callyisto
30.11.14,19:08
Pekný deň poraďáci,
ako postupovať ak mám nevýhodnú prac. zmluvu (teda podpísal som podmienky kt. sú nevyhovujúce ešte dávnejšie, na oko to vyzeralo že som si polepšil, realita je však iná), mám základ plus odmeny, ktoré sa odvíjajú od peňazí kt. prídu reálne do firmy (nie objednávky, ale cash), mínus peniaze teda faktúry kt. sú po splatnosti za sledované obdobie. Tak sa pravidelne stáva, niekoľko mesiacov, že do firmy príde xxxx peňazí, ale po splatnosti mám tiež xxxxx peňazí, a teda moja provízia je plus minus nula, min. mzda, keď som sa s touto požiadavkou obrátil na nadriadeného neprišla žiadna odpoveď, aké sú možnosti? Mám na mysli napr. inšpektorát práce?
KEJKA
30.11.14,18:35
nemáš možnosti, IP vôbec nerieš. Isto máš plat. ktorý je tzv, základný, teda garantovaný a provízia je odmena, na ktorú nie je právny nárok.
Resp. je popísaný spôsob výpočtu odmeny a tento spôsob si podpísal.
Čiže si súhlasil. kedže realita je taká aká je, neplatičí existujú, máš iba možnosť zapojiť sa do ich vymáhania, alebo robiť obchody s partnermi, ktorých si preklepneš, že sú seriozní a faktúry zaplatia načas
Svoje peniaze dostaneš, je to len otázka času. Možno nedostaneš, ak faktúry zostanú nezaplatené.
Ak sa zamyslíš nad situáciou tvojho zamestnávateľa, tak musíš pochopiť jeho systém - nemá v úmysle ťa vyplácať zo svojich peňazí, ale z peňazí, ktoré reálne prídu. Uzavreté obchody ešte neznačia automaticky prílev peňazí, faktúry musia naozaj byť zaplatené. Stretla som sa s týmto systémom vo viacerých firmách.
callyisto
02.12.14,18:27
nie som si celkom istý
ad 1) ZP (zákonník práce) Základné zásady, ČL 2 druhá veta znie:
Výkon práv a povinností vyplývajúcich z pracovnoprávnych vzťahov musí byť v súlade s dobrými
mravmi; nikto nesmie tieto práva a povinnosti zneužívať na škodu druhého účastníka
pracovnoprávneho vzťahu alebo spoluzamestnancov.
Podľa mňa je to jednoznačne znevýhodňovanie mojej pracovnej pozície zamestnanca, kedy aj napriek mojej enormnej snahe nedokážem ovplyvniť zaplatenie faktúr teda ich úhradu
ad2) svoje peniaze dostanem ?, nakoľko je stále skupina neplatičov, Firma svoje peniaze dostane t.j. (tí čo platia tak ako majú, tí čo sú v omeškaní týždeň mesiac) mínus tí čo sú po splatnosti (sú stále ďalší neplatiči, resp. klient ktorý kt. dlží napr. 500€, nezaplatí 4mesiace a moja provízia je štyri mesiace (štyri krát) ponížená o 500€, piaty mesiac zaplatí, no nakoľko je v zmluve ďalšia klauzula, že je to po 5mesiaoch, už nemám nárok na províziu v plnej výške ale len 20%! z plnej výšky provízie... a kde sú klienti ktorí dlžia 2500€ pol roka (6 mesiacov)?
ad 3) kde sú moje provízie za štyri mesiace? (môj mínus na kt. firma profitovala štyri mesiace (4x500€=2000€), mi nikto nikdy nevráti, dostanem len 20% z plnej výšky provízie, ale len z 500€ nie z 2000€, Je to tak o.k.? Hlboko pochybujem. Hlavne že je firma vysmiata.
Určite to nie ja na inšpektoriát práce?
ivka70
02.12.14,19:54
Určite nie je
KEJKA
02.12.14,20:29
nevýhodnosť tvojej PZ je strata nároku 80% po 5 mesiacoch - mal si si nárokovať a nepodpísať.
callyisto
04.12.14,18:25
to je všetko fajn, len ako postpovať teraz po podpísaní, sú nejaké možnosti?
callyisto
04.12.14,18:26
čo nie je? Obrátiť sa na inšpektoriát práce, alebo je nevýhodná?
KEJKA
04.12.14,19:36
čo si podpísal, to platí. Môžeš akurát dať výpoveď a potom eventuálne vyjednávať, aby ťa zobrali s5 za iných pre Teba výhodnejších podmienok.
Na IP nič nevybavíš..
callyisto
07.12.14,08:16
No to je smutné :) od čoho je vlastne IP (išpektoriát práce)?
callyisto
26.12.14,17:50
Náplň práce IP (presne Národného inšpektoriátu práce) :
Činnosť inšpekcie práce je zameraná na dozor nad dodržiavaním právnych predpisov a ostatných predpisov na zaistenie BOZP vrátane bezpečnosti technických zariadení a faktorov pracovného prostredia, dozor v oblasti PPV (vznik, zmena a skončenie pracovného pomeru, pracovné podmienky zamestnancov vrátane pracovných podmienok žien, mladistvých a osôb so zmenenou pracovnou schopnosťou, právnych predpisov, ktoré upravujú štátnozamestnanecké vzťahy, kolektívne vyjednávanie a pod.), dozor nad dodržiavaním právnych predpisov upravujúcich zákaz nelegálnej práce a nelegálneho zamestnávania, mzdových predpisov a záväzkov vyplývajúcich z kolektívnych zmlúv, ako aj kontrola dodržiavania osobitného predpisu zamestnávateľom v rozsahu jeho povinností uzatvoriť zamestnávateľskú zmluvu a platiť a odvádzať príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie za zamestnanca vykonávajúceho práce zaradené orgánom štátnej správy na úseku verejného zdravotníctva do tretej kategórie alebo štvrtej kategórie podľa osobitného predpisu a za zamestnanca, ktorý vykonáva práce tanečného umelca alebo hudobného umelca, ktorý vykonáva profesiu hráča na dychový nástroj.
veronikasad
26.12.14,17:56
To čo kopíruješ ? To je odpoveď IP na tvoj dotaz ?
callyisto
26.12.14,18:03
to čo som skopíroval sú oficielne informácie z ich web stránky ...
veronikasad
26.12.14,18:16
A k čomu ostatným porďákom poslúžia ? Alebo čakáš, že za teba podnet na IP napíše niekto iný ?
callyisto
20.01.15,18:01
Veronikasad, mrzí ma no niekto nepochopil o čom je porada, písal som to pretože ak majú také niečo na oficiálnej stránke tak by to asi mohlo byť v ich kompetencii či nie?