Mjjj
29.11.14,14:27
Prosím Vás o odpoveď:
Bude stačiť Úradu práce daňová evidencia,ak má byť doložený k správe peňažný denník?
Ako by mala vyzerať daňová evidencia
Vo výdavkoch/príjmoch musí byť uvedený konkrétny tovar ?Lebo na faktúre od dodávateľa mám uvedené len:všeob.názov-počet kusov-cena.A tá cena sa týka viacerých druhov tovaru.(napr.dva druhy nohavíc za rovnakú cenu).
Alebo konkrétne rozpisovať tovar stačí do nejakého zošita,kde si budem evidovať sklad?
Ešte sa chcem opýtať,keď mám faktúry v cudzej mene,počula som,že kurz môžem prepočítať raz za dlhšie obdobie(kurz ku koncu roka),aby som nemusela hľadať každý týždeň osobitne.
Viem,že mám veľa otázok...:)
Bude niekto ochotný mi odpovedať?
mondes
01.12.14,19:46
1. Daňová evidencia by nemala byť problémom pre ÚP, ale okrem stĺpcov príjmy a výdavky, ktoré ovplyvňujú základ dane, tam musia byť aj stĺpce príjmy a výdavky, ktoré neovplyvňujú základ dane a to práve z dôvodu účtovania dotácie z ÚP. Ten postup som ti popísala v inej téme.
2. Pri účtovaní príjmov a výdavkov nemusí byť uvedený konkrétny názov, stačí tam napr. úhrada faktúry č. XXX za nákup tovaru.
......ale kvôli evidencii ÚP by som si viedla zvlášť evidenciu a to: Poradové číslo, Názov tovaru, Cena a Zostatok (myslím tým zostatok dotácie, ktorá ti zostala).
3. Faktúry prepočítavaš vždy kurzom deň pred vystavením faktúry (kurzy si nájdeš na internete).

P.S. Ono to nie je až také ťažké, pokiaľ máš aspoň šajnu o tom. Ale ak nie, nemusí to dopadnúť najlepšie. Nemáš tam poblízku nejakú účtovníčku, ktorá už účtovala dotácie z ÚP, aby ti aspoň ukázala, ako to máš robiť? Je lepšie aspoň raz vidieť, ako stokrát počuť. Aj keby si pýtala za to nejaký poplatok, tak nech. Lepšie, ako potom platiť nejaké pokuty.
Mjjj
01.12.14,20:08
Ďakujem Ti veľmi pekne za druhú odpoveď.Práveže nepoznám takú účtovníčku,len také,ktoré pracujú v nejakých firmách či školách.
Ani to poštovné nemám dávať osobitne?
Keď som brala tovar na dobierku,mám uviesť dátum vystavenia faktúry?
mondes
01.12.14,20:25
Ako myslíš osobitne? Poštovné zaúčtuješ v daňovej evidencii takto: zadáš dátum, a do stĺpca, ktorý si môžeš nazvať napr. "Druh pohybu" napíšeš "Poštovné" a do stĺpca " Výdavky ovplyvň. ZD" zadáš cenu poštovného a v stlpci "Zostatok" odpočítaš sumu poštovného.

Odporúčala by som ti aj, aby si si najprv urobila evidenciu došlých a evidenciu vystavených faktúr, chronologicky, podľa dátumov vystavenia, v ktorých okrem dátumov vystavenia zadáš aj dátum splatnosti a dátum, kedy boli faktúry skutočne uhradené. A potom, ak ti príde dobierka a s ňou aj došlá faktúra od dodávateľa, tak najprv si zaeviduješ faktúru do evidencie došlých faktúr a v daňovej evidencii si už len zadáš dátum úhrady dobierky, do stĺpca Druh pohybu napíšeš -Dobierka - úhrada faktúry č. XXX a zadáš sumu dobierky a zostatok.

Daňová evidencia nemá vôbec predpísanú formu, je na tebe, akú si zvolíš. Ak nemáš veľa pohybov, skús si stiahnúť program Alfa plus od firmy Kros. Ide o demoverziu, kde máš nejakých málo pohybov zdarma a vyskúšaj si to. Alebo si pohľadaj na nete nejaké formy vedenia daňovej evidencie, ktoré ti budú sedieť.