zaclony
29.04.06,14:15
Prečítala som si väčšinu príspevkov o dohode, aby som sa neopakovala a tak sa chcem len uistiť v niektorých bodoch.
Občas potrebujem, aby mi šila jedna pani.Napíšem s ňou dohodu na celý rok a zahlásim ju na soc.poisť. Na konci roka ju odhlásim a potom opäť v ďalšom zahlásim ?
Vždy keď jej vyplatím sumu zníženú o uraz.poist., do 15 dní po vyplatení dám avízo daňovému úradu?
A budem sa triasť pred kontrolou, že ju používam celoročne na tú istú činnosť?
Z tých príspevkov som to takto pochopila, že?
Vďaka za akukoľvek odpoveď.Nezabudla som ešte na nejakú povinnosť?
KEJKA
29.04.06,12:57
no.. asi ti neporadím, ale som sa pozastavila nad úrazovým poistením, mám zato, že úrazové poistenie platí zamestnávateľ, nie?
spomínaš urazové ako zrážku, ale nepomínaš daň... ako to je?
dopredu sa ospravedlňujem za to úraové, DOVP som mala naposledy pred 2 rokmi.... neviem presne ako to bolo v mzde riešené.
No a tá dohoda by naozaj nemala byť celoročná. Mala by si ju podľa všetkého opakovane prihlasovať, odhlasovať.....
DanielaSL
29.04.06,14:07
Prečítala som si väčšinu príspevkov o dohode, aby som sa neopakovala a tak sa chcem len uistiť v niektorých bodoch.
Občas potrebujem, aby mi šila jedna pani.Napíšem s ňou dohodu na celý rok a zahlásim ju na soc.poisť. Na konci roka ju odhlásim a potom opäť v ďalšom zahlásim ?
Vždy keď jej vyplatím sumu zníženú o uraz.poist., do 15 dní po vyplatení dám avízo daňovému úradu?
A budem sa triasť pred kontrolou, že ju používam celoročne na tú istú činnosť?
Z tých príspevkov som to takto pochopila, že?
Vďaka za akukoľvek odpoveď.Nezabudla som ešte na nejakú povinnosť?

Môžeš s tou pani urobiť dohodu , ale treba v nej vymedziť určitú úlohu napr. obšiť 100 ks nohavíc. Avšak aby to bolo aj reálne hodinám , ktoré jej vykážeš. Samozrejme vedieš jej evidenciu dochádzky. Úrazové poistenie platíš ty ako zamestnávateľ , nesťahuješ jej to z odmeny. Ak jej príjem bude nižší ako 5.000,- Sk a neuplatní si vo "Vyhlásení" odpočitateľnú položku a ani daňový bonus , tak odvádzaš z jej príjmu zrážkovú daň.Túto odvádzaš do 15-ho a zároveň pošleš DÚ hlásenie o zrážkovej dani. Ak ale si pracovníčka uplatní odpočitateľnú položku , zrejme jej daň platiť nevyjde. V prípade vyššieho príjmu ako 5.000,- Sk už odvádzaš preddavkovú daň. Ak budeš takto postupovať , myslím, že by si sa nemala báť kontroly.
zaclony
30.04.06,12:56
čiže okrem úrazovky, odvediem daň v závislosti od sumy.Ale ak robí doma a ja jej prácu nosím ako sa dá rátať dochádzka? Ona má okrem mňa aj inú prácu na trvalý pomer ,tak si dan.prizn.bude robiť u neho.
A ešte nemám jasno, aký je rozdiel medzi zrážkovou daňou a preddavkovou?
Teda je možné ju zahlásiť na sociálku len raz v roku?
Ak jej dám 4999 Sk a odvediem ešte úrazové z mojej kapsy,treba jej strhnúť zo 4 999 Sk aj daň?/v tomto prípade tú zrážkovú?
DanielaSL
30.04.06,14:02
čiže okrem úrazovky, odvediem daň v závislosti od sumy.Ale ak robí doma a ja jej prácu nosím ako sa dá rátať dochádzka? Ona má okrem mňa aj inú prácu na trvalý pomer ,tak si dan.prizn.bude robiť u neho.
A ešte nemám jasno, aký je rozdiel medzi zrážkovou daňou a preddavkovou?
Teda je možné ju zahlásiť na sociálku len raz v roku?
Ak jej dám 4999 Sk a odvediem ešte úrazové z mojej kapsy,treba jej strhnúť zo 4 999 Sk aj daň?/v tomto prípade tú zrážkovú?

Presne ako píšeš zo 4.999,- odvedieš úrazové a stiahneš jej 19% daň. Je to v tomto prípade zrážková - lebo jej príjem je do 5.000,- , neuplatní si odpočitateľnú položku, lebo si ju určite uplatňuje u svojho zamestnávateľa , kde má pracovný pomer.A ani nesmie mať uplatnený daňový bonus.
