moonika
25.11.14,16:38
-
Čo obnáša podanie trestného oznámenia na dieťa mladšie ako 14 ročne , ktoré ublížilo môjmu dieťaťu , má zlomený prst

Dieťa ktoré ublížilo má vraj viac diagnóz "na hlavu" , často je aj tým ospravelňovaný, útoky má v amoku, ale aj premyslené, surové. Škola si s ním nevie rady a ja tiež neviem čo robiť, teda aj by som vedela, to trestné oznámenie, ale čo sa deje ďalej ..... po tom oznámení a ako to prebieha. Vie mi tu niekto poradiť ?

Komentár moderátora : Uzatváram. Dav
terezamaria
25.11.14,15:43
Určite Ti trestné oznámenie nepomôže, jedná sa o dieťa, ktoré má 12 rokov......skôr by som zvážila napísať riaditeľovi školy a zároveň zriaďovateľovi, aby dali príkaz na riadne psychologické a psychiatrické vyšetrenie dieťaťa a po ňom odborníci rozhodnú, či môže zostať v tomto kolektíve detí, alebo pôjde medzi deti s osobitným prístupom.
buchač
25.11.14,15:52
Trestné oznámenie na dieťa neprichádza do úvahy, nakoľko :

Mladistvý je podľa zákona 300/2005 Z.z. (Trestný zákon) jedinec, ktorý dosiahol vek 14 rokov a nepresiahol vek 18 rokov. V 14 rokoch sú za neho zodpovední rodičia, trestnoprávnu zodpovednosť nadobúda vekom 14 rokov.

DOPLNENIE na základe príspevkov :

alaya1 (Dnes 21:42) na kazde vysetrenie dietata odbornikom je nutny suhlas rodicov.


moonika (Dnes 21:19) áno, toto si myslím aj ja, i keď by som klamala, keby som povedala, že sa nesnažia, vybavili asistentku, ale žiaľ tá bola akurát tento týždeň PN, takže ten dotyčný to hneď využil a zaútočil.

