mondes
25.11.14,20:28
Ahojte, prosím Vás, zaúčtovali by ste rýchlovarnú kanvicu do daňových výdavkov SZČO, ktorá prevádzkuje obchod s oblečením?
Mne sa to veľmi nepozdáva, pretože to nie je výdavok vynaložený na zabezpečenie príjmov. Ďakujem za Vaše názory.
Dáša_
25.11.14,19:37
má zamestnancov?
mondes
25.11.14,21:28
No, práveže nemá zamestnancov.
veronikasad
25.11.14,21:30
Zákazníkom kávu, čaj asi nepodáva, tak správne píšeš - je to VNZD
mondes
25.11.14,21:31
Ďakujem.
Žanet
25.11.14,21:40
Ja by som ju do výdavkov dala, veď on sám SZČO je vlastne ako keby zamestnanec sám sebe. To si nemôže uvariť v práci napr.bylinkový čaj, aby nebol chorý a mohol pracovať a získavať príjmy? Alebo uvariť kávu pre obchodných partnerov na spríjemnenie atmosféry s výhľadkou lepšieho obchodu? To si má kanvicu nosiť denne z domu? Mne už prídu niektoré veci choré čo všetko sa musí obhajovať pred DÚ , aby to spĺňalo definíciu výdavkov na zabezpečenie príjmu.
Peggynka
25.11.14,21:53
Logicky ani stravný lístok nie je výdavok vynaložený na zabezpečenie príjmov,či? Ja by som ho tam dala.Ja potrebujem v mojom podnikaní na jednu súčasť retiazku.Ukradli mi ju a odvtedy tam dávam prádlovú šnúru.Daniari vyvaľovali oči a ja som si to zdôvodnila.Všetko OK.
veronikasad
25.11.14,22:03
Príspevok na stravovanie je definovaný v § 19 odst. 2 písm. p).

p) stravné vynaložené daňovníkom s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovených na kalendárny deň pre časové pásmo 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu, 87) ak daňovníkovi súčasne nevzniká nárok na príspevok na stravovanie podľa osobitného predpisu89) v súvislosti s výkonom závislej činnosti, alebo daňovník neuplatňuje výdavky (náklady) na stravovanie podľa písmena e),

Ak si tú konvicu dokáže pred daňovou kontrolou obhájiť, kľudne nech si ju tam dá. Ja by som ju klientovi v malom obchodíku bez zamestnancov ako VOZD nedala ...
mondes
25.11.14,22:15
Veronika, máš pravdu, kvôli takej malej sume nebudem riskovať. Už som sa rozhodla, že to tam nedám. A prosím ťa, ak mám na jednom bločku napr. plastové vešiaky a hmoždinky, tak to celé dám do zásob a tie vešiaky zaevidujem do evidencie KM, však? Vďaka.
veronikasad
25.11.14,22:47
Urob si analytiku na rozúčtovaní, aby si to videla v prehľade. Aká je OC vešiakov ?
kukučka
25.11.14,23:09
Ak máš o niečom pochybnosti tak mu to povedz, ale o nákladoch rozhoduje podnikateľ a nie účtovníčka. A už vôbec by som nemala pochybnosti o nejakej kanvici.
Mila123
25.11.14,23:12
jednoznačne pre mňa VOZD, a aj preto, lebo ak mu netečie stále teplá voda, resp. voda s vyššou teplotou, u nás naša pani upratovačka si dohrieva vodu v kanvici, pretože elektr. bojler zohrieva vodu na nejakých 35 °C.....
ako argument v dnešnej dobe stačí,, ak by nie, tak plánoval prijať zamestnancov, predpokladám, že jeho prevádzka, kancelária či čo to má nie je na byte
Mila123
25.11.14,23:13
v akej cene sú?
Žanet
25.11.14,23:40
ja posudzujem výdavky aj z toho pohľadu, že keď som ochotná zaplatiť za výdavok na svoje podnikanie, tak to pravdepodobne aj potrebujem k svojmu podnikaniu a mám si to vedieť obhájiť prečo.
mondes
25.11.14,23:55
Tak napr. mám tu momentálne aj faktúru, na ktorej je 100 ks vešiakov za 21,60 Eur s DPH a k tomu je preprava 8,40 Eur s DPH. Takže do evidencie zadám celkovú cenu vešiakov aj s prepravou 30 Eur s DPH. Však? Zatiaľ nie je platcom DPH. Ozaj, a čo bude v r. 2015, kedy plánuje byť platcom DPH? Ak teraz zadám do evidencie sumy s DPH, tak to potom budem musieť všetko opraviť? Pretože také vešiaky a stojany, ktoré potrebuje v obchode, určite bude mať až dokiaľ nezavrie obchod.
veronikasad
26.11.14,00:05
Vešiaky a stojany nie sú tovar, nebudeš mať nárok na odpočítanie DPH pri registrácii, ak boli kúpené v roku 2014.a zaradené do používania.

Čo sa týka evidencie DrM, vešiaky by som tam vôbec nedávala, daj si to ako ostatnú spotrebu materiálu. Je tam velmi nízka jednotková OC. Treba si stanoviť v internej smernici od akej sumy bude drobný majetok evidovať na karte DrM
veronikasad
26.11.14,00:11
21,60je cena za kus ? alebo celková cena ?
mondes
26.11.14,10:19
Celková cena.
Áno, viem, že nebudem mať nárok na odpočítanie, ale nevadí, že v r. 2014 bude v evidencii DM majetok s cenou vrátane DPH a odo dňa registrácie na DPH už v cene bez DPH?

2. Do ceny DrM započítavam aj prepravu, ktorú rozpočítam na každú položku, však?

3. A ešte prosím ťa, ak mám napr. na faktúre kúpu Lišty nástennej, 4 ks po 11,25/ks ako to zaevidujem do evidencie KM, ak tam je len nákup a nie je tam kolónka "Množstvo". Teda dám tam cenu celkovú za 4 ks, t.j. 45 Eur?

4. A približne od akej sumy by som mala majetok evidovať?
Ďakujem veľmi pekne.