transporti686
25.11.14,11:41
Ahojte, pokiaľ by som používal firemný automobil na firemné účely, nie súkromné účely a automobil by bol často parkovaný pred domom u mňa a nie v priestoroch firmy (kvôli ušetreniu času, chodiť ďaleko brať auto a neskorým príchodom domov z práce), aké právne následky by mi hrozili od zamestnávateľa, ak by auto ukradli? Auto by malo iba havaríjnu a zákonnú poistku. Treba radšej auto pripojistiť alebo toto nejak vyšpecifikovať do zmluvy, ako by sa tento stav riešil? Vďaka za odpoveď.
Chobot
25.11.14,10:50
Toto je otázka na zamestnávateľa - či ti povolí parkovať pri dome a ako by posudzoval cestu do práce firemným autom. Cesta do práce nie je výkon práce, preto by si musel mať auto aj na súkromné účely.

Akú inú poistku okrem havarijnej a PZP by si chcel mať?

Právne následky - pokiaľ ti zamestnávateľ povolí parkovať pri dome a ukradnú ho, tak firma dostane náhradu z havarijnej poistky (ak zahŕňa aj odcudzenie vozidla). Ak tam budeš parkovať bez povolenia, tak ti môže dať škodu k náhrade.
transporti686
25.11.14,10:56
Skôr ide o to, že autom by som priamo chodil vykonávať činnosť, samozrejme by parkovanie bolo povolené zamestnávateľom. Čiže pokiaľ by bolo odcudzenie automobilu súčasťou havaríjnej poistky, tak by sa to vedelo špecifikovať v zmluve, že prípadná krádež by sa riešila z havaríjneho poistenia?
Chobot
25.11.14,11:00
Akú zmluvu máš na mysli?
transporti686
25.11.14,11:04
v pracovnej alebo kolektívnej zmluve
ivka70
25.11.14,11:07
Mozes sa poistit na skodu sposobenu zamestnavatelovi.
Pri pripadnej kradezi by bolo auto hradene z havarijnej poistky, ale teoreticky by zamestnavatel mohol pozadovat od teba zaplatit spoluucast. Tu by uhradila tvoja poistovna z tvojej poistky za skody sposobenej zamestnavatelovi.
Ta hradi takto napr. aj skodu, ak sposobis havariu s firemmnym autom - tiez spoluucast.
transporti686
25.11.14,11:14
ivka70: veď preto sa na to pýtam, že aké su možnosti, poistiť na škodu spôsobenú zamestnávateľovi samozrejme dať môžem, ale už je to môj náklad lebo predpokladám, že zamestnávateľ ju platiť za mňa chcieť nebude a ja musím na to zarobiť a tým pádom potrebujem vedieť čo a ako, aby som si to vedel zvážiť, lebo dobre vieme ako to je na Slovensku, kým sa nič nestane, tak je dobre a potom potopa, takže ja určite chcem mať takéto veci vyjasnené dopredu
Chobot
25.11.14,11:22
S tou úhradou spoluúčasti je to tak, že ak tú nehodu spôsobil zamestnanec, tak hradí spoluúčasť. Ak ju spôsobil iný účastník cestnej premávky, tak zamestnávateľ by nemal od zamestnanca požadovať úhradu spoluúčasti - mal by to uhradiť vinník nehody.

transporti - je logické, že zamestnávateľ ti nebude platiť poistné za poistenie zodpovednosti (škoda zamestnávateľovi). Je to tvoje poistenie, nie firemné.

Tá podmienka, že môžeš parkovať pri dome môže byť aj v pracovnej zmluve, ale lepšie by to bolo dať do zmluvy o poskytnutí firemného auta. Nemáš takú? Tam sa uvádzajú všetky dojednania - napr. či môžeš používať auto aj na súkromné účely, aký je limit km na súkromné účely a pod.