Rodičia sa postarali o asistentku, no silne pochybujem, že je priamo v škole, pri vyučovacom procese alebo počas prestávok.
Rodičia, ak vedia, že majú neprispôsobivého a hyperaktívneho jedinca, by mali proste konať.
Lebo teraz je to zlomený prst, no neskôr to môže byť už niečo iné. Ak sa nejaká príhoda s nešťastnejším koncom stane o pár rokov, tak mladý skončí minimálne reedukačnom zariadení ...
terezamaria
25.11.14,16:51
ale pokiaľ bude mať v ruke od rodiča výhrady aj s ublížením na zdraví, tak bude to musieť postúpiť ďalej....a začne sa to riešiť oficiálne na niečom podklade / ublíženie na zdraví/
misoft
25.11.14,17:55
A čo tým dosiahneš? Oni predsa tvojmu potomkovi neublížili.
Okrem toho - ak sa to stalo v škole, v prvom rade má riešiť škola. Majú dať návrh pre psychológa. A keďže má "5 diagnóz na hlavu" - tak rodičia by sa vyhovorili na ne.
sosak
25.11.14,19:11
Každé dieťa by sa v škole malo cítiť bezpečne. Ak agresor má 5 diagnóz na hlavu a škola si s ním nevie rady, tak by som ako rodič oznámil ublíženie - zlomený prst školskej inšpekcii. V každom prípade ide o šikanovanie zo strany agresora a škola by sa mala postarať, aby sa tomu zabránilo.
alaya1
25.11.14,19:42
na kazde vysetrenie dietata odbornikom je nutny suhlas rodicov.
Mila123
25.11.14,20:02
iba môžeš nahlásiť sa sociálno- právnej ochrane (kuratele), kt. býva na UPSVaR, tí to musia riešiť,........
alaya1
25.11.14,20:03
Potrebujete vysetrenie od psychologa a specialneho pedagoga, ze nie je vzdelavatelny v beznej skole.
bodliak
25.11.14,20:21
Moonika, na 12 ročného už platí gumená hadica a miestnosť bez okien. Bez svedkov, bez tváre (kukla). Tak to robia v supermarketoch, keď chytia decká kradnúť. Funguje to.
alaya1
25.11.14,20:24
skusas to doma na svojich detoch? ze mas s tym take skusenosti, ci v tych marketoch,?
bodliak
25.11.14,20:32
alaya1, no tak ty sa kľudne doťahuj s úradmi, mne je to jedno.
alaya1
25.11.14,20:34
ja nemusim, nemam take dieta...ale neodpovedal si, tak aj to je odpoved.
bodliak
25.11.14,20:52
Odpovedal som moonike, tvoje primitivne narazky ma nezaujimaju. Keby nejaky neprisposobivy debil mojemu decku zlomil prst, ver, ze uz by mu pocitali hurky po hadici na riti. To funguje aj na tupych, neprisposobivych a arogantnych. Impotentné úrady nezjednajú žiadnu nápravu.
Peggynka
25.11.14,21:17
Napíšem ti,čo by som urobila ja;napísala by som podnet na ÚPSVaR -sociálnu kuratelu s tým,že na vedomie vedeniu školy.Z toho,čo píšeš,by som mala obavy o zdravie a aj o život svojho dieťaťa.On je nevyspytateľný a treba ho riešiť (práve preto,že má 5 Dg "na hlavu"),nemôže nebyť pod kontrolou.Musia to riešiť,nemôžu čakať na tragédiu,lebo aj to sa môže stať.A komunikuj písomne a doporučene.Obávam sa,že zanedlho môžme o ňom čítať aj na iných stránkach.
dracik1
25.11.14,23:47
Apeloval by som na skolu, aby urobili maximum preto, aby sa taketo incidenty neopakovali. Inak je to pomerne komplikovane, pokial rodicia nechcu dat dieta do ineho skolskeho alebo diagnostickeho zariadenia, dieta tam ma pravo byt - s vynimkou nesplnenia intelektovych kriterii, v tom pripade ho skola posle do skoly pre deti so specialnymi potrebami. Skola ale musi pre bezpecnost ziakov urobit maximum, co sa tyka dozoru, ak treba, tak i cez prestavky, v jedalni, skolskom klube, satniach, pri vychode z budovy.... Bohuzial existuju aj znacne problemove deti, a v zaujme kazdeho je predist konfliktom, zraneniam, ublizovaniu, tyraniu atd. Ucitelka raz na rodicku hovorila, ze maju v inej triede ziaka, ktoreho ucitelka musi s lavicou prestahovat k sebe a drzat ho, pretoze neobsedi a jeho spravanie je problemove. Okrem doraznej komunikacie so zodpovednymi v skole by bolo dobre porozpravat sa aj so synom, a zistit, ci nie je sikanovany, ci nema strach a podobne, pretoze k takym veciam moze dojst a na dusi dietata to vie zanechat casto nenapravidelne traumy.
alaya1
26.11.14,06:36
no, tvoje vysoko inteligentzne praktiky su zhodne so sposobom spravania sa toho chlapca. A potom, preco su deti tak agresivne, ked maju taketo priklady spravania sa doma!.
bodliak
26.11.14,06:45
Máš to pomýlené, dnešné správanie mladistvých je spôsobené práve takým prístupom, aký zastávaš ty.
Buduje v nich povedomie, že "im sa nič nemôže stať".
alaya1
26.11.14,06:47
ja ti tvoj nazor neberiem...
lubko6394
26.11.14,07:13
Ja by som okamžite svoje dieťa dal do inej školy/triedy a neriskoval nič. Spoliehať sa v takýchto prípadoch na štát, exekutívu, mimovládky je síce pekné, ale problém sa nevyrieši nikdy - vždy sa nájde akýsi obhajca nedotknuteľných práv jednotlivca aj keď je týmito právami znepríjemňovaný život veľkého počtu občanov. Zvykáme si postupne na to, že nás štát nechráni a vagabundi všetkej farby pleti majú navrch napriek tomu že logické právo je na našej strane. Logické právo píšem preto, že podľa logiky by to tak malo byť, ale kvetnatými paragrafmi našich zákonodarcov sú zákony postavené tak, že to normálne nie je vymožiteľné.
Existuje aj iné riešenie pre silné povahy a osobnosti, ktoré je síce efektívne a účinné a prináša okamžité vyriešenie problému aj do budúcnosti, lenže toto je potierané a trestané policajtami aj súdmi a ostro odsudzované "humanistickými organizáciami".
lujza.j
26.11.14,07:21
Ako je potom mozne,ze studuje na normalnej skole.....
alaya1
26.11.14,07:21
Asistentka, ak ma na nu dieta narok je na celom vyucovacom procese s dietatom.
timotej
26.11.14,07:42
mali sme podobny pripad v skole, rodicia sa nezujimali, pokial riaditel nenapisal navrh na vlyucenie zo skoly - teraz chodi k psychologovi a je relativne klud, v podstate od vtedy nenapada spoluziakov
inak sa treba obratit na odbor socialnych veci a rodiny, ak by s tym nikto iny nechcel nic robit, oni to riesit musia
bjuty smis
26.11.14,07:54
ten pankhart má 5 diagnoz.....papierov a vyšetrení od odborníkov tvojho typu asi peknú kopu....

dieťa zadávatelky má zlámaný prst.....