Rozdiel je tento: Zrážková daň - ak je príjem do 5.000,- Sk a nie je uplatnená odpočitateľná položka a daňový bonus.
maturantka
30.04.06,17:28
Teda, ak sa dohodneme na odmene za dohodu vo výške 5010,--, robíme daň preddavkovo, netreba nič zvláštne hlásiť na DÚ? Do akého termínu treba v tomto prípade odviesť daň? Spolu s preddavkami z klasických miezd? Ďakujem.
Luba
30.04.06,18:31
Áno, pri odmene 5010,- je už preddavková daň, odvedie sa na DÚ spolu s ostatnými preddavkovými daňami z prac.pomeru a extra sa nič nehlási, len sa samozrejme táto daň zahŕňa do štvrťročného prehľadu. T.j. z pohľadu vzťahu voči DÚ je to jedno, či je preddavková daň z dohody alebo z prac.pomeru.
maturantka
01.05.06,07:47
Ďakujem a pridávam bod. To ma potešilo, ešte musím spracovať šéfa... Radšej jedna dohoda nad 5000 ako dve pod. Menej starostí pre mzdárku...
Jozef Mihál
01.05.06,08:00
mimotemy úmyslom MFSR bolo pri zdanení "dohôd do 5000 Sk" zrážkovou daňou uľahčiť robotu mzdárkam...
maturantka
02.05.06,14:09
Pri všetkej úcte, myslím, že jednoduchšie je pre mňa odvádzať preddavok na daň z dohôd v termíne spolu s ostatnými mzdami a nie chodiť so špeciálnymi tlačivami na DÚ. Alebo som to zle pochopila?
Tweety
02.05.06,14:10
Pri všetkej úcte, myslím, že jednoduchšie je pre mňa odvádzať preddavok na daň z dohôd v termíne spolu s ostatnými mzdami a nie chodiť so špeciálnymi tlačivami na DÚ. Alebo som to zle pochopila?
My sme to pochopili, iba že to takto nepochopili aj na DÚ.:cool::rolleyes:
maturantka
02.05.06,17:14
Tweety, prosím ťa, tak podľa Teba je to zjednodušenie alebo skomplikovanie? Nech viem, čo mám učiť "" ... Neviem, ako to myslel pán Mihál, ja som len začiatočník. Ďakujem.
Tweety
03.05.06,08:28
Tweety, prosím ťa, tak podľa Teba je to zjednodušenie alebo skomplikovanie? Nech viem, čo mám učiť "" ... Neviem, ako to myslel pán Mihál, ja som len začiatočník. Ďakujem. Možno na začiatku dobrý úmysel DÚ sa v praxi prejavil úplne inak. Mal prácu mzdárok zjednodušiť a on ju určite skomplikoval.:cool:
zaclony
05.05.06,14:04
Mala som toľko prace tento týžděň, že so nereagovala na svoje dotazy, i napriek tomu som sa veľa od tiaľto dozvedela. Takže mám radšej počkať, kým sa jej nakopí práce nad 5000 Sk, pred tým ju zahlasim na socialke, potom jej vyplatím 5000 Sk minus preddavková daň a odvediem úrazové, na to je špeciálne tlačivo asi.A po štvrť roku pošlem nejaký prehľad o preddavkovej dani? Ja som totiž len živnostník.Odmietam platiť soc.pois. a tak kvôli dohode musím s týmto úradom komunikovať. Niekedy si myslím, že ju radšej zaplatím z vlastného vrecka a nedám to do nákladov. Veď je s tým len robota a potom dojde kontrola a povie, že ju zamestnávam na tú istú činnosť a napáli mi pokutu. Či nie?
Napísala som tie povinnosti správne ?
Tweety
05.05.06,14:29
Mala som toľko prace tento týžděň, že so nereagovala na svoje dotazy, i napriek tomu som sa veľa od tiaľto dozvedela. Takže mám radšej počkať, kým sa jej nakopí práce nad 5000 Sk, pred tým ju zahlasim na socialke, potom jej vyplatím 5000 Sk minus preddavková daň a odvediem úrazové, na to je špeciálne tlačivo asi.A po štvrť roku pošlem nejaký prehľad o preddavkovej dani? Ja som totiž len živnostník.Odmietam platiť soc.pois. a tak kvôli dohode musím s týmto úradom komunikovať. Niekedy si myslím, že ju radšej zaplatím z vlastného vrecka a nedám to do nákladov. Veď je s tým len robota a potom dojde kontrola a povie, že ju zamestnávam na tú istú činnosť a napáli mi pokutu. Či nie?
Napísala som tie povinnosti správne ?Ak bude mať mesačne na dohodu 5000.- a nemá podpísané vyhlásenie k zdaneniu, nepoberá DB, z jej odmeny bude daň zrážková. Ak má už 5001.- jej daň bude preddavková. Úrazové poistenie je 0,8% z odmeny na dohodu. Na odvod do SP je špeciálne tlačivko- mesačný výkaz.