Tinaho
01.12.14,10:20
Poraďáci ahojte,

možno sa pousmejete nad otázkou, ale nakoľko som tlačená z dvoch strán a nie som si istá s odpoveďou, tak sa pýtam Vás skúsenejších.

Je možné, aby spoločnosť ktorá sa zaoberá výrobou garážových brán účtovala počas roka o nedokončenej výrobe, t.j.:
spotreba materiálu vo výrobe – 501/112
prírastok zásob vlastnej výroby – 121/611
vyskladnenie zásob vlastnej výroby na sklad výrobkov – 611/121, následne 123/613
predaj hotových výrobkov – 613/123, následne 311/601

A následne by bolo potrebné účtovať aj o zákazkovej výrobe podľa § 30 Postupov účtovania k 31.12. pri tých istých výrobkoch. Alebo sa tieto dva spôsoby vylučujú, t.j. buď je povinnosť účtovať o zákazkovej výrobe a vtedy neúčtujem o rozpracovanosti výroby alebo účtujem len o rozpracovanosti výroby. Je možný súbeh?

Ďakujem za rady.
a_je_to
01.12.14,21:19
Aby bolo možné, resp. povinné účtovať o zákazkovej výrobe, musí prípad spĺňať podmienky § 30 Postupov účtovania v PÚ. Pochybujem, že výroba garážovej brány tieto požiadavky spĺňa. Preto si myslím, že bohate stačí účtovať o nedokončenej výrobe, iba ak ku 31.12. bude existovať nejaká rozpracovaná a nefakturovaná brána. Neexistuje legislatívna požiadavka, aby účtovná jednotka účtovala o nedokončenej výrobe aj počas roka. To iba ak existuje takto konfigurovaný softvér, inak niet dôvodu. Účtovná jednotka môže účtovať aj o zákazkovej výrobe, aj o nedokončenej výrobe k 31.12. ... ale nie u tej istej objednávky, iba u rôznych ... inak by vznikla aj duplicitná majetková položka, aj duplicitný výnos.
Tinaho
02.12.14,06:51
Ďakujem veľmi za odpoveď, ja plne súhlasím s tým, čo ste napísali, len som sa potrebovala uistiť, že uvažujem správne. Takže môžem s kľudom pokracovať v nadstavovaní účtovania výroby.