takže navrhuješ zistiť dalších 5 diagnoz a dalšie kopy papierov..:)))) bodliak to pomenoval úplne presne....
Peggynka
26.11.14,07:56
S tým sa v živote stretávame bežne,že ľudia,ktorí majú zodpovednosť,nekonajú.Napr. v prípade Lucky :mee: A mnohí obhajujú tú sociálnu pracovníčku :eek: Preto píšem,že komunikovať písomne,aby bol dôkaz,že boli na tento stav upozornení,len ma zaráža,že škola nekoná.
alaya1
26.11.14,08:01
Ake vysetrenia ma ziak absolvovane, zadavatelka neuvadza a aj ked ma ziak diagnostikovane poruchy intelektu, bez suhlasu rodicov nemoze byt preradeny na specialne vzdelavanie.
A ak je pravda, ze toto dieta ma vybuchy zlosti, jedna v amokua afekte, typ riesenia, ktory bol navrhnuty jeho prejavy len podporia a neriesia. V tychto pripadoch je nutna spolupraca rodicov a medikamentozna liecba.
Juro88
26.11.14,08:07
Je viacero riešení tohto problému. Trestné oznámenie medzi ne nepatrí, keďže ide jedinca, ktorý nemá trestnú zodpovednosť. Nemyslím, že je správne pri riešení takéhoto problému spoliehať sa výhradne na štát.
Peggynka
26.11.14,08:29
Chýba mi vyjadrenie,ako to riešiť - na koho sa teda má matka spoľahnúť? Škola je verejná inštitúcia a obavy o život a zdravie sú závažným prvkom v tomto probléme.
buchač
26.11.14,08:31
alaya1 (Dnes 09:21) Asistentka, ak ma na nu dieta narok je na celom vyucovacom procese s dietatom.
=================================
Dieťa ktoré ublížilo má 5 diagnóz "na hlavu" , často je aj tým ospravelňovaný, útoky má v amoku, ale aj premyslené, surové.
-------------------------------------------------
Takéto dieťa nemá čo robiť v klasickej škole...
Peggynka
26.11.14,08:38
Tvojim riešením sa vyrieši jednotlivec,ale v tomto prípade ide o bezpečnosť asi všetkých detí.Matka nepíše,že len jej syn je terčom útokov,či? Ostatné deti vydáme na milosť a nemilosť psychopata?
marjankaj
26.11.14,08:55
Ostatní môžu predsa tiež urobiť tak isto.
Juro88
26.11.14,08:57
Myslím, že to zálezí od konkrétnych podrobností prípadu. Treba povedať, že ide o nepríjemnú vec. Riešenie by mohlo byť - kontakt s riaditeľom, triednym učiteľom, prípadne s rodičmi útočiaceho dieťaťa. Až keby to neprinieslo efekt, zvážiť obrátenie sa na príslušné štátne orgány, zvážiť zmenu triedy, prípadne aj školy.
Tatkiež si myslím, že je vhodné svoje dieťa prihlásiť na záujmové aktivity, nemusí ísť nutne o sebaobranu, ale ideálne nejaký kolektívny šport a pod.
Záleží však od okolností prípadu.
marjankaj
26.11.14,09:01
Na koho sa mala matka alebo otec spoľahnúť v Česku, keď tam tá psychpoatka napadla nožom žiačku a pritom zabila žiaka, ktorý bránil spolužiačku?
Ing. Ľubomír Janoška
26.11.14,09:29
Neviem, či by som nezačal skôr s vymáhaním škody=bolestného od školy. Ak chalan ohrozuje spolužiakov, mali ho dávno vylúčiť.
Palett
26.11.14,09:32
neviem ci trestne oznamenie pomoze ked ze je trestne postihnutelny od 14 rokov neviem ci je to tak naozaj ale urcite to ries a hlavne nech sa tvoj syn neciti viiny deti su v tomto zvlastne. Poziadaj o preradenie toho chlapca do inej triedy ci skoly alebo do ustavnej starostlivost ked si s nim nevedia dat rodicia rady
Palett
26.11.14,09:33
a nahlas to na socialku tak by to mala riesit ta moze tiez nariadit ustavnu starostlivost
marjankaj
26.11.14,09:40
A možno ani konať nemôže. Ak je ten dotyčný RÓM, tak je predsa chránený zákonom a aktivistami za ľudské práva z celej EU.
Peggynka
26.11.14,09:44
marjankaj tá psychopatka bola prepustená z ústavu,tam je tá zodpovednosť...a zodpovednosť má aj škola,že nemala zabezpečenú bezpečnosť žiakov.Len teraz vyvodiť z toho opatrenia do budúcnosti a pre výstrahu ostatným,ktorí sú zodpovední.
marjankaj
26.11.14,09:48
No ale čo má z toho otec zabitého syna?
Alebo ten čo zabil 5 ročnú dcéru a postrelil manželku a potom sa sám zastrelil. Veď sa vyhrážal v krčme, že ich postrieľa. A čo na to policajti? Veď sa nič nestalo, tak neriešili. A keď sa to stalo, tak čo idú riešiť? Ani nemajú koho zabásnuť. Riešiť môžu iba seba, prečo to zanedbali. Ale to by sme boli až príliš optimistickí.
alaya1
26.11.14,09:50
Nehodnotim dieta, ktore nepoznam, neviem, aky dostalo podnet, ze takto reagovalo a zaujaty nazor matky druhej strany nemusi byt, ale aj moze byt prezentovany realne.
Peggynka
26.11.14,10:24
V tej Handlovej sa jedná o zlyhanie okolia;všetci vedeli,že vlastní zbraň a nikto to nenahlásil.Koľkokrát vidíš v TV,že sa napr. udeje tragédia, susedia sa vyjadrujú,že áno,vedeli o domácom násilí...a nič.Že sa nehanbia...Dieťa v škole (u lekára) s modrinami a nikto nerieši.
