sneha
26.11.14,13:44
Zamestnávateľ mi ponúkol možnosť pracovať na živnosť alebo TPP, živnosť mám keďže prevádzkujem eshop a platím odvody a chcem sa pýtať či sa mi viac oplatí mať len živnosť a platiť si odvody sama alebo mať živnosť a zároveň pracovať na TPP, ďakujem pekne za rady
Tweety
26.11.14,12:50
Ak zamestnáv. ponúkol prácu na živnosť, porušil ZP. Zamestnávateľ môže ponúkať len prácu na PZ alebo Dohody.


snehamomentalne mam len eshop a sa rozhodujem prijat pracu na TPP alebo zivnot nakolko dovolenku a na vsetky veci budem mat narok, len co sa mi viac oplati kvoli danovemu priznaniu a daniam celkovo, socialnu aj zdravotnu si budem platit sama
Ak budeš mať PP, odvody budeš platiť zo mzdy. rovnako daň. Ale budeš mať nárok na D,§. DP budeš podávať z celkových príjmov, teda aj zo živnosti aj zo ZČ.
sneha
26.11.14,12:59
Ja som uviedla pri uchádzaní o zamestnanie že môžem pracovať aj na živnosť ale nemá problém ma zamestnať aj na TPP iba reagoval na to čo som napísala ja, nebolo to v zmysle že buď živnosť alebo ma nezamestná
JAJA11
26.11.14,13:01
sú rôzne práce a záleží na obidvoch stranách ako sa dohodnú, či bude činnosť vykonávaná na živnosť alebo v TPP. Zamestnávateľ nesmie nútiť človeka na prácu na živnosť, ak je vôľa na obidvoch stranách, tak to nemôže byť problém.....
Či je to výhodnejšie na TPP alebo na živnosť vám nik neporadí, pretože nepozná podmienky ako sa dohodnete. Toto všetko si treba spočítať, či budete odmeňovaný ako zamestnanec a rovnako akú odmenu dostanete ako živnostník...
ale väčšinou je tendencia zamestnávateľov urobiť dohodu tak, aby to bolo pre neho výhodné.... takže si dobre premyslite ponuku :-)
jslancik
26.11.14,13:04
tak inak. Ak je možné jednu funkciu vykonávať ako zamestnanec na TPP aj na živnosť, tak je to jasné - je to závislá činnosť.
veronikasad
26.11.14,13:04
o výkon akej práce ide ?
sneha
26.11.14,13:07
Ponuka bola vyhodna nakolko bola to vacsia suma ktorou si zaplatim odvody, ide mi skor o to ze odvody si uz platim a ak si priratam k danovemu priznaniu este prijem z TPP ci sa mi tie odvody nezvysia o tolko ze si tie odvody budem musiet platit este do socialnej a zdravotne z mojej cistej mzdy
sneha
26.11.14,13:08
ide o sprotredkovanie obchodnej cinnosti
Tweety
26.11.14,13:09
to sa dá na živnosť ale zamestnáv. nebude zamestnávateľom ale obchodným partnerom
sneha
26.11.14,13:16
skôr mi ide o to či sa mi oplatí viesť živnosť a platiť si odvody o ktoré budem mať väčší prijem alebo byť na TPP a platiť si odvody a pri daňovom priznaní mi vystrelí veľká suma
Gabi03
26.11.14,13:35
odvody do socialky a zdravotky sa z TPP platia z hrubej mzdy! ... v kazdom pripade
veronikasad
26.11.14,13:41
To je ešte ďalšia práca okrem eshopu a súčasného zamestnania ? Alebo súčasné zamestnanie ti zamestnávatel navrhol zmeniť na živnosť ?
sneha
26.11.14,13:45
momentalne mam len eshop a sa rozhodujem prijat pracu na TPP alebo zivnot nakolko dovolenku a na vsetky veci budem mat narok, len co sa mi viac oplati kvoli danovemu priznaniu a daniam celkovo, socialnu aj zdravotnu si budem platit sama
veronikasad
26.11.14,13:48
aký ročný príjem=tržby máš z eshopu? Platíš už povinné odvody do SP ?
sneha
26.11.14,13:51
zivnost mam zopar mesiacov ako aj eshop a zatial to vychadza na 100€ mesacne a zatial si platim iba zdravotnu poistovnu
veronikasad
26.11.14,14:00
Ako zamestnanec budeš mať nárok na dovolenku, stravné lístky, nemocenské v prípade PN-ky.
Keď príjmeš prácu na živnosť, "keš" ti zostane viac ako pri práci na prac.zmluvu. Predpokladám, že odmena bude vyššia minimálne o odvody zamestnávatela, ktoré týmto ušetrí. Ty ale stratíš nárok na dovolenku, stravné, nemocenské, nezapočíta sa ti toto obdobie do nároku na dôchodok, po príp. zrušení živnosti nárok na dávku v nezamestnanosti. Lebo minimálne do 30.6.2016 budeš platiť len preddavky na zdravotné poistenie. Odvody do SP sa platia len v prípade prekročenia ročného príjmu - pre rok 2014 je to suma 12*412€.