IVETA N
27.11.14,14:43
chcem sa spýtať múže zapísať vlastnicke prava k pozemku cez ROEP úplne cudzia osoba, pretože vlastník, ktorého sa to týkalo v tom čase už 20 rokov nežil?



Ďakujem za skoru odpoveď


Iveta N
a_je_to
01.12.14,21:44
existuje aj niečo také, pozri § 11 až 12 zákona 180/95 ... vydržanie, ktoré potvrdí kataster, ako správny orgán ... posudzuje aj mieru cudzosti a práva tej osoby ...
IVETA N
02.12.14,09:56
jedna sa o polnohosp.podu, ktorá bola sice v 77 roku prededena , ale nakoľko vtedy táto pôda patrila štatu tak sa nedala napísať na list vlastnictva, no zrazu keď sa začali o to zaujímat developery tak sme zistili, že to bolo v 2010 prepisané už na toho ktorý v tom čase 20 rokov nežil .Mna len zaujíma ato a neviem sa nikde dopátrať či ,,ROEPKA,, neskúma to , že kto to zapisuje ....
a_je_to
02.12.14,11:20
nepoznám celý tvoj problém. To je normálka, že sa zapíše pôda na posledného známeho vlastníka. Aj ja som pred 2 týždňami dedil po starom otcovi, ktorý umrel r. 1949 a zapísali to na neho až teraz pri ROEPe... ROEP skúma, prejednáva v komisii, kde sú aj zástupcovia obce, občanov, SPF ... atď. Ale ... všetci sú podplatiteľní ...
IVETA N
02.12.14,13:34
nechápem , že na posledného známeho vlastníka. Veď ani jeden z nich v tom čase nežil : Problém je taky : Babka s dedkom zomreli v tom istom roku /1977 / pôda bola vlastníctvom štátu, takže to na potencionalneho dediča nemohlo byť prepísané . Čirou náhodou to v roku 2009 bolo prepísané ale na nežijúceho vlastníka....
a_je_to
02.12.14,20:02
posledný známy vlastník môže byť aj mŕtvy, ak niet známeho živého. Tak som to mal aj ja. Pôda nebola na štát, ale na družstvá, to je iné. Tie sa rozpadli a pôdu, ktorú nik nevyžiadal do 1995 zapísali na pôvodných, ktorých našli v PKV ako posledných. ROEP je predsa obnovenie evidencie ...
Mária27
02.12.14,20:33
Pomerne málo známa je vyhláška k zákonu a uznesenie vlády,ktoré prikladám. Možno niečo vysvetlia.
IVETA N
04.12.14,08:07
citala som si 11 a 12 ak som tomu dobre porozumela , ROEP tak na základe nejakeho harmonogramu ma dat dokopy nezrovnalosti , ktoré sa nachádzajú v pozemkovej knihe stanoví sa komisia spravidla sedem členov jedným z clenov by mal byť aj potencionálny vlastník pozemku potom ak ten potencionálny vlastník preukaže opravnené vlastnictvo k pozemkom tak ho na základe jeho žiadosti a smozrejme preukázaniu podľa prisl.zákonov zapísu na LV .ale keď vlastník, v tomto našom prípade už v case zapisu nežije nie je to prededene na deti vlastníka , ktorý nežije nobolo dedicke konanie v prospech jeho detí tak si ROEPKA zoberie ,, spis,,, čo je na katastrálnom urade najde tam rozhodnutie štátneho notara z roku 1977 a na základe tohto rozhodnutia ho tam zapíše bez toho aby sa niekto upovedomil , ž eprichádza k zapisu dediča....