alaya1
26.11.14,10:31
peggynka - riesi to pedagogicka rada skoly na svojom zasadani. Zvolava ju riaditel.
lubko6394
26.11.14,10:39
Ešte je jedna možnosť ako to riešiť. Tak ako to bolo kedysi za mlada. Však ten jej syn má cca 12 rokov, takže z hľadiska zodpovednosti je na tom rovnako ako útočník. On nemá kamarátov ? Ja som mal a k problémom sme naťahali ani učiteľov a ani rodičov. Nenahováram nikoho, len si tak spomínam...
marjankaj
26.11.14,10:44
Pegynka, keď nepomôže zákon, tak si musíš pomôcť sama.
Alebo ako kresťania hovoria. Pomôž si sám človeče a aj pánboh ti pomôže.
misoft
26.11.14,11:15
Ale nie od rodičov.... od školy. Ak je žiak v škole v riadnom vyučovacom procese a niečo sa mu stane .... škola zodpovedá. A škola nech si to potom vybavuje s hriešnikom, alebo jeho stvoriteľmi....
JAJA11
26.11.14,11:56
môj syn mal tiež problémového spolužiaka, lenže v tomto prípade sa rodičia starali.... keď nepomohli všelijaké opatrenia, matka súhlasila s preradením syna na špeciálnu školu.... všetci na škole si vydýchli.....
dnes je mladý po smrti, zomrel tak ako žil, pri autonehode s kamarátom, ktorý riadil pod vplyvom drog....
Tento chlapec mal starostlivú matku, ale jednoducho sú deti, ktorým nič nepomôže....
ak aj v tomto prípade sa rodičia starajú, mali by súhlasiť so špeciálnou školou, bohužiaľ, je čím ďalej tým viac problémových detí..... asi to bude aj tým, ako to bolo v knihe o Anne zo Zeleného domu.....
tiež zastávala priateľské riešenia so žiakmi, ako učiteľka chcela s každým dieťaťom vyjsť po dobrom..... až raz jej z takého neposedného dieťaťa rupli nervy a chlapec dostal trstenicou..... odvtedy si ju začal vážiť a už si nedovolil toľko čo predtým.....
jednoducho sú deti, ktoré občas musia dostať po zadku, aby vedeli, že to bolí, ak im to nik neukáže (čo sa v dnešnej spoločnosti nariaďuje), tak nemajú problém ublížiť, oni si ani neuvedomia, že to toho spolužiaka bolí, im zvyčajne nerobí nik zle, lebo sa ho spolužiaci boja.....
alaya1
26.11.14,12:24
Jaja, ako vies, ze ten "problemovy" chlapec roztrzku zacina. Mozno je ostatnymi chlapcami v tomto veku sikanovany, ako "debilko" triedy a nevie sa inak branit, len tymito nekontrolovatelnymi utokmi. Nepaci sa mi, ako sa tu vsetci staviate hned na stranu zadavatelky, aj ked nepoznate suvislosti. No holt, toto je priklad typickej davovej psychozy.
Ak ked moze byt pravda aj uplne niekde inde.
evuš
26.11.14,12:31
Nechcela som sem vôbec písať, nakoľko sa ťažko v tejto situácii dá presne posúdiť, čo a ako bolo...možno pravda je niekde úplne inde.... myslím, že ak by malo to dieťa 5 diagnóz "na hlavu", tak by už dávnejšie navštevovalo inú školu...
TO nič nevyrieši - možno vzniknú iba ďalšie problémy... Ako si dnes dopadla v škole, čo povedali ?
Jarka 1
26.11.14,12:41
Tiež som sem nechcela písať, ale alaya1 mi trochu otvorila oči. Odkiaľ vie zadávateľ/ka témy, že to dieťa má 5 diagnóz "na hlavu"? Hádam to len nezverejnila škola? Čo povedali ostatné deti, že ako sa to všetko stalo? Jednoznačne by som to riešila cez školu a nie cez rodičov. Nech sa škola nezbavuje zodpovednosti, ale problém vyrieši.
JAJA11
26.11.14,12:44
áno, je pravda, že máme informácie len z jednej strany a šikana je zvyčajne o tom, že vodca si vyberie obeť a na šikanu stiahne aj ďalšie deti z kolektívu..... dobrý učiteľ však vie zistiť, kde je pravda, môj syn bol šikanovaný tiež (psychicky), sám sa pýtal na inú školu, našťastie mal triednu pani Učiteľku (to veľké U tam je zámerne), ktorá situáciu zvládla bravúrne (žiaka dali preložiť na inú školu) a problémy skončili.....
alaya1
26.11.14,13:37
peggynka- ako vies, ze je to psychopat- nemyslis, ze si zvolila velmi silne slova?
lubko6394
26.11.14,13:43
Tiež sa mi akosi nevidí že by sa chalani nevedeli porátať s psychopatom ktorý ich stále napáda. My sme to vlastne riešili sami a maminy o tom nemali šajnu rovnako ako učitelia a psychológovia.
alaya1
26.11.14,13:49
Svoj nazor som vyjadrila v komentoch, len napisem svoje pocity matky, ale aj cloveka, ktory sa s detmi, ktore maju problemy stretava kazdy den. Je mi tazko pri srdci, ked citam tieto odpovede a rady, ako napr. "lyncovat" chlapca, ktory podla zadavatelky je vo veku 12 tokov agresorom najvyssieho rangu.
Ako dokazu ludia na zaklade par pisanych riadkov, odsudit cloveka, o ktorom naozaj nic nevedia, na zaklade vypovede nejakeho nicku na internetovej stranke.

