iqwerty
28.04.06,17:51
Som autor imformačného systému Client/Server, ktorý som vytvoril nezávisle na s.r.o., v ktorej som spoločník a konateľ.

Chcel by som vložiť tento software do dlhodobého nehmotného majetku s.r.o. za účelom predaja na nosičoch a poskytovania licencií (užívateľských práv) cez s.r.o.

Podobný software sa v závislosti od funkčnosti a počte licencií predáva rádovo od 10000,-Sk do 50000,-Sk a vyššie. Náklady na vývoj podobných informačných systémov sa pohybujú v oblasti stoviek tisícov Sk.

1.) Ako sa určuje reprodukčná obstarávacia cena v takomto prípade ?
2.) Môžem určiť reprodukčnú obstarávaciu cenu sám ? (napríklad podľa predpokladaných nákladov ktoré som na vývoj mal ako autor, alebo v zmluve o prevode práv ...)
4.) Pokiaľ určím vstupnú cenu na 50% z predpokladanej reprodukčnej obstarávacej ceny, bude to daňový úrad považovať za nedostatok ?
5.) Je správne zaúčtovanie 491 - 013 ?
6.) Čo musí obsahovať doklad (zmluva), ktorým na s.r.o. prevediem vlastnícke práva na software a práva na poskytovanie užívateľských práv - licencií ?
7.) Môžem takto vložený NHM odpisovať a za akých podmienok ?


Vopred ďakujem za všetky príspevky k tejto, podľa mňa zaujímavej téme.

Ď
mudroš
08.05.06,13:14
Som autor imformačného systému Client/Server, ktorý som vytvoril nezávisle na s.r.o., v ktorej som spoločník a konateľ.

Chcel by som vložiť tento software do dlhodobého nehmotného majetku s.r.o. za účelom predaja na nosičoch a poskytovania licencií (užívateľských práv) cez s.r.o.

Podobný software sa v závislosti od funkčnosti a počte licencií predáva rádovo od 10000,-Sk do 50000,-Sk a vyššie. Náklady na vývoj podobných informačných systémov sa pohybujú v oblasti stoviek tisícov Sk.

1.) Ako sa určuje reprodukčná obstarávacia cena v takomto prípade ?
2.) Môžem určiť reprodukčnú obstarávaciu cenu sám ? (napríklad podľa predpokladaných nákladov ktoré som na vývoj mal ako autor, alebo v zmluve o prevode práv ...)
4.) Pokiaľ určím vstupnú cenu na 50% z predpokladanej reprodukčnej obstarávacej ceny, bude to daňový úrad považovať za nedostatok ?
5.) Je správne zaúčtovanie 491 - 013 ?
6.) Čo musí obsahovať doklad (zmluva), ktorým na s.r.o. prevediem vlastnícke práva na software a práva na poskytovanie užívateľských práv - licencií ?
7.) Môžem takto vložený NHM odpisovať a za akých podmienok ?


Vopred ďakujem za všetky príspevky k tejto, podľa mňa zaujímavej téme.

Ď
1. stanovenie reprodukčnej obstarávacej ceny patrí medzi "odhady" vedenia účtovnej jednotky. môže si ju určiť sama, ale za jej výšku zodpovedá v zmysle zákona o účtovníctve.
4. Vstupná cena je pojem zákona o dani z príjmov. Myslím si, že je zbytočné ju určovať, lebo podľa § 23 ods. 2 písm. b) je z daňového odpisovania vylúčený nehmotný majetok vložený ako vklad do obchodnej spoločnosti.
5. Ak by bol vklad od spoločníka účtovalo by sa 041/413, ak od iného 041/384 a vo výške odpisov by sa zúčtovalo 384/648.

Účtovne sa bude odpisovať, ale daňovo nie.
iqwerty
09.05.06,11:35
V Zákone o dani z príjmov sa uvádza v §23 ods (2) písm. b) :

(2) Z odpisovania je ďalej vylúčený

b) nehmotný majetok vložený ako vklad do obchodnej spoločnosti alebo členský vklad do základného imania družstva, ak ho vkladateľ nadobudol bezodplatne, napríklad know-how, obchodná značka alebo ak podľa podmienok vkladu bolo obchodnej spoločnosti alebo družstvu poskytnuté len právo na použitie bez prevodu vlastníckych práv k nehmotnému majetku a bez možnosti poskytnutia práva na použitie iným osobám,

---

Software sa tu neuvádza, ale uvádzané sú asi len príklady.

Pri software sa ale jedná o nehmotný majetok, ktorý podlieha morálnemu zastaraniu a v procese obchodovania s ním prechádza inováciami (technickým zhodnotením), ktoré sú ďalej vykonávané na náklady s.r.o.

Ako som uvádzal, v mojom prípade sa jedná o prevod vlastníckych práv a prevod práv na poskytovanie užívateľských práv.

Takže v s.r.o. budem mať neodpisovateľný majetok, ktorý budem technicky zhodnocovať (inovovať) ale odpisovať ho nebudem ? Znie to dosť paradoxne.

Pokiaľ si takýto majetok zaobstará s.r.o. kúpou, alebo na vlastné náklady, spadá do odpisovaného majetku.

>>>

1) V čom teda spočíva odpisovanie majetku - v odpisovaní hodnoty majetku alebo v odpisovaní nákladov na obstaranie ?

2) Nevznikne problém pri účtovaní technického zhodnotenia takto vloženého majetku ?

3) Môžem odpisovať technické zhodnotenie takto vloženého majetku (ako) ?

4) Pokiaľ vložím do majetku s.r.o. svoje auto (prevediem vlastnícke práva), tiež ho nemôžem odpisovať ?

5) Ako sa zohľadňujú nemalé výkony, ktoré vykonal vkladateľ-autor na vytvorenie diela (predovšetkým v súvislosti že ide o prevod vlastníckych práv) ?

6) Je termín "nadobudol" v kontexte zákona ekvivalentný termínom "vytvoril", "vyrobil", "vyvinul" ?

7) Má termín "nadobudnúť bezodplatne" zmysel v súvislosti s vytvorením, vyvinutím alebo vyrobením autorského diela ? (komu mám zaplatiť ak ako autor vyvyniem autorské dielo ktoré chcem vložiť do s.r.o.)