renka.kk
28.04.06,20:36
Mám problém s dotáciou s UP,firma dostala v r.2005 dotaciu na vytvorenie nového pracovného miesta vo výške 80 000,- Sk. Peniaze prišli na účet
27. 12. 2005. bývala účtovníčka tieto peniaze zdanila a zahrnula do r. 2005.
Podľa zákona o DZP som čítala,že dotácia sa má zahrnuť postupne tak ako sa
čerpá, teda použije. Konfrontovala som túto dotáciu s pracovníkom UP a ten
mi povedal, že dotácia sa môže použiť na čokoľvek, že firma sa zaviazala len
mať vytvorené miesto 2roky. Predpokladam, však že firma nemohla využiť prostriedky z dotácia v r. 2005, nakoľko bolo len 4 dni do konca roka.
Ja mám obavy, že tento príjem mal byť zdaňovaný až v roku 2006, kedy vznikli skutočne výdavky z vytvorením pracovného miesta. /miesto bolo vytvorené 1. februára 2006/. Ja som prevzala účtovníctvo po bývalej účtovníčke a neviem kto má pravdu ona, alebo ja!
Ak to nechám tak, nevyhodia mi tohto roku výdavky súvisiace s vytvorením tohto pracovného miesta vo výške 80 000,- /mzdy,odvody apod.../?
Volala som aj na daňové poradenstvo do Žiliny, a potvrdili mi môj názor.
Neviem čo mám s tým robiť !? Poraďte!
KEJKA
28.04.06,19:21
máš pravdu v tom, že dopad dotácie na základ dane má byť neutrálny. Zároveň však závisí od zmluvy, dohody s UP, na aký účel sa má dotácia použiť a hlavne kedy. Mohli napr. prísť peniaze na účet 27.12., ale náklady už mohli vzniknúť pred tým.
Viete dokázať, že dotácia bola na také miesto, ktoré ste vytvorili až v 2/2006?.
Ak áno, tak by ste mohli podať dodatočné DP,a dotáciu si uplatníte vo výnosoch až za rok 2006.
Mne sa ale zdá, že ste zdanili bud správne alebo nesprávne predčasne, čiže DÚ by vám nemal čo vyčítať, štát se neukrátili. A náklady spojené s vytvorením prac. miesta vám nevyhodia, ved by to boli korektné náklady aj bez dotácie.
Ja by som to nechala tak.
renka.kk
28.04.06,19:37
ano, bola na konkretne miesto až v r. 2006, lebo ineho pracovnika nemaju. Na daňovom poradenstve v Žiline mi povedali, že mám boď opraviť DP za r. 2005, a príjem priznať až v r. 2006, alebo daňove priznanie za r. 2005 nechať tak, ak nevznikol preplatok na dani, vyššie odvody a pod. a ešte raz priznať dotaciu v r. 2006.
KEJKA
28.04.06,19:56
ano, bola na konkretne miesto až v r. 2006, lebo ineho pracovnika nemaju. Na daňovom poradenstve v Žiline mi povedali, že mám boď opraviť DP za r. 2005, a príjem priznať až v r. 2006, alebo daňove priznanie za r. 2005 nechať tak, ak nevznikol preplatok na dani, vyššie odvody a pod. a ešte raz priznať dotaciu v r. 2006.
predsa nebudeš dva razy zdaňovať..... podaj radšej dodatočné. Ale
s postojom DU nesúhlasím.