babetka
20.10.04,11:46
Ahojte,
viem, že ste už o tejto téme písali, ale stretávam sa s rôznymi názormi.
Neviem s určitosťou, kedy dať dátum uskutočnenia účtovného prípadu:
- pri došlých faktúrach - deň dodávky tovaru/služby (splnenie dodávky), alebo deň kedy mi bola doručená.
- pri vyšlých faktúrach - deň odovzdania tovaru alebo vystavenia faktúry.
Ďakujem
AlaNR
21.10.04,05:26
Babetka, nikto ti nepise, chuda moje...
Tak ti napisem ja, ako to robime my :

- dosle faktury - den dodania tovaru alebo sluzby, takze, ked ti pride faktura za neviemco s datumom vzniku dan. pov. napr. 30.9.2004, ale vystavena bola 1.10.2004, tyka sa obdobia 9, davas ju s datumom septembrovym, toto maju osetrene len megafirmy ako telekom, pri tych davas fakturu do mesiaca, v ktorom pride.

- vysle faktury - den vystavenia faktury. Zasielame tovar cez zasielkovu sluzbu, datum vzniku dan.pov davame v den, kedy fakturu vystavime. Neviem si predstavit, ze by sme davali den odvozdania tovaru, to by sme asi potrebovali dalsieho cloveka, ktory by to sledoval.

E
babetka
21.10.04,05:53
Ďakujem AlaNR. Konečne sa mi niekto ozval. Ale píšeš o dátume účtovného prípadu alebo o dátume vzniku daňovej povinnosti?
Janca
21.10.04,06:08
Zakon v par. 2 hovori, ze dnom uskutocnenia uct. pripadu je den splnenia dodavky, platby zavazku, inkasa pohladavky, zapocitania pohladavky, postupenia pohladavky, prevzatia dlhu, poskytnutia a prijatia preddavku, uhrady uveru alebo pozicky, zistenia manka, skody, vkladu do obch. spolocnosti, pohyb majetku vo vnutri uct. jednotky a den zistenia dalsich skutocnosti vyplyvajucich z osob. predpisov, alebo vnutornych podmienok uct. jednotky, ktore su predmetom uctovnictva a kore v uct. jednotke nastali a uct. jednotka ma k dispozicii potrebne doklady, ktore dokumentuju tieto skutocnosti.
pozri blizsie aj par. 49, odst 1 /pri pohladavkach je to den splnenia dodavky/
pozri blizsie aj par. 50, odst 1 /pri zavazkoch je to moment vzniku zavazku/
babetka
21.10.04,06:31
Ahoj Janca.To opatrenie som už čítala niekoľko krát.Nejak mi to nedochádza. Kedy podľa teba vznikne záväzok-prevzatím tovaru, dňom vyhotovenia faktúry dodávateľom, alebo deň prijatia faktúry.
Keďže ja účtujem sklad spôsobom B, vychádza mi, že prevzatím tovaru, lebo zaúčtujem 504/321 a potom, ked ho predávam tak 311/604.
Pretože keď mi faktúra od dodávateľa príde neskôr ako ho predám (a zaúčtujem účtovný prípad s dátumom vyhotovenia dodávateľskej fa alebo prevzatia fa), tak budem mať výnos z tovaru skôr ako náklad na jeho nákup.
Ďakujem.
katika
21.10.04,06:44
AlaNR a co s tým, ked dátum dodania je 30.8.2004 a faktúra prisla az v 10.10.2004, sme mesačný plátcovia, musím dať dodatočné DP?
emily
21.10.04,06:48
Keď je dátum dodania a prijatia fa rôzny môžeš sa rozhodnúť, do ktorého mesiaca dáš. Ak ale máš fa do podania DP, čo však nie je Tvoj prípad. Ty ju dáš 10/2004. Nemusíš robiť DP.
ZuzanaA
21.10.04,06:49
Katika, zhruba sme sa zhodli, že na faktúrach sa riadiš dátumom kedy ti došli (tvoj prípad 10/2004), len u bločkoch z ERP, je to diskutabilné. Pozri debatu na

