sneha
25.11.14,14:34
Dobrý deň,
chcem sa spýtať ako to je s ručením majetku pri živnosti, nakoľko sa idem sťahovať a živnosť si idem napísať na byt ktorý vlastní priateľ, má exekútor právo siahnuť aj na tento byt? ďakujem pekne za akékoľvek rady
Michael111
29.11.14,11:50
ako možeš napisať živnosť na byt ?? zivnost sa pise na fyzicku osobu nie na nehnutelnost myslis sidlo firmy a ta je vačšinou na trvalom bydlisku podnikatela ak neuvedies inak ked ma vlastnicke pravo na byt iba priatel (predpokladam ze nie manzel) tak exekutor nemoze mat na neho narok exekutor ma narok iba na majetok v tvojom vlastnictve
Lubomir1
17.01.15,08:24
Ak máš strach, že ti exekútor hlboko pod cenu predá nehnuteľnosť, zriaď na ňu predkupné právo na niektorú dôveryhodnú blízku osobu. Tu je info. (http://www.porada.sk/t256745-ma-vyznam-na-lv-predkupne-pravo-z-dovodu-zabranenia-podvodu.html)

Škoda, že neboli schválené 1 € eseročky, kde by bol podnikateľ lepšie chránený.
draik
17.01.15,10:08
Predkupné právo nezabráni exekúcii, jednoeurové sro podľa neschváleného návrhu neboli vôbec výhodné.
Katy a R
17.01.15,10:26
však ona žiadnu nehnuteľnosť nemá (aspoň nie ten byt) .. tak ťažko by niekomu zriaďovala predkupné právo ?
Lubomir1
17.01.15,10:47
Tak teraz neviem. Info na webe je:

"Dražiť nemožno ani nehnuteľnosti, na ktorých spočíva predkupné právo zapísané v katastri nehnuteľností ..."

http://www.porada.sk/t256745-ma-vyznam-na-lv-predkupne-pravo-z-dovodu-zabranenia-podvodu.html

Možno to predkupné právo zabráni aspoň exekúcii-predaju za podhodnotenú cenu, nakoľko bude musieť byť ponúknuté tomu s predkupným právom. Neviem.

A myslím si, že by predkupné právo mohlo zabrániť podvodom - prevode na LV bez vedomia vlastníka.
Tu je však otázka, či by takýto prevod bez ponúknutia osobe s predkupným právom, súd vyhlásil za neplatný.
Lubomir1
17.01.15,10:54
Nie som právnik, mám len info s iIDnes.cz, kde sú občas uvedené rôzne príhody a diskusia.

Ak ale bude mať sídlo v nejakej nehnuteľnosti, ktorú nevlastní (rodičia, súrodenec ...), a ak bude mať exekúciu, exekútor môže nabehnúť do dotyčnej nehnuteľnosti, nakoľko sa tam zdržuje, má sídlo, a môže zhabať-zaevidovať všetok majetok v nej. A až potom sa jeho rodičia, súrodenci budú musieť nejaké brániť - žiadať vyškrtnutie vecí, ktoré sú ich. Napr, budú musieť dokladovať faktúru, doklad o nákupe, že to kúpili oni a pod.
(A nemajú doklad, alebo ak je len bločik z registračnej pokladne, ktorý nie je napísaný na žiadne meno, budú mať problém s dôkazom.)
fortunka
17.01.15,10:59
Lubomir1 no takto to prave v praxi u nas nefunguje, exektor do domu ani len nevlezie, ak mu to majiteľ nepovolí. TP ak sa tam tá osoba nezdržiava a aj keď ano je úplne nepodstatný údaj... (na ŽL FO musí byť trvalý pobyt, neexistuje nič také ako sídlo...je to vždy TP, čiže môže by niekde úplne inde). Síce to nemám z článkov, ale milión krát overené z praxe... aj polícia sa otočí medzi dverami... majiteľ je majiteľ a TP je TP...
PARKER LOYD
17.01.15,11:07
1) ,, Michael 111 "- správny komentár - živnosť sa dá skutočne napísať iba fyzickú osobu a prevádzka/miesto podnikania na byt . Exekútor môže siahnúť iba na veci, ktoré aj podľa účtovníctva a súvahy patria do vlastníctva živnostníka.

2) ,,draik " - správny komentár - Predkupné právo nezabráni exekúcii a 1 EUR-ové s.r.o. mali neskutočne nevýhodné podmienky . Exekútor by najskôr nehnuteľnosť ponúkol tomu, ktomá predkupné právo a ak by ju v lehote nekúpil /teda nevyužil by predkupné právo/ dal by ju do dražby.

