Mjjj
28.11.14,19:41
Dobrý deň,prijala som dotáciu z úradu práce,vie mi niekto povedať,či si môžem viesť len daňovú evidenciu? Chcú peňažný denník k dokladovaniu,ostatné knihy z JU asi nie.
Môžete mi niekto poradiť? Ako by som to mohla urobiť sama? Na to,aby som platila aj účtovníčke,nezarobím...
Ďakujem
veronikasad
29.11.14,06:51
Ak máš naštudované prísl. zákony a trúfneš si na to sama - nič ti v tom nebráni. Len potom buď pripravená niesť aj príp. následky (pokuty) ak niečo nestihneš včas. Lebo podnikanie nie je len o daňovej evidencii. Hlavne v začiatkoch je dobré, ak máš vedľa seba človeka, ktorý ti poradí, usmerní ... A tou osobou by mal byť práve skúsený účtovník.
mondes
29.11.14,08:58
Teoreticky by si si mohla viesť aj daňovú evidenciu, a postup účtovania dotácie je taký:
1. Do záväzkov si zaeviduješ výšku poskytnutej dotácie z ÚP
2. Došlú dotáciu zaúčtuješ na BV ako Príjem, ktorý neovpl. základ dane
3. Pri samotnom čerpaní dotácie, napr. pri úhrade odvodov do ZP si musíš int. dokladom odúčtovať mínusom výšku odvodov z Príjmov neovplyvnit. ZD do Príjmov ovplyvnit. ZD a druhým zápisom si zaúčtuješ výdavok z bank. účtu.
4. Zo záväzkov si musíš odrátať výšku vyčerpanej dotácie, aby ti pri prechode do druhého roka sedela zvyšná časť dotácie.


To je postup účtovania poskyt. dotácie z ÚP. Podľa bodu 3 musíš postupovať pri každom výdavku, ktorý budeš mať z dotácie. Ak myslíš, že to zvládneš, tak ti držím prsty, aby sa ti darilo.
Mjjj
29.11.14,13:30
Ďakujem Vám za odpovede.
Hlavne ma zaujíma,či Úradu práce nebude vadiť,že si nevediem jednoduché účtovníctvo.
A ako by mal vyzerať ten peňažný denník,keď si budem viesť daň.evidenciu v exceli.Mám tam časť príjmy a časť výdavky.Potom to spojím do jedného peň.denníka.
Vo výdavkoch/príjmoch musí byť uvedený konkrétny tovar ?Lebo na faktúre od dodávateľa mám uvedené len:všeob.názov-počet kusov-cena.A tá cena sa týka viacerých druhov tovaru.(napr.dva druhy nohavíc za rovnakú cenu).
Alebo konkrétne rozpisovať tovar stačí do nejakého zošita,kde si budem evidovať sklad?
Ešte sa chcem opýtať,keď mám faktúry v cudzej mene,počula som,že kurz môžem prepočítať raz za dlhšie obdobie(kurz ku koncu roka),aby som nemusela hľadať každý týždeň osobitne.
Viem,že mám veľa otázok... Ďakujem za ochotu.
lubossi
02.09.17,15:00
to je postup uctovania, ale v danovej evidencii nemusim pouzivat uctovne postupy, tak by to mohlo byt jednoduchsie ci nie?