janci10
30.04.06,08:36
Dobrý deň prajem,

chcel by som sa opýtať - ak zamestnanec zapožičiava vlastný automobil na pracovné cesty - cestovné si ráta cez koeficient, je daňovým nákladom diaľničná známka, ktorú zákúpil na tento automobil?

Automobil požičiava kontinuálne, každý mesiac.

Za odpoveď vopred ďakujem.
Manual
30.04.06,06:53
Dobrý deň prajem,

chcel by som sa opýtať - ak zamestnanec zapožičiava vlastný automobil na pracovné cesty - cestovné si ráta cez koeficient, je daňovým nákladom diaľničná známka, ktorú zákúpil na tento automobil?

Automobil požičiava kontinuálne, každý mesiac.

Za odpoveď vopred ďakujem.
Ak zamestnanec používa svoj súkromný OA na pracovnbé účely, mal by mať súhlas zamestnávateľa a s ním aj dohodnutú a odsúhlasenú náhradu. Má ho ? Čo myslíš počíta koeficientom, myslíš náhradu 6,20 + PHM ?
Je to zamestnanec alebo podnikateľ teda SZČO ? Toto ujasni.
Pekný deň...:)
janci10
30.04.06,07:01
Áno, myslím kilometrovné - 6,2. Ide o zamestnanca.
Manual
30.04.06,07:10
Áno, myslím kilometrovné - 6,2. Ide o zamestnanca.
Dial. známku mu zamestnávateľ nemá dôvod preplatiť. On to všetko má v paušáli 6,20
janci10
30.04.06,07:16
Jasné, myslel som si - len si som si to chcel potvrdiť. V tom je totiž "záludnosť" kilometrovného - že v tom koeficiente je všetko - aj prípadné opravy... Mňa skôr ale zaujímal tento výdavok, či je uznaný ako daňový náklad. Zamestnávateľ mu to už preplatil, ide len o to, že či je do daňové alebo nie...

Ďakujem za odpoveď.
Manual
30.04.06,07:26
Jasné, myslel som si - len si som si to chcel potvrdiť. V tom je totiž "záludnosť" kilometrovného - že v tom koeficiente je všetko - aj prípadné opravy... Mňa skôr ale zaujímal tento výdavok, či je uznaný ako daňový náklad. Zamestnávateľ mu to už preplatil, ide len o to, že či je do daňové alebo nie...

Ďakujem za odpoveď.
janči asi ťa moc dobre teraz nerozumiem. Ale teba ako zamestnanca nemusí zaujímať žiadny daňový náklad. Veď ty dostávaš podľa tohto ako píšeš riadnu výplatu. Nevedieš si účtovníctvo. Prečo potom spomínaš náklady ? A problém zamestnávateľa nech ťa netrápi, on si to už dá do poriadku.
Pekný deň...:)
janci10
30.04.06,07:37
No tak, aby sme si úplne porozumeli...Ja som nikde nenapísal, že ja som zamestnancom tej firmy. Ja účtujem tú firmu... A samozrejme, tým pádom ma zaujíma pohľad zamestnávateľa, jeho daňové výdavky;)

Prajem pekný deň.
Jana Acsová
30.04.06,07:51
Dial. známku mu zamestnávateľ nemá dôvod preplatiť. On to všetko má v paušáli 6,20Podľa môjho názoru nemá všetko obsiahnuté v paušáli. Dialničná známka nemá nič spoločné s amortizáciou vozidla, ktorá je zohľadnená v paušáli. V platbe národnej dialničnej spoločnosti je obsiahnutá úhrada za užívanie a údržbu dialnic.

A ostatné závisí od dohodnutých podmienok a podmienok používania súkromného vozidla na služobné účely.
Manual
30.04.06,08:27
Zastával som ten istý názor a v r. 2005 aj som tak účtoval. V DUPP 5/2006 v listárni str. 243 však "odborníci" zastávajú iný náror. Preto moja odpoveď bola taká-aká bola. Zamestnávateľ mu ju preplatiť samozrejme môže, ale ako ten náklad zaúčuje zamestnávateľ, to sa musí rozhodnúť každý sám.
Pekný deň...
Jana Acsová
30.04.06,08:34
Spomínaná otázka sa netýka zamestnanca a súvisiacich vedľajších výdavkov pri pracovnej ceste.

A zároveň v zadanej otázke nie je citovaný žiadny §. T.j. doporučujem brať spomínanú odpoveď v DÚPP s rezervou a bez všeobecnej aplikácie na iné prípady.