poter
27.11.14,09:12
Pred 17 timi rokmi som si od otca pozical na auto 10 000 sk. Zvyšok, 100 000 sk som si doplatil sám. pri vrátení penazí sa otec rozhodol, ze mi tie peniaze nechá. Otec pred smrtou prepísal byt na brata a do závede napísal, že mne kúpil auto.Ale v skutočnosti mi na auto dal len 10 000 Sk. Brat to chce mne zarátat do dedicstva tak, ako jemu sa zaráta byt.Tým pádom podla závete nezdedim nic. Podvod, ako lusk. Bolo to naozaj len tých 10 000, čiže som ani nepodpísal, ze ich prijímam, a okrem toho, taku istu sumu dostal aj brat Prave ze sa ide na pozostalost a notar dal poplatok 250eur tak pocitam ze tam daco zostalo.....Otec ked daroval byt povedal ze mne odkaze hotovost..najviac ma rozculuje ze ak dam svojmu potomkovi 10 000sk a on si za to kupi napriklad dom tak je nezmisel ze dam do zavete dom a nie 10 000sk To je aky pravny krok a ako sa branit proti takemu nezmyslu
ivka70
27.11.14,08:17
Mozes napadnut zavet, z dovodu, ze dospele dieta musi dostat aspon polovicu svojho zakonneho podielu, cize ak ste dedicmi len vy dvaja s bratom, musel by byt tvoj podiel v zaveti aspon 25%. Potom by bol zavet platny.
Pri dedeni zo zakona by si mohol ziadat, aby sa byt ako dar vysokej hodnoty, zapocital do bratovho podielu. O hodnotu bytu by bol teda znizeny jeho zakonny podiel.
Xanti
27.11.14,08:18
Závet je neplatný ak odporuje zákonu. Z majetku poručiteľa máš dostať aspoň polovicu zákonného podielu.
Čiže najmenej môžeš dostať 25% z majetku poručiteľa, ktorý sa dedí. Ak požiadaš o započítanie daru tak by si mal dostať vyššie dedičstvo.
buchač
27.11.14,11:38
No bratu....mal si brata...;)
ivka70
27.11.14,11:46
O darovani bytu niet pochyb, lebo na kataster musela byt vlozena darovacia zmluva, o darovani penazi na auto asi ziadna darovacia zmluva neexistuje, brat nebude mat cim operovat ....
marjankaj
27.11.14,19:22
A čo je predmetom dedičstva? Ty nezdedíš nič a brat asi takisto nič dediť nebude. Predpokladám, že byt má väčšiu hodnotu ako to auto.
marjankaj
27.11.14,19:24
Závet je aj zbytočný, ak pred smtťou všetko rozdal(daroval)
Katy a R
27.11.14,20:28
no zrejme niečo ešte na dedenie ostalo - inak by sa nepýtal ... ak by nebol majetok, tak ani nie je žiadne dedičské konanie;)
marjankaj
27.11.14,22:40
Katy, to nie je isté. Niektorí si to zvláštne vysvetľujú. Prečo by inak písal, že by nezdedil nič. Veď nech napíše, čo bolo v závete odkázané bratovi.
branislavp
28.11.14,00:12
Ak otec nezanechal po sebe žiadny majetok, byt prepísal na brata, tak už sa s tým nedá nič robiť. Otec mohol so svojim majetkom nakladať ako chcel. Dediť sa nebude mať čo, ak nie je po otcovi už žiadny majetok.
V Tvojom prípade, by si mohol, ak sa nedohodneš s bratom napadnúť závet.
Si rovnocenný dedič ako je aj brat, máš právo rovnako dediť
branislavp
28.11.14,00:32
Však práve preto otec pred smrťou prepísal byt na jedného zo synov, aby ten druhý nič nedostal. Bolo by dobré závet preskúmať, či obsahuje všetky zákonné náležitosti, či je platný pre dedičské konanie, ak nejaké bude.