http://www.porada.sk/showthread.php?t=2476&page=1&pp=10
valeriam
21.10.04,06:52
Babetka, ak sa nechceš zblázniť zo sledovania a párovania tovaru z faktúrami, príjem tovaru účtuj 132/131, dátumom prijatia. Faktúru potom 131/321 dňom vzniku daňovej povinnosti uvedenom na faktúre. To bude pre teba aj smerodatný dátum pri uplatňovaní DPH.
No, kým som sa rozhýbala, už je téma niekde inde, ale v podstate je to tak,ako som písala hore, len keď ti príde faktúra neskôr, nebudeš mať v príslušnom mesiaci vypárovanú 131(aj tak dobre, budeš vedieť, že niečo chýba) Tú DPH potom uplatňuješ v tom mesiaci, ako ti fa.príde...viď už odporúčanú diskusiu na túto tému.
Janca
22.10.04,05:31
Pre ucto by som den uct. pripadu brala len ako den, od ktoreho sa odvija povinnost vystavit fakturu. Neplietla by som den uct. pripadu s datumom, kedy si mozem narokovat DPH na odpocet. Tak isto uctujem fa len vtedy kedy mi prisla, napr. v 10/2004, hoci bola vystavena aj v 1/2004. Mozem predsa uctovat o nejakych dokladoch len vtedy, ked ich mam skutocne v rukach. Ina vec su dohadne polozky.
Uctovnictvo je jedna vec a DPH a dane je druha vec. Neviem, ci som to napisala zrozumitelne. Opravte ma, ak nemam pravdu
babetka
22.10.04,06:31
Janca, asi som nepoučiteľná. Ked dostanem faktúru 5. januára 2005 (vyhotovená 3. januára) za materiál, ktorý som prevzala 30.12. 2004 a účtujem sklad spôsobom B, tak tento prípad podla mna spadá do účtov. obdobia 2004. Práve v tom mám chaos. Príjemku na sklad neúčtujem a spotreba materiálu 501/321 časovo súvisí s obdobím 2004. Ďakujem za trpezlivosť.
Janca
22.10.04,07:09
Uctovala by som nevyfakturovane dodavky, lebo z toho skladu teoreticky moze byt ubytok aj 30. a este aj 31. /ak robite/. A pre ucely DPH na fakture musi byt urceny ako den dodania 30.12.2004. Takze aj pre ucely DPH ide na odpocet v 12/2004. Ak by fa prisla z nejakeho dovodu po podani DP, dala by som ju na odpocet v mesiaci, kedy ju zauctujem. Tzn. v r. 2004 mas naklady a DPH odpocitas, ked mas fa. V tomto pripade este za posledny mesiac alebo kvartal roku 2004. Fa by mala byt vystavena do 15 dni od dodania tovaru, t.j. do 14.1.2005.
babetka
22.10.04,07:28
Dakujem Janca.
Janca
22.10.04,07:32
Ako hovori jeden p. danovy poradca /zabudnite, ze ucto a dane su jedna vec. Najprv rozmyslajte ako uctovnik a potom ako daniar, ked uz sedite na jednej stolicke za jeden plat/..... A to zabudol povedat, ze v tej jednej osobe je este sekretarka, vratnicka, postarka a niekedy aj upratovacka. Skratka holka pre vsetko ale s jednym platom.
babetka
22.10.04,08:18
zabudla si na skladníka a cenotvorbu, poprípade bútľavú vŕbu. A ako je to s tým účtom a daňami? Neviem ako môžem robiť dve rozdielne veci, ak ide o to isté. Nerozlišujem ani odpisy a neviem ako dostať do programu dva rozličné kurzy ako píšete v iných príspevkov. Som stratená!
Janca
22.10.04,09:28
Uz Ti kontrola nevezme internu smernicu, ze DO=UO. V lepsom pripade to prehliadnu, ale hrozi realna pokuta za nepravdive vedenie ucta. Ked HM kupis v 12/2004 a to este 30.12. /nejdem rozpisovat preco/, tak mi nehovor, ze si ho dokonca roka aj pouzivala, ked je pomaly kazdy na D. Urcite ho zaradis a v tom pripade si mozes uplatnit nanajvys uctovne odpisy za 12/2004 z urcenej doby. Podla dan. zakona Ti tiez vyjdu nejake odpisy a rozdiel medzi nimi predsa davad do DP, nie ? To je jeden z rozdielov medzi uctom a danami.
babetka
22.10.04,09:43
Ďakujem, že si mi to rozpísala. Jasné, že som nič nenakupovala 30.12., ale asi v polke roka.Bolo mi pohodlné dať do programu účtovné= daňové. Ale budem sa už radšej držať rád. Ešte raz ďakujem.
Janca
22.10.04,09:56
Ked to bolo v polroku tak to naozaj v tom prvom roku by mohlo trochu kopirovat tie tie danove odpisy ak je to zaradene v 1. skupine. Ale predstav si, ze si kupis nejaku vec, ktora je pre Teba a tvoju pracu zastarala po 3-4 rokoch a pritom je danovo v skupine 2. a viac. Tak co potom s tym ? A dalej da sa to vyuzit pri "danovej strategii".
To vsak nastastie alebo bohuzial nie je moja parketa, o tom rozhoduju ini.