Mili rodicia- teste sa, ak mate zdrave deti a tie deti su natolko empaticke, ze nebudu ublizovat spoluziakom, ktori su trocha ini, ako vacsina v kolektive. lebo zial, deti su velmi krute. Aj male odlisnosti od vacsiny vylucuju z kolektivu, spomente si ti, co ste nosili okuliare, ci mali o par kil navyse.

ked je to chlapec s psychickymi diagnozami, ma narok na vzdelanie tak isto, ako kazdy clovek v nasom state, primerane svojim schopnostiam, ak sposobuje problemy, bez atakov okolia, su zakonne sposoby, ako to riesit.

A zaverom, je mi velmi luto deti, ak existuju este rodicia, ktori "vychovavaju" deti gumenymi hadicami a podobnymi praktikami. Takyto ludia by ani deti mat nemali!.

Je to komentar, nie odpoved, ale nedalo mi, po celodennom citani temy.
alaya1
26.11.14,14:40
mozeS menovat nazvy tych 5 Dg chlapca?
alaya1
26.11.14,14:46
specifikuj tych 5 Dg ...
sosak
26.11.14,14:53
Pani riaditeľka riešenie problému hodila zjavne na rodiča zraneného žiaka. Pritom má možnosť toto konzultovať a domáhať sa riešenia v spolupráci s krajským školským úradom !
Ing. Ľubomír Janoška
26.11.14,15:00
Ani na sekudnu by som nezapochyboval o tom, že škola je právne zodpovedná za bezpečnosť žiakov. Ak to vedeniu nedošlo, treba mu pomôcť.
Peggynka
26.11.14,15:40
Sprostý alibizmus-o tom píšem aj ja.Je za to platená,ale ja by som napísala podnet na ÚPSVar,aby som to urýchlila.A pošli kópiu školskej inšpekcii.
alaya1
26.11.14,15:45
tak, ak nevies, ze ma dieta 5 psychiatrickych Dg, ako mozes uviest taku vec do otazky.
alaya1
26.11.14,15:46
tvoj syn ho nijako nevyprovokoval, nevsimal si ho, lebo o sposobe, akym to urobil nic nepises.
Jarka 1
26.11.14,15:48
moonika, prosím napíš trošku podrobnejšie okolnosti. Takto nám to dávaš po kvapkách. Potom nás to delí na dva tábory.
alaya1
26.11.14,15:50
Ziaden ucitel, ani riaditel nema povolenie zverejnovat zdravotny stav ziakov pred inymi rodicmi. Pochybujem o tom, ze to porusili. Mas na celu vec uplne jednostranny pohlad, situaciu, ktore vraj zlomeniu prsty predchadzala nepopisujes. Pre mna to nema vypovednu hodnotu na objektivne posudenie.
Peggynka
26.11.14,15:58
alaya1 nemyslím,mala som takého spolužiaka...Vo štvrtej triede stála spolužiačka na stoličke a robila nástenku.Prišiel a podkopol jej stoličku.A to je len jeden príklad.Vtedy to vyriešili svojsky,vzali do kabinetu a dostal príučku a ...bol pokoj.Trojka z chovania a predvolaní rodičia,následne polepšovňa.Dnes sa hľadajú diagnózy,aby spratek,čo sa nevie zmestiť do kože ,bol ospravedlnený a všetci trpia.
alaya1
26.11.14,16:23
dostala si par odporucani, vela stastia. Opat sa mi potvrdilo, hystericka matka, kde je vinny kazdy od detskeho agresora, cez ucitela, riaditela, len jej dieta je svatcom.
korela
26.11.14,16:42
Ak majú s ním problémy i učitelia, možno by uvítali sťažnosť a oficiálne vypočutie aj ostatných spolužiakov, proste zvoliť postup "zdola". Tiež poznám taký prípad, dievča prváčka pichala ostatné deti ostro nastrúhanou ceruzkou alebo perom. Tiež dobre trafené decko, vtedy bola ešte bez oficiálnej dg.
Ja som za riešenie dobrom, ale keď to nemá zmysel, treba to riešiť, kým sa nestane niečo horšie. Ja by som tiež vytiahla dieťa zo školy a netŕpla, či mi príde domov nepoškodené.
Ešte by som ti navrhla, choď sa spýtať do psychologickej poradne, kam spadáte a patrí aj ten jedinec, ako by ti mohli pomôcť, či vôbec ti môžu pomôcť a ako máš postupovať. Ak by si si tam našla známosť, možno by to nabralo aj iný spád.
buchač
26.11.14,16:51
Otázku si síce zmazala..

