marikalup
01.12.14,12:02
Syna 21r. uznali za invalidného pričom dátum vzniku invalidity určil lekár v čase nezaopatrenosti dieťaťa. Miera poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je 50 %. Sumu invalidného dôchodku určili podľa osobného mzdového bodu 0,67. Mohol by sa mu zvýšiť osobný bod, keby doplatil dôchodkové poistenie za nejaké obdobie? Ak áno ako postupovať? Ďakujem pekne.
ivka70
01.12.14,11:20
A co robil syn studoval, pracoval, bol niekde evidovany od 16 rokov?
marikalup
01.12.14,11:22
Ivka syn študoval na SŠ a jeden semester na VŠ
ivka70
01.12.14,11:47
http://www.socpoist.sk/studium-a-socialne-poistenie/48663s?set_subframe=blind#Študenta sociálne poistenie

Doplatenie dôchodkového poistenia za obdobie štúdia

Za obdobie štúdia si možno kedykoľvek v budúcnosti doplatiť poistné na dôchodkové poistenie aj dodatočne

Spätné doplatenie za obdobia štúdia od 1.1.2004 je možné kedykoľvek, napr. aj pri spisovaní žiadosti o dôchodkovú dávku

So žiadosťou o dodatočné doplatenie dôchodkového poistenia je potrebné obrátiť sa na príslušnú pobočku Sociálnej poisťovne podľa miesta trvalého bydliska s vyplneným tlačivom Oznámenie o dodatočnom zaplatení poistného na dôchodkové poistenie. Je potrebné tiež doložiť potvrdenie o návšteve školy, prípade diplom o skončení školy

Pri spätnom doplatení si fyzická osoba sama určuje vymeriavací základ, z ktorého si doplatí poistné na dôchodkové poistenie. Ohraničený je minimálnym a maximálnym vymeriavacím základom platným v období, za ktoré si osoba poistné dopláca
marikalup
01.12.14,12:16
niekde v novinách som čítala, že pri dobre ovládajúcich zákonoch alebo dobrej známosti stačí doplatiť jeden mesiac a ID mladým sa zvýši o dosť €. Mňa by skôr toto zaujímalo ako sa to dá, pretože nie som si istá, že na sociálnej poisťovni mi takéto niečo poradia aj keby o tom vedeli - čo určite vedia.....keďže tam nemám žiadne kontakty. Píšem aká je pravda......ale to by sa potom asi oplatilo aj nejakého právnika si zohnať. Ja nechápem prečo na úradoch zavádzajú a vedome zavádzajú, prečo nepovedia pravdu, že podľa zákona má na to nárok a basta.....