glonydko
27.11.14,16:26
Pred 10 rokmi som na nátlak manželky s ktorou som v tom čase už bol v rozvodovom konaní daroval ( spoločne sme darovali ) podiel na dome deľom, 1/6 sznovi a 1/6 dcére s tým, že sme sa dohodli USTNE že po rozvode ostane dom mne a ja každého vyplatím z hodnoty domu - kolko sme investovali, čo bolo cca 2 mil SK - jednalo sa o čerstvo postavenú novostavbu, deti mali prispievať aj na hypotéku. Akonáhla bol prevod urobený na katastri, už sa so mnou nik nebavil o dohode, rozvod trval 2 roky a od 2007 riešim BSM, už ukončené na súde, ešte nie je právoplatné. Sud nezobral do úvahy ani požičku na zateplenie, ktoru som bral len ja, a ktorú exmanželka zaprela, z čoho mam teraz exekuciu Deti mi už avízovali, aby som sa vypratal z domu, jua som zatiaľ ani nedostal vyplatené peniaze, malo by to bat vo výške zhruba toho dlhu, o ktorom som hovoril, že sud to neakceptoval. Cize prakticky ak ma vyplatia cca 30,000 eur, a zaplatim exekuciu, ostane mi 0 EUR na riešenie byvania. Neviem na koho sa mam ešte obratit, kto by mi vedel ešte pomoct, detom vypisujem, ale je to bez odozvy, celz život som sa i ne staral, mali nadštandart, teraz som na mizine, moje postavenie starobneho dochodcu mi neumožnuje ani vybavit uver, ani kvolo tej exekucii to nejde, som sklamani z konania deti, ale čo mi to pomože, mam sa vyhražat že sa zabijem? už je to naozaj čiste zufalstvo. Vlastne deti ma budu vypratavat z domu, ani si nemam kde tie veci dať ... mam 60 rokov, syn 38, dcera 35, obaja zamestnani
buchač
27.11.14,15:29
Mária27
27.11.14,16:13
Občiansky zákonník
§ 630
Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy.
marjankaj
27.11.14,19:16
Ešte keby si vysvetlil, čo sa v zákone myslí pod "dobrými mravmi".
Katy a R
27.11.14,19:33
marjankaj
27.11.14,19:37
No píše sa tam toto.

Keďže zákon dobré mravy bližšie nešpecifikuje, bude posúdenie konkrétneho obsahu dobrých mravov závisieť od konkrétnych okolností prípadu a v prípade sporu toto posúdenie urobí súd.

A naše nezávislé súdy to určite posúdia spravodlivo.
marjankaj
27.11.14,19:48
Moslim bude mať svoj názor na dobré mravy.
Rovnako aj katolík.
A aj evanjelik.
Napríklad katolíci by mohli považovať za porušenie dobrých mravov sobáš ich syna s evanjelickou nevestou. Vraj len cez moju mŕtvolu. Toto sa naozaj stalo. Mladí sa nevzali. Syn je doteraz slobodný.
Katy a R
27.11.14,20:11
janko, zbytočne nám tu špiritizovať - každý prípad je (predpokladám) posudzovaný individuálne. (v tých linkoch to je napísané) A čo sa týka "našej spravodlivosti" - to už ťažko (ja napr. posúdiť neviem, som ešte na súde nebola- tak len čo z médií ...) skrátka, zadávateľ si to musí zvážiť sám
Ice dive
27.11.14,20:13
ďalšia vec, čo sa asi stalo v danej rodine, že deti vo veku 38 a 35 pracú otca z domu... nakoľko už aj tie deti sú dosť staré na to aby mali vlastné bývanie načo potrebujú predávať to otcovo... skôr si myslím, že obe strany majú čo to za ušami a svoj pohľad na to čo sú dobré mravy...
marjankaj
27.11.14,20:30
Katy, ja som to dal iba preto, že zákon a dokonca aj ústava sa odvolávajú na dobré mravy, ktoré nie sú nikde definované. Teda záleží ako si to vysvetlia právnici a rozhodne súd. Aby nebol zadávateľ prekvapený, ak to nedopadne podľa jeho predstáv. Sudcovia aj právnici vedia zatlačiť na psychiku, aby výpovede boli podľa istých predstáv.
korela
27.11.14,20:30
Asi to treba urobiť čo najrýchlejšie, kým sa to neprepíše na ďalšiu osobu/-y.
Mária27
27.11.14,20:34
vtedy treba vrátiť peňažnô náhradu
lujza.j
27.11.14,20:34
http://www.e-pravo.sk/questions/view/764/dedenie-a-vratenie-daru


Právo darcu domáhať sa vrátenia daru nevzniká v zmysle ustálenej judikatúry pri prostej nevďačnosti obdarovaného voči darcovi ani pri menej významnom porušení dobrých mravov zo strany obdarovaného. Za hrubé porušenie dobrých mravov obdarovaným preto nemožno považovať napr. predaj darovanej veci cudzej osobe alebo nenavštevovanie darcu pri príležitosti sviatkov a jeho životných jubileí (R 31/1999). Predpokladom úspešného uplatnenia práva darcu je naopak veľký nevďak zo strany obdarovaného, ktorý sa prejavuje v takom jeho správaní, ktoré možno kvalifikovať ako hrubé porušenie dobrých mravov. Ide buď o porušenie značnej intenzity alebo o porušovanie sústavné, ktoré však v dôsledku svojho trvania, priebehu a pôsobenia na darcu alebo členov jeho rodiny nadobudne povahu hrubého porušenia dobrých mravov. Takýmto kvalifikovaným porušením dobrých mravov je napr. fyzické násilie, neposkytnutie potrebnej pomoci, hrubé urážky apod.
korela
27.11.14,20:39
Ak je tak, tak dobre. Čo poznám, po prepisoch už iba ťažkosti, majetok sa nedá vrátiť späť. Ďakujem.
marjankaj
27.11.14,22:37
Píše sa tam:
Takýmto kvalifikovaným porušením dobrých mravov je napr. fyzické násilie, neposkytnutie potrebnej pomoci, hrubé urážky apod

Nič z toho zadávateľ nespomínal. Možno by sa dalo použiť "a pod".
branislavp
27.11.14,23:59
Vyber sa na ministerstvo spravodlivosti, alebo na úrad vlády, alebo až priamo k hlave štátu a tam hľadaj pomoc. Vypovedaj pravdivo o svojej situácii. Možno natrafíš na správnych ľudí a poradia Ti ako ďalej a čo v tom probléme sa dá robiť.
Ak sa Ti zdá, že súd konal zaujato a nespravodlivo voči Tvojej osobe, obráť sa na najvyšší súd a žiadaj o prešetrenie veci. Najlepšie je jednať osobne. Rýchlo konať. A môžeš ísť aj za zamestnávateľom detí a vypovedať o ich správaní.
Vyber sa na kataster nehnuteľností a poraď sa s nimi ako najskôr zaplombovať nehnuteľnosť z dôvodu, že dar berieš späť. Opýtaj sa, čo máš k tomu urobiť neodkladne, aby sa zabránilo k ´dalšiemu prevodu tých podielov, ktoré si daroval.
Pouvažuj nad mojou radou. Opravdu je ťažko radiť, je to komplikované.
marjankaj
28.11.14,14:38
Toto si trochu prehnala. Vôbec to nemusí dostať späť. Viď BMG invest a podobné firmy.