IVETA N
04.12.14,08:14
ROEPKA je pekny nechcem sa vyjadriť čo bohužial na SLOVENSKU je to tak v tom 1995 piatom sme o tej pode vobec nevedeli ..... patrila štatnemu majetku .
a_je_to
04.12.14,10:39
V tomto nemáš celkom pravdu, lebo ROEP verejne upozorňuje všetkých, aby v zákonnej lehote cca 1 mesiac prezreli, návrh elaborátu, či niečo tam nemajú zabudnuté. Iba ľudia jednak nie sú naučení také výzvy brať. A jednak nevedia sa v geodetických spisoch orientovať a rezignujú na svoje nároky. Tvojmu opisu som porozumel, ale stále neviem čo riešiš. Ak máš tam v KN zápis na prastarého otca, kľudne si k nemu vyťahal príslušné LV a podaj návrh na prededenie novoobjaveného majetku ... určite uspeješ. Ale rátaj s tým, že rovnocenných dedičov môže byť aj hodne viac.
IVETA N
04.12.14,14:00
čo je to verejne a ako upozorňuje všetkych? Zašle nejaký ,,list,,, potencionálnym dedičom alebo výveskom na uradnú tabuľu? keď formou úradnej tabule ako som sa mala dozvedieť napr. ze ide na rad pozemok kde mám byt na základe prededenia vlastníkom.
a_je_to
04.12.14,19:28
No ... určite, že máš pravdu v tom, že si sa to reálne nemala ako dozvedieť. Ale zákon bol dodržaný a úrady nepochybili, iba občan nemá z takej spravodlivosti nič. Ak je pozemok stále na zomrelého príbuzného, možno ho dediť. Ak je zapísaný podvodom na iného, tam treba nasadiť právnika. Nech zistí, či neuplynuli lehoty a čo sa ešte dá s tým robiť.
IVETA N
05.12.14,08:05
lehoty už určite uplynuli, dá sa to napadnúť len súdnou cestou , ale nepochopím jednu vec čo sa týka ROEP ,že ona si len tak zoberie nejaký spis/ bez toho aby tam dal niekto trebárs já, nejakú žiadosť o ,, danie do poriadku pozemku,,? / na katastrálnom urade a zapíše v našom prípade rozhodnutie štátného notára z roku 1977. ROEPKA vôbev neskúma či ten daný dedič z rozhodtnutia ŠN žije vyvesí všetko len na uradnú tabuľu a pre ňu to končí zápisom na čo majú podklady.
a_je_to
05.12.14,18:47
Presne to, čo kritizuješ je jediná a správna cesta. Do pozemkovej knihy na PKV sa prestalo zapisovať od roku 1964, okrem odkazov na dedičské rozhodnutia, alebo ani to. ROEP má za úlohu vyhľadať a zapísať posledných známych vlastníkov z dedičského archívu súdov. Aby si to prípadní dedičia mohli vyhľadať a predediť. Nič správnejšie neexistuje. Mám s tým dobrú skúsenosť zo svojho urbáru, funguje to, nemám výhradu. Že viaceré ROEPy nie sú dobre spracované je vina zlej súčinnosti komisie, zväčša obce, starostu a člena komisie za občanov.
IVETA N
06.12.14,08:13
s tou súčinnosťou komisie plne s tebou súhlasím nekritizujem , ale potom tá súčinnosť respektive nesúčinnosť vrhá tien podozrenia na celú ROEPKU .Až teraz som sa vlastne uistila , že ROEPKA zapíslala vlastne posledného znamého vlastníka zo súdného archívu /bez toho aby tam niekto dal nejakú žiadosť/ dúfam, že som to dobre prave po tejto Tvojej odpovedi pochopila.V našom prípade je tak , že máme v rodine úplne ,,,cudzie,,človeka dozvedel sa o pozemkoch v roku 2007 zistil si skutočnosti , ktoré sa tykali tohto pozemku a v roku 2009 pekne krásne pomocou komisie prepísal.Je dosť znalý veci aby , to takto vymyslel a este k tomu chce oddelit ešte aj s tej polovičky cast podielu a tým sa jeho družka / nasa rodina / stane nadpolovičným vlstníkom a nechcem patrať po tom čo môže nastať keď jeho družka bude ,, zákonným vlastníkom nadpolovičnej väčšiny 20 000 m2 -vého pozemku.