ALE nebude dlho trvať a objaví sa naspäť....
NEZMAŽEŠ dievča, nezmažeš ...;) :D
moonika
26.11.14,16:56
to je dvojzmyselné :-/, akože ju aktualizujú, alebo nebodaj ja nič nevyriešim ...... áááá
misoft
26.11.14,16:56
Tak sme sa zhodli :D
buchač
26.11.14,17:05
Hehehehehe...nie akože ...ale naozaj ...
.... a už je to tam ...áááááááááááááá... ;)
moonika
26.11.14,17:06
ty kks, a to fakt , normálne som v šoku ... ok, netreba komentovať, už viem, čo som chcela :-) a neviem dávať smailov, tak sorry
Jarka 1
26.11.14,17:08
moonika, to nemyslíš vážne, že odpoveď si dostala, tak zmažeš otázku. Veď my sme neradili len tebe, ale iným, ktorí môžu mať tvoj problém a budú si čítať naše odpovede. Prepáč, ale zdá sa mi to zmazanie sebecké.
Peggynka
26.11.14,17:08
alaya1 že mi dáš nevhodné,to mi nevadí.Vadí mi,že si tu z toho urobila ambulanciu a analyzuješ tu jeho diagnózy.Vôbec nie je dôležité,aké má diagnózy,podľa popisu je nebezpečný pre svoje okolie.Bolelo by ťa menej,keby ublížil tvojmu dieťaťu a bol diagnostikovaný?Zmierila by si sa s nešťastím a aj s tým,že nikto nič nepodnikol?Zadávateľka popísala situáciu a ja to beriem ako fakt.Nie sme na súde,ani v ambulancii,nehľadáme príčinu jeho chovania,hľadáme ako postupovať,na koho sa obrátiť,kto má zodpovednosť:Okrem toho je to tu anonymné,tu sa nikomu konkrétnemu neubližuje,skôr tvoje vyjadrenia ubližujú konkrétne.Ak ja napíšem-psychopat-okrem teba máme asi mnohí predstavu,ako sa chová.A že sa to nezhoduje s odbornou diagnózou,nie je podstatné.Nie si na odbornom fóre a ja som nehodnotila jeho diagnózy.Ja som to pochopila tak,že o tie vôbec nejde.Ide o prevenciu.
moonika
26.11.14,17:10
mrzí ma to
Jarka 1
26.11.14,17:13
moonika, som rada, že sa to takto vysvetlilo, takže veci sú v poriadku
buchač
26.11.14,17:16
Ty kokso...Ty si zmazala ešte raz ??????

add 1 - nemá význam, znova sa to tam objaví
add 2 - na to doplatíš len sama...zistíš neskôr
add 3 - porušuješ pravidlá (etiketu)
moonika
26.11.14,17:16
chcela som len tie moje "osobné" údaje vymazať, ale podstata zostala - ďakujem pekne za rady, chcem sa všetkým poďakovať a popriať, nech toto nemusíte nikdy riešiť
ivka70
26.11.14,17:17
Preštuduj si pravidla porady, otázky sa tu nemažu. Mozes si tak akurát vykoledoval zablokovanie užívateľa, ak to urobíš znovu !!!
moonika
26.11.14,17:18
pod pojmom vylepšiť otázku si myslím, že si ju vylepším ... idem za nejakým administrátorom
ivka70
26.11.14,17:19
Žiadne osobne údaje tam nie su, tie by nebol problém zmeniť, ak by bolo treba.
A zjavne si nepochopila, ze len administrátor moze vymazanú otázku vrátiť.
moonika
26.11.14,17:26
to som pochopila, len som sa tak rýchlo nezorientovala
alaya1
26.11.14,17:29
ivka70- myslim, ze chcela zmazat to "má 5 diagnóz "na hlavu" , - lebo ak sa dotycny v tomto spozna, nemusi to byt prave prijemne pre zadavatelku otazky a taktiez to, ze pise, ako Pd zbor zverejnuje Dg deti cudzim rodicom.
alaya1
26.11.14,17:34
pravda sa cita zle, ze? :)
buchač
26.11.14,17:58
..." ked je to chlapec s psychickymi diagnozami, ma narok na vzdelanie tak isto, ako kazdy clovek v nasom state, primerane svojim schopnostiam, ak sposobuje problemy, bez atakov okolia, su zakonne sposoby, ako to riesit...."
======================================

