staci
28.11.14,08:14
pracujem na smeny, 8hodinový pracovný čas. z toho mám nárok na 30min prestávku na obed. zamestnávatel má prevádzku aj 2 soboty v mesiaci. mám tieto otázky:
1. zamestnávatel mi dáva prácu v sobotu s tým, že si tými hodinami nahrádzam obedné prestávky, aby som naplnil pracovný fond za daný mesiac. Je to v poriadku? Práca v sobotu je predsa hodnotená inak ako cez týždeň.
2. čo sa týka zamestnaneckých porád, upravuje to nejak zákon, alebo je to zamestnávateľovi. Mávame porady mimo pracovnej doby, čiže počas našeho osobného voľna, a nikto nám to nezaplatí. Je to bežná prax?
Ďakujem za odpoveď.
ivka70
28.11.14,07:42
1a. prestavka nie je platena a ak ty pracujes 8 hodin, z coho je 1/2 hodina prestavka a v zmluve mas 40 hodinovy pracovny tyzden, tak ti kazdy den chyba 1/2 hodina do pracovneho casu

1b. praca v sobotu nie je specialne platena - zakonnik prace priplatok za pracu v sobotu nepozna, pokial je sucastou pracovneho casu a nejde o nadcas (co u teba je, kedze nahradzas tie chybajuce 2,5 hodiny z tyzdna)

2. ak zamestnavatel povinne zvola poradu mimo standardneho pracovneho casu, tak ucast na porade sa pocita ako normalny pracovny cas zamestnanca, pripadne nadcas. Je to ale bezna prax u zamestnavatelov, kde sa zamestnanci nebrania :)
kopretinka
28.11.14,08:37
čo máš v zmluve? 8hod.smenu alebo 7,5hod.?
staci
30.11.14,06:49
mam 40hod pracovný čas za týždeň...takže ako píšeš, chýba mi teda každý deň 0,5hod. Tzn.že tie soboty sú v poriadku. Mám v hlave nejakých 25% za soboty, ale to je asi len v prípade, že to je ten nadčas, že?
2.s tými poradami to teda skúsime nejako vyriešiť :)
Ďakujem