mibabi79
30.11.14,12:40
mam zivotnu poistku na 25 rokov, s vyplatenim na 4splatky. Po 10 rokoch mi vyplatili dohodnutu sumu, lenze bez urokov. Garancia bola 3,5% rozne. Poslali mi podiel na vynose, smiesnych 21€. Rocne poistenie platim 998€.
Vie mi niekto poradit ako postupovat pri staznosti? Poistovna tvrdi, ze vyplatila co mala.
Som zufaly a nevie ako dalej. Vopred dakujem
bubkoch
30.11.14,17:15
ach jaj, toto je financna gramotnost v praxi ... ludia kupuju a platia obrovske sumy za nieco comu vobec nerozumeju, nasledne maju nerealne ocakavania a po sklamani nadavaju na niekoho kto za to nemoze ...
k veci: co si ocakaval ? ze dostanes dohodnutu sumu a este k nej dalsich 3,5% z vyplatenej sumy ? preboha, ved takto to vobec nefunguje !
3,5% je technicka urokova miera, je garantovana a pocita sa z nou pri vypocte poistneho ... to znamena, ze uz samotna dohodnuta poistna suma v sebe obsahuje 3,5% zurocenie sporivej casti poistneho ... a ten podiel na zisku ? to je DALSI dodatocny vynos NAD RAMEC 3,5% TUM ... t.j. vynos ktory poistovna dosiahla nad 3,5%, napr. ak v danom roku dosiahla zhodnotenie 4%, tak ti pridali 0,5% z aktualnej vytvorenej zivotnej rezervy v tom roku (lebo to je suma ktoru poistovna zhodnocuje)

a na koniec: poistne ktore platis, v sebe logicky obsahuje aj rizikovu cast poistneho ... t.j. poistne, ktore kryje rizika, nie len sporenie ... a tato cast poistneho sa nezhodnocuje, lebo sa v danom roku spotrebuje na poistne plnenia ... dalej poistne obsahuje aj poplatky ktore sa tiez nezhodnocuju, lebo sa hned spotrebuju ...
takze nemozes ocakavat ze 3,5% sa zhodnocuje poistne ktore platis, ale len jeho cast, cca 70%, ktora predstavuje sporivu cast poistneho a z ktoreh sa priebezne vytvara rezerva, z ktorej ti poistovna na konci vyplaca dohodnutu sumu ...