peter2525
29.11.14,15:56
Dobrý deň, môžete mi prosím napísať, že ako to funguje, ak si syn (akože ja) vezme hypotéku a následne v budúcnosti by sa mu nedaj Bože niečo stalo? Stane sa to, že jeho dlh prejde na jeho rodičov/súrodencov? Môže sa toto stať? Ak áno, dá sa to nejako ošetriť, aby k tomu nikdy nedošlo? Naozaj ďakujem za váš čas.
arizona
29.11.14,15:00
Ak niekto zdedi po tebe majetok, zdedi aj dlhy.
Ak chces tomu predist,tak dlhy sa snaz vyrobnat co najskor,ak by sa ti nieco stalo,aby ziadne nezostali .-)
Inu moznost nemas
peter2525
29.11.14,15:12
Ďakujem za reakciu. Ale keď moji rodičia odmietnu dediť (z nejakých dôvodov, to je jedno), tak na 100% na nich nemôžu prejsť dlhy?

Ide o to, že si chcem zobrať s priateľkou úver, ale ak by sa mi niečo stalo, tak nechcem, aby na rodičov prešiel dlh vyplývajúci z hypotéku. On asi prejde na priateľku, keďže úver berieme spolu a aj dom bude spoločný...A keby sa mi niečo stalo, tak jej vlastne zostane dom + moja poistka
draik
29.11.14,15:27
Nič v zlom, ale chce to čítať s porozumením ;-) "Ak niekto zdedi po tebe majetok, zdedi aj dlhy." Ak dedič odmietne dedičstvo, tak logicky nededí ani majetok, ani dlhy.
Pokým nemáte deti, môžte spísať závet a majetok odkázať priateľke. Ak by sa dedilo zo zákona, tak by nebola jedinou dedičkou.
kockopes100
29.11.14,16:31
Zvyčajne je hypotéka spojená aj s poistkou, v základnom balíku býva často aj poistenie smrti (samozrejme sú tam podmienky ako musí človek zomrieť). Ale mala by slúžiť na vyplatenie dlhu alebo sa mýlim?
arizona
29.11.14,17:53
Ak budu dlhy vacsie,ako majetok, mozu dedicia odmietnut dedit. Dedenie nie je povinnost. Ale v tvojom pripade by bolo asi vhodne napisat zavet v prospech priatelky. Zostane jej nehnutelnost,dlhy ale bude musiet platit dalej.Alebo moze nehnutelnost predat, vyrovnat dlh a zbytok penazi jej zostane.