novemberrain
28.11.14,07:02
Na tento problem sa prislo, ked som sa snazil vybavit uver pre firmu v bankach. V dvoch bankach mi zamestnankyne banky na zaklade predlozenej suvahy a danoveho priznania oznamili, ze by som mal vymenit uctovnicku, pretoze to ako vedie uctovnictvo skodi firme. Ked som sa rozhodol zmenit uctovnicku, ta mi oznamila, ze mam voci nej dlhy, dlhy o ktorych som nevedel a ktore zakomponovala bez mojho vedomia do uctovnictva. Jednym dlhom je uver, na ktorom je podpis ex-konatelky (rodinny prislusnik uctovnicky), ktora mi pred odchodom z firmy neoznamila, ze niekedy taky uver podpisala a druhym je faktura za obdobie, ked ex-konatelka este bola vo firme a jej rodina jej poskytovala uctovnicke sluzby zdarma, bez akejkolvek zmluvy. Po odchode ex-konatelky za uctovnictvo tej iste uctovnicke normalne platim. Kazdy z konatelov mohol v sro konat a podpisovat zmluvy samostatne. Napriek tomu, je mozne sa nejako branit?? Tato situacia mi pride absurdna, zmluva o uvere a faktura za uctovnictvo vymyslena.
buchač
28.11.14,06:15
Na základe určitých viet z príspevku by sa dalo uvažovať len o jednej variante.

Využiť služby právnika a ten nech koná v súlade zo zákonmi, t.j. podanie patričnej žaloby na súd.
veronikasad
28.11.14,06:23
V čom sa prejavuje - podľa banky - to vedenie účtovníctva v neprospech firmy ?
novemberrain
28.11.14,06:59
Firma ma v uctovnictve vedeny dlh (voci uctovnicke). Firmam, ktore maju vela dlhov, banky pozicat nechcu.
Braňo
28.11.14,07:25
v prvom rade by si si mal uvedomiť, že účtovníčka nezodpovedá za vecnú stránku dokladov, ale za zaúčtovanie dokladov. V tomto prípade by si mal vyjasniť, či takéto záväzky existujú alebo nie. Avšak ako konateľ by si nemal byť prekvapený o takýchto veciach, nakoľko priebežne sleduješ finančný stav firmy, však?
Dav
28.11.14,08:27
Účtovníčka vedie účtovníctvo na základe predložených dokladov a ani nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu nezistí zo súvahy, či účtovníčka účtuje správne, alebo nie.Pracovníci banky majú interné predpisy na posudzovanie vlastného imania a celkového chodu firmy, ak upozornia na im pre úver nevyhovujúce hodnoty, neznamená to, že na vine je účtovníčka. Na vedenie účtovníctva nie je potrebné mať písomne uzatvorenú zmluvu. V prvom rade by bolo osožné, aby ste si vo firme vyjasnili vzťahy s ex-konateľkou, ex-zamestnancami a záväzky, ktoré títo ex-kompetentní nadobudli pre spoločnosť, hodnota záväzkov, splatnosť a opodstatnenosť. Ak sú neopodstatnené, tak ich vymáhať, aj súdne, ak sú opodstatnené, tak ich treba akceptovať.