goosesk
01.12.14,10:47
Mam hypoteku rok a pol a po roku bola moznost dat mimoriadnu splatku. Pritom boli dve moznosti, znizit mesacnu splatku (viazanost zostane nezmenena, neplati sa poplatok) alebo znizit viazanost a mesacna splatka zostane rovnaka. Tento model bol samozrejme za poplatok. Nenazrate banky.

otazka: Po tejto zmene zacal chodit nizsi statny prispevok takmer o tretinu. Ved mesacna splatka zostala zachovana, tak je to normalne ,ze sa znizi statny prispevok ?

Dakujem

budem urcite kontaktovat banku, ale chcel by som mat informacie predom, lebo uz mi niekolko krat povedali nieco co nieje pravda, par veci uz som escaloval na vedenie a banka sa mi ospravedlnila za nespravne informacie od pracovnicky banky.
bubkoch
01.12.14,10:57
takze si dal mimoriadnu splatku ... a znizil si dobu splacania pri nezmenenej splatke ... splatka ti sice ostala, ale zmenil sa ti pomer istina/urok v splatke ... narastol ti podiel istiny, kedze mimoriadnou splatkou sa ti znizila nesplatena cast uveru a teda znizil urok ktory platis ... logika :-) takze logicky je aj statny prispevok nizsi, kedze sa znizil podiel uroku v splatke

napr. mas splatku 300€ ... predtym sa skladala zo 100€ splatka istiny a 200€ splatka uroku a z tych 200€ ti stat vratil 70€ ... teraz, po mimoriadnej splatke, sa tvoja mesacna splatka 300€ sklada napr. zo 150€ splatka istiny a 150€ splatka uroku, z coho ti stat vrati 50€, uplne rovnako ako predtym, napr. 1/3 zo splatky uroku