Exekútor nemá právo siahnuť na byt - no revádzka živnosti, pokiaľ sa neuvedie vo formulári - tak sa ňou rozumie trvalý pobyt živnostníka.
Lubomir1
17.01.15,11:28
"Exekútor by najskôr nehnuteľnosť ponúkol tomu, ktomá predkupné právo a ak by ju v lehote nekúpil /teda nevyužil by predkupné právo/ dal by ju do dražby."

Tu by ma zaujímalo, za akú cenu by exekútor ponúkol nehnuteľnosť osobe s predkupným právom?
V predkupnom práve môže byť totiž uvedená, dohodnutá i cena, za ktorú ju môže dotyčný kúpiť.
Čo ak medzitým narástla trhová cena? Alebo z nejakého dôvodu bola uvedená nižšia - predkupné právo blízky príbuzný a pod.?
V dražbe je vraj vyvolávacia cena cca 50% z trhovej ceny (preto sa o exekúcii vraj dozvedia len nastrčené osoby). A kto vie aké sú poplatky.

Napadlo ma to preto (vlastne niekoho iného na iDnes.cz) s tým predkupným právom (i v dražbe), lebo je lepšie to výhodne nútene predať blízkemu príbuznému, než za 50% niekomu cudziemu v zmanipulovanej dražbe a s úmyselne podhodnoteným znaleckým posudkom.
Katy a R
17.01.15,11:38
Lubomir - zadaj normálne svoju otázku ... lebo v tejto téme o predkupnom práve iba zavádzaš - zadávateľka byt nevlastní - nemôže zriadiť! . (nech sa to nemieša)
fortunka
17.01.15,12:20
k 1) - Až tak by som to nepovedala, môže prísť a zobrať Jožkovi Mrkvičkovi aj auto, ktoré je jeho a nie je v obch. majetku ;) Ale nemôže prísť do bytu Ferka K. a zobrať mu z neho čokoľvek a nechať ho dokazovať koho to je, ak tam má aj Mrkvička Trvalý pobyt .... A taktiež nie je pravda, že prevádzka sa dá napísať iba na byt... adresa podnikateľa je jeho TP podľa OP (tj. Miesto podnikania), ale prevádzka môže byť kdekoľvek, to je zase niečo úplne iné.
fortunka
17.01.15,12:22
Myslím, že sneha sa iba zle vyjadrila... ide sa sťahovať a prepise si adresu zivnosti na inú, resp. by chcela..
Katy a R
17.01.15,12:26
fortunka - ak si na mňa reagovala? - ja píšem o predkupnom práve! (čo lubomír radil)
draik
17.01.15,13:00
Ten kto má predkupné právo, ho musí uplatniť na dražbe, pričom toto predkupné právo vydražením zaniká. Určenie ceny v dražbe organizovanej exekútorom má pomerne striktné pravidlá.
fortunka
17.01.15,13:13
nie nereagovala som na teba... ale k 1) od Parkera, čo je podľa obsahu jasné hádam ;)
Lubomir1
17.01.15,18:04
Ďakujem za info.

Ak sa ale ešte môžem spýtať, ako je to s cenou v dražbe, ak je v "Zmluve o zriadení predkupného práva" aj uvedená cena, za ktorú ju môže odkúpiť? (Je taká istá ako kúpna.)
A ak by ešte aj bol uvedený nejaký splátkový kalendár a pod.?
draik
17.01.15,19:09
Irelevantné. Dražba, splatnosť vydraženej ceny a jej určenie (znaleckým posudkom) upravuje Exekučný poriadok. Takých špekulantov by bolo....
draik
17.01.15,19:19
Exekútor by oprávneného z predkupného práva upovedomil o exekúcii a upozornil, že si ho môže uplatniť len na dražbe. Jedinú výhodu má oprávnený z predkupného práva v tom, že mu stačí dorovnať najvyššiu ponuku v dražbe a dražená vec by mu pripadla.
Lubomir1
18.01.15,15:00
Ďakujem za odpoveď.

Tu ale ide skôr o ochranu majetku. V dnešnej dobe spletí zákonov a povinností, v ktorých sa obyčajný živnostník ťažko vyzná, a za každé čo i len malé pochybenie hrozia až likvidačné pokuty, sa musí človek nejak chrániť.

A živnostníkovi sa ľahko môže stať, že mu exekútor predá nehnuteľnosť hlboko pod cenu. Kde nemá trvalý pobyt, tam je tuším vyvolávacia cena 50% z trhovej.
(A na internete je nie jeden príbeh čudných dražieb a podhodnotených znaleckých posudkoch.)

Riešením by bola tá 1 € eseročka, ak človek nechce podvádzať s fiktívnym vkladom 5.000 €.

Ak sa vás môžem ešte spýtať, ako by to bolo s ručeným konateľa eseročky, ak by eseročka dostal nejakú pokutu, ktorá by prevyšovala jej majetok?