Inak povedané = pozitívna diskriminácia ...
alaya1
26.11.14,18:14
kazdy clovek je vzdelavatelny, podla jeho schopnosti, druh skoly som nespecifikovala, dieta nepoznam a na zaklade hysterickych prispevkov nebudem cloveka posudzovat a vynasat nad nim sudy.
Anika61
26.11.14,18:15
Presne si to vystihla-neda sa to objektivne posudit! Myslim tym alayu1
alaya1
26.11.14,18:17
tak bud kona v afekte, alebo ma premyslene utoky. Ak ma "5 Dg" asi v afekte, za co nie je trestne stihatelny. Ale uprasni otazku, pri akej situacii doslo k zlomeniu prsta.
alaya1
26.11.14,18:19
Doplnim- Monika, aj ked komentare vymazes, stale je ich vidiet, aj ked preciarknute. najskor si treba premysliet, co pisem a potom nepanikarit a vsetko mazat.
Dav
26.11.14,18:43
12 ročné dieťa by už malo vedieť posúdiť, akému konfliktu by malo zabrániť. Ak je jeho spolužiak integrovaný žiak, mali učitelia a výchovný poradca upozorniť deti na špecifiká jeho povahy. Na rodičovskom združení mali byť informovaní rodičia, že v kolektíve je dieťa, ktoré vyžaduje osobitný prístup a rodičia mali svoje deti usmerniť, ako sa majú správať k spolužiakovi. To mala byť prevencia situácie, ktorú teraz riešiš. Rodič si veľmi nerád uvedomí, že jeho dieťa sa správa ináč doma a ináč v "stáde", v kolektíve (vlastná skúsenosť). Ak je to postihnuté dieťa nezvládnuteľné a pre kolektív nebezpečné, a ak jeho integrácia nie je možná, rodičia majú možnosť požiadať školu, aby v rámci bezpečnosti druhých detí prešlo dieťa do špeciálnej školy. Trestné oznámenie nemôžeš podať na spolužiaka svojho syna, ale môžeš podať trestné oznámenie na jeho rodičov, alebo na školu. Ak je konflikt medzi chlapcami neriešiteľný, a integrované dieťa nebude možné preložiť, potom uvažuj o preložení svojho syna. Ale ani takéto riešenie nie je dobré, lebo aj do tej školy môže prísť niekto integrovaný. Syn môže získať pocit, že mu vždy vyzametáš cestu a nenaučí sa , ako sa správať pri konfliktoch, pretrhajú sa priateľské vzťahy s inými spolužiakmi, bude si musieť zvykať na nový kolektív, učiteľov, môže byť iná úroveň školy, atď.
Nepíšeš, ako má snahu vyriešiť problém škola a rodičia tohto žiaka, či urobili nejaké opatrenia na zabráneniu napádania iných detí.
alaya1
26.11.14,19:13
peggynka- ako ty pises svoj nazor, ja pisem tiez a ak dovolis, v tejto problematike sa pohybujem, tak si dovolim napisat aj svoj odborny nazor. Ako pisu uctovnici v uctovnych temach a aj lekari, skolitelia a pod na tejto stranke, snad aj mne dovolis, aby som vyjadrila svoj postoj psychologa, ci len ja nemozem a ini mozu? .. Ja tu nerozoberam jeho Dg, nakolko ani neboli zverejnene, len mi pride zvlastne, ze na zaklade jednostrannych informacii sa tu vynasaju ortiele nad clovekom. Zadavatelka nespecifikovala, preco doslo k incidentu, ako to prebehlo, tak tiez nemozeme vediet, ci sa chlapci nepobili oboistranne. A samozrejme, ako kazdy rodic, aj tato mama chrani svoje dieta. Ja som sa snazila na to pozerat nezainteresovane a hlavne bez zbytocnych emocii, ktore nic neriesia. Urcite, ako mamu by sa ma poburuilo to, keby niekto ublizil mojmu dietatu, ale snazila by som sa to riesit realne a nepodavat na 12!! rocne dieta trestne oznamenie, nakolko kazda skola ma svojho zriadovatela, ktory ak skola nekona je jeho nadriadenym organom, kde sa da stazovat. Snad takuto pravnu gramotnost ma aj tato matka.
Peggynka
26.11.14,20:05
Ja svoje príspevky ukončím reakciou na tvoju poslednú vetu;keby takúto právnu gramotnosť mala,tak by tu nepísala.
lubko6394
27.11.14,07:01
Možno reaguješ na mňa. Takže dovoľ vyjadrenie. Samozrejme, že v prvom rade predpokladám, že zadávateľka popísala situáciu korektne a nehľadám všetky možné dôvody aby som jej dokázal, že pravdu nemá a že to popisuje jednostranne a účelovo. Z 12 ročného chalana dostať pravdu o vzťahoch v kolektíve je dosť veľký problém, ale aj tak musím rátať s tým, že sa to zadávateľke podarilo. Trochu moju jednoznačnosť narušili Tvoje príspevky a aj od JAJA11, ktoré mali akúsi logiku že by to nemuselo byť tak ako bolo jednoznačne napísané a začalo mi tiež vŕtať v hlave prečo kolektív terorizovaných 1 osobou nič nepodnikne a spomenul som si na takých exotov vylúčených z kolektívu pre ich osobnostné vlastnosti riešiacich svoje "krivdy" cez učiteľku/rodiča. Najmä mi prišlo pravdepodobné že Zlomenina využila neprítomnosť asistentky a nejako zarypla do 5Dg a dostala nadštandardnú odpoveď. Ak by to bolo totiž inak, tak v normálnom kolektíve by 5Dg mala zlomené ruky dve. Ale čo je pravdou vie len zadávateľka.
alaya1
27.11.14,07:13
lubko, reakcia bola sice na buchaca, ale som rada, ze si sa aspon ako asi jediny zamyslel nad tym, co som svojimi prispevkami chcela povedat. Nikdy nehodnotim prezentacie situacie stadovito. Snazim sa vzdy zaujat svoje stanovisko a videnie situacie, aj ked mi tu bolo vytknute, ze na to pozeram v ramci svojho povolania, tak stretavam sa s takymito detmi denne, viem, ake maju postavenie v kolektive a hlavne deti v predpubertalnom veku muzskeho pohlavia. Mnohi taku moznost nemaju, preto zaujimaju hned automaticky podporny nazor, ako tu, zadavatelke, dokonca odporucaju telesne tresty gumenou hadicou. Nevedela som, ze je to este v sucasnej dobe mozne, verejne toto odprezentovat na tejto stranke. Tyranie deti. Dakujem ti za tvoj postreh.
marjankaj
27.11.14,07:22
A keby to dieťa nemalo "5 dg", ale išlo by o normálne dieťa, tak ako by to mala zadávateľka riešiť?
lubko6394
27.11.14,07:26
Predsa nejde o 5Dg alebo normálne dieťa, ale o tom, kde je pravda. Btw. Čo je to dnes "normálne dieťa" ?
alaya1
27.11.14,07:29
Riesenie je uplne rovnake u kazdeho dietata. Matka si mala precitat skolsky poriadok skoly, kde su presne definovane povinnosti ziakov. Ak to nejaky ziak porusuje, su moznosti ako to riesit a ako som uviedla, ak rodic nie je spokojny s riesenim situacie v skole, moze podat pisomnu staznost na nadriadeny organ.

