problemfokus
27.11.14,09:55
V kratkosti vysvetlim o co ide. Od 3.9.2014 do 3.10.2014 som bol zamestnancom na TPP. V novembri mi bol vyplateny prijem za mesiac oktober. V novembri som si poziadal o davku v hmotnej nudzi vo vyske 66eur. Ja som momentalne v evidencii uradu prace, ako nezamestnany. Ja som ziadal o davky v hmotnej nudzi a prislo mi taketo rozhodnutie.

Moje meno, priezvisko je fyzickou osobou v hmotnej nudzi a priznava sa mu pomoc v hmotnej nudzi v sume 12,10eur mesacne od 1.11.2014. Ziadatel je slobodny, nezamestnany, je vedeny v evidencii uchadzacov o zamestnanie, na zaklade rozhodnutia socialnej poistovne, nema narok na davku v nezamestnanosti. Ziadatel mal uzatvorenu pracovnu zmluvu v obdobi od 3.9.2014 a 3.10.2014 na zaklade potvrdenia zamestnavatela mu bol v mesiaci november 2014 vyplateny prijem za mesiac Oktober 2014 vo vyske 66eur.
Na zaklade uvedeneho vznika narok na pomoc v hmotnej nudzi:
- davka v hmotnej nudzi pre jednotlivca vo vyske 61,60eur. V zmysle paragrafu 4 ods. 3 pism. a) zakona o pomoci hmotnej nudzi prijem na ucely tohto zakona je nie 25% z prijmu zavislej cinnosti alebo obdobneho prijmu v cudzine.
Ziadatel ma prijem zo zavislej cinnosti znizeny o 25% v zmysle paragrafu 4 ods. 3 pism. a) zakona o pomoci v hmotnej nudzi vo vyske 49.59eur. V zmysle paragrafu 15 ods. 1 zakona o pomoci v hmotnej nudzi sa suma pomoci v hmotnej nudzi urci ako rozdiel medzi uhrnom sum davky a prispevkov (61.60eur) a prijmom (49.59eur). V zmysle paragrafu 15 ods. 2 zakona o pomoci v hmotnej nudzi sa vypocitana suma pomoci v hmotnej nudzi zaokruhluje na desat eurocentov nahor a poskytuje sa vo vyske 12.10eur mesacne od 1.11.2014.

Poucenie ze sa mozem do 15 odvolat.
Mna zaujima nasledovne. Teraz jeden krat mi bude vyplatena davka v hmotnej nudzi 12,10eur a od decembra to bude 61.60eur? Nakolko som mal prijem este v novembri, teda vyplatu za mesiac Oktober? Len co to potom znamena ze prijem zo zavislej cinnosti znizeny o 25% vo vyske 49.59eur.

Dakujem za vysvetlenie.
veronikasad
27.11.14,09:02
Do príjmu, o ktorý sa znižuje dávka v hmotnej núdzi sa započítava 75 % čistej mzdy, to je tých 49,59€ (75 % z 66). To isté platí aj o práci na dohodu. Ak v mesiaci novembri už nebudeš pracovať, v mesiaci decembri ti vyplatia dávku v hmotnej núdzi v sume 61,60€
problemfokus
27.11.14,09:12
Veronika ja ziadnu dohodu nemam, ani pracu nic, som bez prijmu. Teda v mesiaci december mi bude vyplatena suma 61.60eur? Len teraz v novembri 12.10eur?
veronikasad
27.11.14,09:14
OK, to som ti len napísala aby si vedel, že ak uzatvoríš akúkolvek dohodu a budeš mať príjem, dávku v hmotnej núdzi ti znížia. Platí to aj v prípade ak by si išiel pracovať na dohodu namiesto účasti na aktivačných prácach.
Ano, november 12,10€, december 61,60€, ak nebudeš mať iný príjem.
problemfokus
27.11.14,09:22
Joj dakujem pekne za vysvetlenie. V decembri sa idem hlasit na urad prace, dufam ze ma neposlu robit aktivacne prace. Ak by ma poslali robit aktivacne prace, tak od dna odmietnutia mi zanika davka v hmotnej nudzi? Na urade prace zostanem aj nadalej evidovany? Odvody do zdravotnej poistovni mi bude teda platit nadalej stat?
veronikasad
27.11.14,09:24
Od akého dátumu ti dávku pozastavia v prípade odmietnutia - neviem, to sa spýtaj pracovníčky pri najbližšom kontakte. V evidencii uchádzačov zostaneš naďalej, UP bude za teba platiť zdr.poistenie.