerozumiem tvojej otázke. Keď nie je práca, sú doma a majú plnú mesačnú mzdu ? A keď je práca a robia nadčas, chceš aby im boli platené nadčasy ?
MGiti
25.11.14,15:54
Toho času keď nás bolo 60 tak som rozmýšľala nad tým kontom pracovného času (zamestnanci mali časovú mzdu a bolo ich viacej tak dostali všetko zaplatené) ale teraz je nás tak málo, že majiteľ to plánuje zredukovať celkove na 5 ľudí a všetko chce riešiť službami. Jeden náš zamestnec chce odísť dohodou ku koncu roka a požaduje preplatenie všetkých hodín navyše - a tu som dostala za ulohu pozisťovať, že ako by sme to mohli riešiť.
MGiti
25.11.14,15:58
No ja nechcem ale zamestnanci , lebo im vychádzaju ešte nejaké hodiny do plusu aj keď majú náhradné voľno. Vyššie som už písala, že jeden náš zamestnanec chce odísť a pravdepodobne si nestihne všetky hodiny vyčerpať.
J+K
26.11.14,10:58
Má zamestnanec ako dokázať, že vykonával prácu nadčas, bola mu práca nariadená vopred a písomne, teda vykonával prácu na príkaz a so súhlasom nadriadeného? Ak má niečo v rukách, tak by bolo riskantné mu nadčas neplatiť.