Lusinda1
25.11.14,19:20
Na účet nám prišla mylná platba a kým sme mali peniaze na účte, zarobili nám nejaké peniaze (keditný úrok). Ako ho zaúčtovať. Názor daňového poradcu je, že by mali byť tieto peniaze priamo na účte zaúčtované ako záväzok voči skutočnému majiteľovi peňazí 221/379 a o výnosoch by nemalo byť vôbec účtované. Máte niekto s týmto skúsenosť? Peniaze boli nakoniec vrátené skutočnému majiteľovi.
Žanet
25.11.14,22:01
A jedná sa o veľkú sumu? Vieš presne vyčísliť kreditný úrok a poprípade daň z neho? Chcete túto sumu uhradiť príjemcovi mylnej platby? Tak v tom prípade účtujte ako o záväzku ak nie tak klasika. Ja by som sa tým nezapodievala pokiaľ nejde o veľkú sumu. Keby malo dôjsť k situácii, že mu to uhradíte tak mu pošlete sprievodný list ku transakcii, aby vedel ako s ňou naložiť? Veď vy ho vlastne nemusíte ani identifikovať, viete iba číslo účtu z ktorého vám neprávom prišli finančné prostriedky. Nie je to vaša chyba....... Keď si vašu otázku čítam ešte raz tak to chápem ináč. Takže samozrejme mylnú platbu vrátiť späť to je samozrejmé ináč by sa to dalo chápať ako bezdôvodné obohatenie . Ja som sa vyjadrovala pôvodne iba k úrokom bolo mi divné , že ich chcete vyčísliť a zaslať príjemcovi mylnej platby. Ja by som ich dala do výnosov a zdanila ich už banka s tými prostriedkami už disponujete vaša firma .
Lusinda1
26.11.14,06:05
Kreditný úrok bol vo výške 60 eur a banka z neho riadne strhla daň - vidíme to na výpise. Peniaze budú z nášho účtu poslané majiteľovi, nie naspäť banke.
Tweety
26.11.14,06:11
ÁNo, správne radí daňový poradca. Peniaze aj úrok 221/379, vrátenie 379/221.
Žanet
26.11.14,09:23
Máte dobrú banku alebo tá suma bola značná, keď vyšiel taký krásny úrok. Zamýšľam sa ešte nad možnosťou keby ste finančné prostriedky nevedomky použili na úhrady vlastných faktúr tak by kreditný úrok nemusel byť žiadny. Viem si takúto situáciu predstaviť, keď sa vo firme niekto stará iba o úhrady a nezaujíma ho z akého zdroja sú prostriedky na účte. 60.- € nie je malá suma
marjankaj
26.11.14,09:32
A asi by si mal od toho odpočítať poplatky za transakcie a alikvotnú časť za vedenie účtu. Prípadne aj náklady za vyriešenie tohto prípadu. Veď sám si to nezavinil.:D
A ktovie, kto to spôsobil, či banka alebo ten poškodený.