tomas181920
30.11.14,13:52
Dobrý deň,

práve mi skončil pracovný pomer na dobu určitú, ktorý bol uzavretý na dobu 3 mesiace s 3-mesačnou skúšobnou dobou.

Zamestnávateľ mi dal novú zmluvu, tentoraz na dobu neurčitú, no znova s 3-mesačnou skúšobnou dobou.

Chcem sa spýtať, či na to má právo, teda či je takéto niečo zo strany zamestnávateľa možné. Robí sa to takto bežne?

Musí zamestnávateľ takúto ďalšiu skúšobnú dobu nejako zdôvodniť?

Nie som si vedomý a ani som nebol nijakým spôsobom upozornený na nejaké nedostatky v mojej práci, ktoré by zamestnávateľa oprávňovali mi dať znovu skúšobnú dobu. Z akého dôvodu by to mohol zamestnávateľ spraviť?

Ďakujem

Tomáš
veronikasad
30.11.14,13:07
Aj keď ZP hovorí, že skúšobnú dobu nie je možné uzatvoriť pri opakovanom uzatvorení PP na dobu určitú, ani toto sa mi celkom nezdá - informuj sa na Inšpektoráte práce.

§ 45
Skúšobná doba
Na začiatok

(1) V pracovnej zmluve možno dohodnúť skúšobnú dobu, ktorá je najviac tri mesiace, a u vedúceho zamestnanca v priamej riadiacej pôsobnosti štatutárneho orgánu alebo člena štatutárneho orgánu a vedúceho zamestnanca, ktorý je v priamej riadiacej pôsobnosti tohto vedúceho zamestnanca, je najviac šesť mesiacov. Skúšobnú dobu nemožno predlžovať.

(2) Skúšobná doba sa predlžuje o čas prekážok v práci na strane zamestnanca.

(3) Skúšobná doba sa musí dohodnúť písomne, inak je neplatná.

(4) Skúšobnú dobu nie je možné dohodnúť v prípade opätovne uzatváraných pracovných pomerov na určitú dobu.
ivka70
30.11.14,13:35
Opakovanú skúšobnú dobu nie je mozne dat len pri opakovaných PP na dobu určitú. Ak je pracovná zmluva na dobu neurčitú, moze tam SD byt. Čiže Zakonnik prace porušený nebol.

Každopádne ty si nemusel takú zmluvu podpísať. Ja som to pred rokmi urobila s odôvodnením, ze ak ma zamestnavatel potrebuje ešte 3 mesiace skúšať po roku PP, tak tam ostať nechcem a skončím PP dobou určitou. Kedže ma ale chceli, prerobili zmluvu bez SD.