sneha
26.11.14,13:34
Dobrý deň,
manžel pracuje na živnosť avšak prestal pracovať a vzniká mu dlh v zdravotnej a sociálnej poisťovni nakoľko si živnosť nezrušil a hrozí exekútor, chcem sa s ním rozviesť a či tieto dlhy potom padnú aj na mňa keďže tá živnosť je na neho, bojím sa že manžel na rozvod nepristúpi a nemieni ani nič platiť, v byte chcem zostať so synom on však odmieta odísť, byt je družstevný nemáme ho vo vlastníctve, viete mi poradiť na čo mám právo? ďakujem budem veľmi vďačná
misoft
26.11.14,16:42
Možno ostatní poradia, ale ohľadom bytu - o ten neprídeš, pretože nie je vo vašom vlastníctve. Vy ste len nájomníci.
veronikasad
26.11.14,17:16
Ak nechceš aby dlhy narastali, snaž sa manžela presvedčiť aby živnosť zrušil a išiel sa zaevidovať na Urad práce. Nárok na dávku v nezam. mu síce nevznikne, ale aspoň štát bude za neho platitelom zdr.poistenia.

Odkedy nepracuje ? Platil povinné odvody aj do sociálnej poisťovne ?
sneha1
26.11.14,18:42
Práve o to ide že vôbec nedáva na moje naliehanie nepreberá ani upomienky a nechce si ísť danú živnosť zrušiť, odvody do sociálne poisťovne si neplatí, neviem či mám radšej odísť z bytu kedže tam hrozí exekúcia lenže to si budem musieť nájsť novú prácu aj bývanie
Ferdosondo
27.11.14,08:03
Nedaj mu najesť, to pomáha.
timotej
27.11.14,08:26
co narychlejsie podat navrh na sud na zrusenie BSM, aj keby mal byt rozvod neskor BSM budete mat vysporiadane a tym padom mate aspon po ciastocnom probleme
kopretinka
27.11.14,09:33
to u vás tak funguje?
Mária27
28.11.14,08:27
Družstevný byt nepodlieha exekúcii. Ak by ste sa však rozviedli, museli by ste jeden druhého z bytu vyplatiť - polovicu trhovej hodnoty bytu. Máš na to? Možno by potom prišiel exekútor za tebou a byt by ti vzal ...

Ak nie je v manželstve iný problém, malo by sa zachrániť a manžela podržať. Hocikto dnes môže prísť o prácu. A tie dlhy nemôžu byť také veľké, aby sa nedali vyrovnať.

Manželove dlhy, ktoré vznikli počas manželstva, môže exekútor uspokojiť z BSM, pokiaľ existuje.
sneha
28.11.14,08:38
Manželstvo sa snažím zachrániť pol roka už dva roky nalieham aby si zrušil živnosť a zamestnal sa on však žiadne ústupky nerobí a preto už ani ja nemienim tolerovať to ako ma ponižuje, nadáva a už to psychicky nezvládam, dlhy sú tam už niekoľko tisícové. Problém nie je že stratil prácu on len do nej prestal chodiť. Zistila som však novú skutočnosť a že manžel má na seba nehnuteľnosť avšak nadobudnutú počas manželstva. Preto ak sa po rozvode rozdelí že musím splatiť polovicu dlhov ale on by ma musel z tejto nehnuteľnosti vyplatiť a by sa to možno vynulovalo je potrebné najskôr tieto dlhy vyplatiť?
Mária27
28.11.14,09:45
čo najskôr zrušiť BSM - aj počas manželstva. Pozri § 148a obč. zákonníka (pri podnikaní) a § 148 že sa zadlžuje (proti dobrým mravom) a podvádza aj s vedľajším majetkom. Zaváži to aj spolu s návrhom na rozvod.
Urážať sa nenechávaj.