lenka_mikusova
28.11.14,11:19
Dobrý deň. Chcela som si predbežne urobiť formálnu kontrolu v peňažnom denníku. Účtovníctvo robím iba od decembra minulého roka. Účtujem v programe MRP. V jednej knihe som našla vzorec na túto kontrolu, ale nesedí mi to. Možno skúsenejší by mi poradili, kde asi môže vzniknúť chyba.

Vzorec:
(príjmy v hotovosti+príjmy na bankové účty-priebežné položky príjem)=(príjmy zahrňované do základu dane+príjmy nezahrňované do základu dane)

(výdavky v hotovosti+výdavky z bankových účtov-priebežné položky výdaj)=(výdavky na dosiahnutie, zabez. a udržanie príjmov + výdavky neovplyvňujúce základ dane)

z roku 2013 sa mi do PS preniesli iba KS pokladne a bank. účtu. žiadne neuhradené záväzky ani pohľadávky k 31.12.2013 podnikateľ nemal.
Priebežné položky účtujem iba pri platbách kartou,prípadne pri nákupoch cez e-shop a vždy ich mám vyrovnané.
odpisy nemáme, ani pokladnu a účet v cudzej mene nemáme.
Podnikateľ v decembri 2013 dostal dotáciu z UPSVaR, ale čerpať ju začal až od januára 2014. Čiže všetko čo čerpal z dotácie (nákup tlačiarne a preddavky na zdrav.poistenie) dám na konci roka do príjmov ovplyvňujúcich základ dane, ale aj tak mi podľa vzorca vznikne rozdiel.

Pri tých výdavkoch podľa vzorca mám presne rozdiel v sume aká je v priebežných položkách v stĺpci výdaj.
Pri príjmoch podľa vzorca mám rozdiel tiež, ale menší ako je suma v priebežných položkách. Tak neviem kde môže byť chyba.

A ešte priebežné položky pri platbe kartou v obchode, alebo pri platbe kartou cez eshop účtujem takto:
1. ID napr. 6.10. bločik z obchodu alebo faktúra z eshopu - stĺpec "priebežné položky výdaj" a stĺpec "výdaje OZD celkom" v členení na "zásoby"
2. BV napri. 8.10 bank.výpis - stĺpec "banka výdavok" a stĺpec "priebežné položky príjem"
Snáď v tomto nerobím chybu.
fortunka
28.11.14,12:20
To účtovanie platieb kartou si zbytočne komplikuješ pri FO a neplatcovi. Pripneš blok ku bankovému výpisu a nauctujes to priamov banke ako výdavok a nebudeš maturovať nad priebežnými položkami a IDčkami
Čo sa týka takejto kontroly, nikdy som to nerobila.. takže neviem.. ja dám F7,skorntrolujem zostatky na všetkých účtoch a pokladniach a to je všetko :))) Ja by som do tvojho vzorca vôbec nedávala žiadne priebežné položky ak ich máš nulové teda, je to zbytočné :) Do daňového nikam nejdu a ani do nedaňových ani do daňových PaV. A chybu už potom treba hľadať iba po riadkoch.. niekde bude možno chyba... skús hľadať tú sumu čo ti vyjde keď to zrátaš bez priebežných... :)
lenka_mikusova
28.11.14,13:24
Vďaka. Určite pôjdem hladať chybu po riadkoch. Ale tie priebežné položky účtujem podľa § 12 ods. 5) postupov účtovania pre JU.
fortunka
29.11.14,18:51
Aj tak je to zbytocnost podla mna. No ale ako myslis :)))
Andyke
30.11.14,16:21