psps
26.11.14,09:39
kúpili sme osobné auto, ktoré bude zaradené do majetku firmy. Je niekde stanovené, čo všetko z doplnkov auta ide do majetku (odpisovať) a čo do spotreby (do nákladov). Na faktúre v cene auta sú totiž aj koberčeky alebo autorádio a pod. Myslím, že toto sa nemusí odpisovať, či? Ako stanoviť vstupnú cenu HIM-auta ? A čo ak je na aute zľava?
Žanet
26.11.14,09:46
Všetky súvisiace vynaložené náklady s obstaraním majetku do doby zaradenia tvoria obstarávaciu cenu. Vaše spomínané koberčeky aj autorádio sa budú používať v danom aute. Keď sa tieto koberčeky zderú a vy kúpite nové tak to už bude réžia. Nechápem otázku o zľave. Veď keď je na majetku zľava tak tiež vstupuje do OC.
psps
26.11.14,12:20
Niekde som čítala, že do obstarávacej ceny auta môžu byť zahrnuté len doplnky, ktoré sú neoddeliteľnou časťou, teda auto bez toho nemôže jazdiť, napríklad metalíza, ktorá sa považuje za doplnok, ale už je súčasťou auta. Rádio sa dá vybrať, tak si myslím, že by malo ísť priamo do nákladov. To mám aj koberčeky v aute odpisovať? To sa mi zdá smiešne. Keby som ich napríklad kúpila až na druhý deň, tak už by som ich dala rovno do nákladov? Som z toho jeleň.
c.s.i.
26.11.14,12:32
obstarávacou cenou je konečná cena auta podľa faktúry, v ktorej mate zahrnuté aj spomínané doplnky ako sú koberčeky, autorádio,lekárnička...
Alebo mate zvlášť faktúru na tieto doplnky a date to do obstarávacej ceny alebo do nákladov. Do obstarávacej ceny idú aj zaplatené kolky na prihlásenie vozidla na polícii.
psps
26.11.14,12:36
no to je sila, odpisovať ešte aj kolky :) no ale asi je to tak, našla som to už aj v zákone. Ak mám na doplnky zvlášť faktúru, môžem sa aj rozhodnúť, či to dám do OC alebo priamo do nákladov?
Žanet
26.11.14,21:53
vždy posudzujte náklady vynaložené do zaradenia majetku. Všetky tieto náklady, keď súvisia s predmetným obstarávaným majetkom vstupujú do OC aj keď sú nakúpené na inej faktúre. Niektoré doplnky nemajú samostatné určenie napríklad koberček určený do auta sa nedá použiť ako aj koberček pred dvere to isté ako autorádio. Aj keby ste zakúpili osobný automobil jazdený a tieto všetky doplnky už obsahuje a vám sa nepáčia a rozhodnete sa zakúpiť nové mám za to , že keď to zakúpite v čase do zaradenia predmetného majetku tak ste to obstarávali so súvisiacim majetkom , ktorý idete zaradiť preto vstupujú do OC.
psps
27.11.14,08:10
Ďakujem