zoole
28.11.14,12:16
Prichádza do úvahy vyporiadania bsm na základe § 149 ods. 4 občianského zákona v prípade ak už uplynula 3 ročná lehota od právoplatného rozvodu a nedošlo k dohode stranám (aj keď sa o to pokúsili písomne) ale zároveň prebieha súdne pojednávanie o rozdelení majetku, ktoré už tiež trvá viac ako 3 roky z dôvodu prieťahov zo strany exmanžeľa? jedná sa o nehnuteľnosť (rodinný dom a pozemok). či je možné späťvzatie návrhu na rozdelenie majetku a či v takomto prípade je možné aplikovať § 149 ods. 4 občianského zákona? ďakujem
draik
28.11.14,11:37
Zmierom v súdnom konaní.
zoole
28.11.14,12:00
žial nedá sa dohodnúť s exmanželom ani mimosúdne ani pred súdom, už boli podané rôzne návrhy na dohodu, bezvýsledne. dokonca robí prieťahy v súdnom konaní, preto trvá celé pojednávanie už 4 roky. preňho je to výhodné, nakoľko on používa celý rodinný dom a nechce ma ani vyplatiť ani predať dom.
marjankaj
28.11.14,12:43
Veď súdne konanie je na základe zákona.
zoole
28.11.14,13:03
prepáčte, nebol som konkrétny, už som to opravil. bsm je možné vyporiadať na základe dohody dvoch strán, na základe súdneho rozhodnutia alebo priamo zo zákona ak uplynula 3 ročná lehota.
Mária27
28.11.14,13:11
Počas súdneho konania neplynie zákonná lehota na vyporiadanie BSM. Ty si podávala návrh? Predpokladám, že po späťvzatí návrhu bude pokračovať 3 ročná doba tam, kde skončila pri začatí súdneho konania.

Máš právo podať aj žalobu na vydanie zadržiavaných vecí z BSM, aj žalobu na vypratanie nehnuteľnosti. Právne vzťahy k vášmu majetku po rozvode sú najbližšie k BSM (analógia § 853), teda máš rovnaké práva ako manžel, ktorý ti ich obmedzuje.

Keďže manžel užíva veci sám, bezdôvodne sa obohacuje. Tu ti už plynie premlčacia doba (žiadať vydanie bezd. ohohatenia), pretože už nie ste manželmi (§ 114).
draik
28.11.14,13:12
Pôvodne som to chápal tak, že sa predsa len chcete dohodnúť. Ak tomu tak nie je, v tomto prípade môže využiť ustanovenia zákona tak, ako ste ho uvedli.
zoole
28.11.14,13:35
ďakujem za pomoc! je to zamotaný prípad. exmanžel ma obmedzuje v používaní majetku, vymenil vložku v dverách a robí iné sprostosti, viackrát to riešili policajti, je to ťažké s ním. dokonca má novú manželku, ktorá tam býva tiež a zadarmo používajú celú nehnuteľnosť a hnuteľné veci.