Z kazdeho skolskeho urazu je spisany zaznam, takze sa nemoze stat, zeby neboli podklady k rieseniu situacie. Myslim, ze tato matka situaciu riesila s "horucou" hlavou, co ju ako matku chapem, ale myslim, ze sposob, akym to ona chce riesit je nerealny a tymto sposobom neriesitelny.

este upresnim- nebavme sa o 5Dg, ktore zadavatelka ani nevedela uviest, myslim, ze toto dieta je in tegrovane pre poruchy ucenia a je asi tercom takychto posmeskov, co je vsak len moj subjektivny nazor na zaklade skusenosti z praxe.
marjankaj
27.11.14,07:41
No ja si myslím, že zatiaľ nič neriešila. Len požiadala o radu, ako má postupovať. Toto nie je súd, ktorý rozhoduje o vine a nevine.
alaya1
27.11.14,07:43
kazdy si o tom moze mysliet svoja, ty, ona, ja...
marjankaj
27.11.14,07:51
No iste myslieť si môže. Ale tu sa rieši ako má postupovať zadávateľka. Ak chceš riešiť 5 dg, tak založ samostatnú tému. O tých piatich diagnozach sa tu bavíš predovšetkým ty. Zadávateľka to iba spomenula ale na riešenie jej problému to nemá pre ňu žiadny význam.
alaya1
27.11.14,07:53
Je to tvoj nazor.ponukni jej riesenie ty.
marjankaj
27.11.14,07:55
Ja som svoj napísal. Nech preloží svoje dieťa do inej školy.
alaya1
27.11.14,07:57
ale ona nechce preklada svoje dieta, chce podat na 12 rocneho s 5 psychiatrickymi Dg trestne oznamenie.
AdrianaA
27.11.14,08:00
terezamaria napísala veľmi dobre. Trestné oznámenie ti nepomôže. Osobná skúsenosť . Ak je dieťa konfliktné, tak sa súdom a vyplatením odškodného za ublíženie na zdraví nič nezmení. Vinník bude hrať lutujúceho a truchlaceho a všetci mu nato skočia. Veľakrát si nevedia poradiť s takýmito deťmi ani rodičia a ani psychológovia. Sú to také povahy a ešte keď je aj manipulátor, tak sa z toho vylíže. Ohľadom psychologického a psychiatrického vyšetrenia - tak s tým musia súhlasiť rodičia.
Ty si rieš vlastné dieťa. Môžeš navrhnúť určité riešenia, ale konečné slovo budú mať rodičia a škola. Prajem veľa šťastia.
lubko6394
27.11.14,08:15
Asi už nechce podávať nič. Možno synček zaspieval a má už v tom jasno. Svedčí o tom aj snaha o zmazanie.
alaya1
27.11.14,08:23
moj nazor od zaciatku bol, ze sa chlapci len poskriepili, ale nastvalo ma, ze to hned spojila s "5 Dg dietata na hlavu".